Alex artık bir Alex değil mi?

Fenerbahçe'nin büyük buhran sırasındaki büyük dayanışmasının ertelediği mesele patlak verdi: Alex Meselesi. Alexcalibur kompleksi.

Kel kafasıyla çelimsiz bir kopil gibi duruyor formanın içinde. Gözlerindeki cin ışıltısını görmeseniz, başının üzerindeki halenin farkına varmasanız, futbolcu endamıyla dikkatinizi çekecek biri değil. Zaten çok zaman kuytularda eğleşir, eski sıkıyönetim lisanıyla: ‘boşta gezer bir kişidir’. Ama hiçbir şey yapmasa bile, güdümlü frikiklerle, tek vuruşlarla iş bitirir. Böyle gol arsızı orta saha oyuncusu az bulunur. Uzak mesafeli pütürsüz şutları da var, eski nesil beleşçilere mahsus pis burunları da. Asistler amiri: Takım arkadaşları, onun böğürtlenli paslarını sürpriz doğum günü pastası misali önlerinde bulabilirler her an. Coğrafya bilgisi: Karşısındaki piyadelerin hiç bakmadığı bir istikamete dönüverip topun iskânına yeni alanlar açışını izlemek, etkileyici.
İstatistikleri üç haneli. Onunla mesai yapan teknik direktörlerden biri, Christoph Daum, açık sözlülükle ikrar etmişti: “Oyuncularımız ne yapacaklarını bilemediklerinde, topu Alex’e ver şiarını benimsemiştik.” 

‘Hiçbir şey yapmasa bile…’ yaptığı bütün bu işlere rağmen, ‘hiçbir şey yapmıyor olduğu’ kuşkusu hep takip etti onu. Şimdilerde Fenerbahçe’nin teknik yönetimi onun koşu istatistiklerinden bir kriminal arşiv derliyor. Parma’daki iki başarısız yılın ardından Cruzeiro Belo Horizonte’de oynar ve bol tutulan milli takım kadrosunda yer alırken, Brezilya’da Alexotan lakabını takmışlardı ona. Uyku ilacı Lexotan’tan mülhem.
Pek cool durmasıyla ilgili bir latifeydi bu biraz da. Sadece cool değil; burnu düşse almaz bir hali de yok mu Alex’in? Basbayağı nadan. Faul için özür dileyenin bile yüzüne bakmaz. Rakiplerini hiç görmüyor gibidir. Banu Yelkovan’ın geçen haftaki yazısında bahsettiği gibi, işine odaklanmaktan, konsantrasyon cezbesinden ötürü mü acaba? Yoksa oligarşik Fener mütehakkimliğiyle taçlanan bir tür kibir mi? 

‘Kralex ve tebaası’ 
Coşkun bir hırsla kendinden geçtiği anlar da var pekâlâ. Hakemi bağıra çağıra azarlarken... Bir de gollerde. Bütün çehresi ve elleriyle kollarıyla, Tardelli stilinde kutlama yapar. Müstesna gollerinden sonra Saracoğlu Stadı kale arkası çaprazındaki inananlarına koşuşu, empresyonist bir tablo: ‘Kralex tebaasını selamlıyor.’
Birçok sıradışı futbolcu için söylendiği gibi, onun da sahadaki duruşuyla dışarıdaki hali arasında açı ve açılar var. Hakan Şükür’ün takdirini kazanan ‘düzgün aile hayatını’ kastetmiyorum. Bana daha çok, ferah gülüşlü, gözlüklü sureti ilginç geliyor. Yaptığı iş üzerine, oyun üzerine düşünen biri. Lafı sözü dinlenir biri, belli. Teferruatlı maç analizlerini dinlemek isterdim.
Pek üstün yetenekli denemeyecek bir takım arkadaşını idmanda alaycı bir hiddetle, ‘Bak bu top’ aşamasından başlayarak, meslek öğrenmeye davet ettiğini anlatmışlardı. Bilmem doğru mudur? Her halükârda, ‘işi bilmeyenlere’ ve öğrenmeyi ciddiye almayanlara tahammül edemeyen bir zanaatkâr asabiyesini yakıştırabiliriz ona.
Cerbezeli. Kendi kendisinin basın sözcüsü. Son krizde görüyoruz, polemikten sakınmıyor. Siyaset güdebiliyor. Daha önce de hizipçiliği tartışılmıştı. Fenerbahçe’de bir zamanlar nasıl ‘Sakaryalılar’ olduysa, onun da bir Brezilyalılar kliği oluşturduğu iddia ediliyordu. Anelka’ya pas vermediğine, onun tasfiyesine çalıştığına, hatta bunun Denizli’deki o kâbus son haftada yitirilen şampiyonluğa mal olduğuna inananlar var. 

Büyük yıldızların son demleri çok zaman böyle fazla kaynamış çay tadı verir. Bağış Erten’in önerisi, Santillana modeliydi: Son çeyrek saatte sahneye çağrılan soylu yedek. Ama taraflar pek öyle uyumlu görünmüyor. Alex, adına üretilen meşhur deyimle söylersek, artık ‘bir Alex olmadığı’ ithamı altında. Pahalı bulunuyor ve takımın taktik ufkunu kapattığı düşünülüyor. Beri yandan onu ikame edecek bir ‘sistem’ alternatifinin veya nankör gönülleri doyuracak bir yeni kralın konamayışı, Alex’in elini güçlendiriyor. ‘Kimse Fenerbahçe’den büyük değildir’ kılıcı, Alex de Souza heykeline saplanmış; bakalım hangi kahraman nasıl çekip çıkaracak efsanevi kılıcı o kayadan. Alexcalibur kompleksi…