Ali İsmail-Ahmet-Abdullah Turnuvası

Futbolda sezonun 'olaylarından' biri, Ali İsmail Korkmaz marşıydı. Pazar günü, aynı fasıldan bir başka futbol olayı başlıyor: 'Güneyin Üç Fidanı Futbol Turnuvası'
Ali İsmail-Ahmet-Abdullah Turnuvası

‘Ali İsmail Korkmaz Fenerbahçe Yıkılmaz’... Fenerbahçe’nin bu sezonunun timsali olan marş... Doksan artı golleri, Emre B. filan unutulur ama herhalde bu marş hep hatırlanacak. Geçtiğimiz yaz Gezi protestoları sırasında polis-vatandaş işbirliğiyle linç edilerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın anısına yazılmıştı. Ali İsmail Korkmaz’ın amblemleşen o güzel gülüşüne can veren heveslerinden, heyecanlarından, sevinçlerinden birinin kaynağı da Fener taraftarlığıydı zira. Beste-güfte, Vamos Bien taraftar grubunun.
Gezi isyanı ile Fenerbahçe’nin şike davasına ‘muhalefetinin’ teğellenmesi, herkesin o kadar içine sinmeyebiliyor tabii… Fakat iki adım geri çekilerek baktığınızda, talî meseledir o, ‘iç işimiz’dir. Önemli olan, devlet linçine uğramış bir gencin anısının taraftarlarca sahiplenilmesidir. Bu kaybı taraftar kardeşliğiyle üstlerine alınıyor, bu zillete taraftar kardeşliğiyle lanet ediyorlar. Dahası, bir futbol kulübünün bu anıyı ‘resmen’ sahiplenmesidir önemli olan. Futbola politika (yani resmî politika dışındaki politika) karıştırmama tabusunun sarsılması bakımından, bu olayın tarihî değeri var. Ali İsmail Korkmaz marşı ve onun Saracoğlu stadında ‘resmen’ icra edilmesi, ‘sezonun olayları’ arasında yerini almıştır.
Ali İsmail Korkmaz’ın davasının gidişatını, salı günü, bu davanın kadük edilmemesinde bizzat katkısı olan İsmail Saymaz’ın haberlerinden okuduk. 19 yaşında, üniversite öğrencisi olduğu Eskişehir’de öldürülmüştü. Antakyalı idi. Gezi isyanı yazında Antakyalı iki genç daha, kendi memleketlerinde, polis şiddetine kurban gittiler: Ahmet Atakan ve Abdullah Cömert. İkisi de 22 yaşındaydı. Önümüzdeki Pazar günü Antakya’da bu üç Antakyalı genç anısına bir futbol turnuvası başlıyor: ‘Güneyin Üç Fidanı Ali-Ahmet-Abdullah Futbol Turnuvası’.

İlk maç pazar günü

Hatay Halkevi üyeleri, ‘Ahmet’in gülen yüzünü, Ali İsmail’in neşesini, Abdullah’ın umudunu ve üçünün ortak aklını’, bir kütüphaneyle yaşattıklarını söylüyorlar. Onların da katkıda bulunduğu bu turnuva, üç genç için gönüllere ve hafızalara atılacak bir başka çentik olacak.
Düzenleme komitesi, spor yazarları, maç hakemleri, antrenörler, beden eğitimi öğretmenleri, taraftar sözcüleri ve üç gencin ailelerinden oluşuyor. Top tepmek isteyen 16 yaş üstü herkes oynayabilecek. Turnuva kuralları arasında, maç sırasında küfür edenin kendi takım arkadaşına etse bile sarı kartı yiyeceği uyarısı dikkat çekiyor.
Antakya merkez, Defne beldesi ve Samandağ ilçesinden mahallelerin takımları, turnuvada top koşturacak. Özellikle Antakya’nın Armutlu Mahallesi, canı gönülden sahiplendiği bu turnuva için en az dört takım çıkartıyor. Gezi isyanının Antakya’daki merkezi Armutlu’ydu, Abdullah Cömert ve Ahmet Atakan orada öldürülmüşlerdi.
Ezelî rakip takım taraftarlarının kol kola girdiği Gezi protestolarının ilhamıyla, ‘Renklerin Kardeşliği’ şiarını benimsiyor turnuvayı düzenleyenler. Bunun için, memleket sathında taraftar gruplarına davet çıkardılar. Misafirleri olup tribünde yer almaları için. Fenerbahçe’nin Sol Açık, Galatasaray’ın Tek Yumruk, Gençlerbirliği’nin Kara Kızıl, Ankaragücü’nün Sokak, Adana Demirspor’un Şimşekler grupları ve Eskişehirspor’u Koruma Derneği (ESKOD) davete icabet edeceğini bildiren taraftar organizasyonları. Mülkiyespor da selam yollamış. Mahallinde de Hatayspor’un ‘İllegal’ adlı taraftar grubu (vallahi adları bu!) destek veriyor.
Birinci olan takımın her oyuncusuna arkasında Ali İsmail, Ahmet ve Abdullah’ın isminin ve numara olarak da yaşının yazılı olduğu, farklı kulüplerin forması verilecek.
Ergin Günçe ‘Gencölmek’ şiirinde dönüp dönüp ‘Bence o çocuk öyle gülmemeli’ diyordu. Bu turnuva, Ali İsmail’in gülüşüne bakıp, ‘o çocuk hep öyle gülmeli idi’ diye bir ses veriyor sanki...
Turnuvanın ilk maçı 18 Mayıs Pazar günü Sümer Halı Saha’da oynanacak. E-bilet gerekmiyor.