Bordo?nun kıvamını ararken...

Fenerbahçe ve Galatasaray, olağan şüphelerle devam ediyor. Trabzonspor, Bursaspor, Antepspor ?ikide iki? yaptılar. Sezonun büyük merak konusu Bordo-Mavililerin devr-i daimi hızlanmaya başladı. Tıpkı ?Körfez? gibi, evinde Süper lig galası yapan Es-Es de galibiyet, hatta gol siftahı yapamadı
Bordo?nun kıvamını ararken...

Trabzonspor, eski günlerine dönecek mi, bu sezon bu sorunun cevabı da netlik kazanacak FOTOĞRAF: SAYCAN SAYIM

Geçen hafta bordo-mavililerin yeni formasının şekilsizliği hakkında yazdıklarım üzerine, Hakan Kulaçoğlu dostumuzdan bir cereyanlı mektup geldi. (Kendisi ‘Trabzonspor: Fırtına, İhtilal, Efsane’ kitabının da  yazarıdır.) İkinci devreye şık bir kılığın hazır olacağını vaadettikten sonra, bordolarını vişne çürüğüne benzetmeme de ‘açıklık getiriyor’: “Bordo/vişne çürüğü konusunu da aydınlatayım. Bizim bordo rengimiz kırmızının koyusu gibi değil. Mürdüm rengine yakın, hatta mor çağrıştıran koyu bordo. Vişne çürüğü de diyebilirsin, ki Trabzon’daki kurucu unsurlar bazen bu terimi aynen kullanıyor.” Folklora ve teferruata ehemmiyet vermek de, futbol hevesinin bir parçası değil mi?
Trabzonspor, sun’i Ankara deplasmanında iştahını ve meziyetlerini bir parça daha gösterdi. İştah henüz meziyetlerin önünde. Selçuk İnan’ın tedricen bir lidere dönüşmesine tanık olmak isteriz. Bir hipotez: Galiba, gelmiş geçmiş Ersun Yanal takımlarının en sağlamcı savunmasıyla karşı karşıya olacağız. Song-Egemen, gürbüz ve yavuz bir ikili. Giray gibi sağlam bir seçenek de var. 

‘Yeni bir Hagi bulma’ hayali
Ankaragücü-Trabzonspor ve zaten üç sezondur üst düzey müsabaka derecesi taşıyan Kayserispor-Galatasaray maçları, sürat ve mücadele yoğunluklarıyla tatminkârdılar. ‘Temizlikleriyle’ de. Galatasaray, yabancı şöhret koleksiyonunu geliştiriyor. Lincoln ve Kewell’dan sonra Baros, üçüncü düşkün şöhret. Gerçi Kewell, eski güzel günlerinden fragmanlar sunuyor. Lakin yine yeni bir ‘Hagi bulma’ hülyasına ermek o kadar kolay değil. Kayserispor, en iyi yabancı mürettebatlarından birine sahip ama yerlilerinden yana sıkıntısı var; kâh sakatlık kâh dikkat ve form kaybı nedeniyle.
İstanbul oligarklarının ikisi de gayet asabi. Galatasaray ideal tertibini, Fenerbahçe ise oyun ideolojisini arıyor. Oyunlarını dönüştürmek ve Güiza’yı tartışmakla meşguller. Onların da yabancı meselesinden bahsedeceksek... ‘Maldonado mucizesi’nin sadece bir film adı olduğuna kanaat getirmiş gibiler. Kanarya Adalı Jossico’nun ‘nasıl çıkacağı’ bekleniyor. 8.15’lik barajlar kurdurup kolay sarı kart gösteren güvensiz bir hakem ve geçen seneki iç tutarlılığından biraz uzaklaşmış bir İstanbul Belediyesi, Fener’in bu haftayı sıkıntısız geçmesini sağladı. 

Anadolu zirvesi
Antepspor ve Bursaspor ikide iki yaptılar. Antepspor, başaltı günlerine dönüş hevesinde. Brezilyalı hücumları onlara bir özgül ağırlık kazandırıyor. Antep kadar marifetli görünmeyen Bursaspor, iki haftadır umduğundan kolay galibiyetler alarak altı puan tasarruf etti. Sezona başaltı günlerine dönüş iddiasıyla giren Gençlerbirliği’nin, iki haftada bir puanla bakalım omuzları düşecek mi? Öncelikle geçen seneki çıkışını sürdürme iddiası altında gerilen Sivasspor’a, Kocaeli deplasmanında kazanmak iyi geldi. Kaleci kökenli teknik direktörlü ‘Körfez’in kalesindeki Serdar Kulbilge’yi ağır bir şut idmanına maruz bıraktılar. (Bu sene enine çizgilere rağbet fazla. Bu hafta da yeşil-siyahlılar böyle giyinmişti.)
Tıpkı ‘Körfez’ gibi, evinde Süper lig galası yapan Es-Es, galibiyet hatta gol siftahı yapamadı. Hacettepe, önemli kayıplara rağmen direncini korumaya çalışıyor; bunun yanında galiba baht açıklığı da sürüyor. Menekşe-morların Eskişehir’den getirdiği bir puanın kıymeti büyük, zira dört Ankara takımının iki haftadaki toplam hasılatı zaten iki puan! 

Küme düşme zanlıları
Sezona düşme zanlısı olarak başlayan iki Güneybatılının kapışmasında, Ege’nin tek temsilcisi Denizlispor Akdeniz’in tek temsilcisi Antalyaspor’u yendi. Bu ikisi, attığı-yediği toplamı en yüksek iki takım. Antalya iki maçtır 3-2’yle mağlup. 
İlk haftalarda, takımların falına bakılıyor. Kim kimdir, hangi role taliptir, anlamaya çalışıyoruz. Bu bekleme süresi, ligin rutin bazı tetkiklerini yapmak için fırsattır. Mesela coğrafi dağılıma bakalım. Bu sezon haritanın muvazenesi Doğu aleyhine iyice bozuldu. Ankara’nın doğusundan toplam sadece 4 takım var. İki gelenekli takımın, Eskişehirspor ve Kocaelispor’un katılımı, haritanın kuzeybatısının ağırlığına ağırlık kattı. Lig mevcudunun yedisi, Marmara havzası + Eskişehir’den. Ankara’nın ‘fazlalığı’ da sürüyor. Güneydoğu katılımı, Antep’ten ibaret. Asıl Karadeniz, en terk edilmiş sezonlarından birini yaşıyor. 1992/93’ten beri ilk kez, Trabzonspor tek başına.
Ümit Özat’a büyük geçmiş olsun. Futbolun örnek emek kahramanı, herkesin yüreğine indirdi. Hem nereye, daha teknik direktörlüğünü göreceğiz onun!