Hayat devam ediyor. Ama sor, nasıl?

Bir karakol baskınında gencecik insanların öldürüldüğü günlerde futbol... Anlamsızlık duygusu? ?Hayat devam ediyor? tutamağı? Öfkelere biley taşı? Yine de sahaya ve tabelaya bakacak olursak... Ligin ilk yarısının üçte biri geçilirken, ilk iki sıraya Trabzonspor ve Bursaspor kuruldu
Hayat devam ediyor. Ama sor, nasıl?

Konyaspor-Trabzonspor maçında goller ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ tezahüratlarıyla kutlandı!
FOTOĞRAF: MURAT ASLAN / AA


Maçların öncesinde bir dakikalık saygı duruşu, başını önüne eğip yiten genç insanların, onların ailelerinin acısını düşünmeyi sağlasa biraz... Sessizliği bölen, yas sükûnetini men eden ‘Şehitler ölmez vatan bölünmez’ tezahüratının buna da, sahici bir birlik-beraberlik duygusuna da yaramadığı kesin. Konya-Trabzon müsabakasında 35. dakikaya kadar maçın fonunda akan hatta gol (sevinç!) tezahüratını ikame eden o slogan, hele tribün ruhunun ergen fanatizmiyle, bir savaş narası olarak çınlıyor.  Bir ‘iyi böyle, aynen devam’ inadı gibi... Oysa mesela Digitürk’te Fenerbahçe-Kayseri maçının yorumcusu ‘Büyük’ Mustafa Denizli ne dedi: “Vatanın bölünmesi diye bir şey olmaz, kimse ondan korkmasın. Bizim sorunumuz, bu böyle gitmesin, şehitler olmasın...”
Trabzonspor, geçen hafta gibi, 1-2’den gelip 3-2’yi yakaladı. Skorun kahramanları: Verimli sakarlar, Isaac Promise ve Serkan Balcı. Serkan’dan üç asist. İkisi en ciddisinden: Sağ kanattan Umut’a bir muz orta. Kendi kalesi önündeki korner kalabalığından havalandırılan meteora hamle edip, hiç oyalanmadan Isaac’in boş koşu yoluna, bitirici bir servis. 

En ‘katılımcı’ Antep
Güzel bir uyanış yaşayan Antep-spor, skorda en demokratik katılımcı takım. 11 golü 8 kişiyle attılar. Katılımcılığın nitel örneği ise Antalya’ya atılan 3. ve 4. goller. Kalecinin burnunun ucuna kadar gelen stoper Mehmet Polat’ın iki vuruşu kaleciden dönüyor, Murat Ceylan tipliyor. Dördüncüde, beş istasyondan geçen topu Ahmet Arı boş kaleye yuvarlıyor. Bütün maniaları aşıp bir oyuncuyu boş kaleyle baş başa bırakmak: futbolda şah-mat ânı. Ankaraspor’un Sivas’a attığı, Murat Tosun’un son istasyon olduğu gol de aynı saygıdeğer ekolün, ‘Barcelona golü’nün bir seviye düşüğü. Ankara’da üç senedir yenilen Sivasspor, alışılmadık derecede çok pozisyon gördü kalesinde. ‘TürBülent’ error mu verdi, nedir?
Mehmet Topal olmayınca topallayan eksik gedik Galatasaray, Bursa’da ilk yenilgisini aldı. Bursaspor, bilhassa 2-0’a kadar, parselasyon  ve pas kültürüyle çok efektifti. At kuyruğu saçı ve sakalıyla ermiş bir ‘68’li’ havasındaki Yusuf Şimşek’in zarif ters pasları, seyirlikti. O esnada İsviçre’de... Galatasaraylı hafızalar için mâzi cennetiyle bugünün endişelerini kavuşturan bir eşleşme: Neuchatel Xamax-Bellinzona (3-3).

Saracoğlu fokurduyor
Fenerbahçe ‘kötü başlangıcı’ abarttı: 6. haftada 4. yenilgi! Beş haftada cem’an iki atıp bir yedikten sonra iştahla oruç açan Kayserispor, 1. Ligdeki 15. sezonunda üç İstanbullu karşısındaki en yüksek averajlı galibiyetini elde etti (iki sezon önce lüzumsuz son hafta maçında Beşiktaş’ı 3-0 yenmişlerdi). Aghahowa, üç uzun dik pastan hat-trick çıkardı. Türk bayraklarına mümasil, resmi tek ses ‘hep destek tam destek’ pankartlarıyla donatılmış Saracoğlu tribünleri ‘bile’, fokurduyor. Bu maçın arefesinde, Genç Fenerbahçeliler’in Aziz Yıldırım’ın kendilerini gayrinizami özel harp kuvveti olarak seferber ettiği vakalarla ilgili ifşaatı, gerçekten önemli. Cumartesi Radikal’de geniş geniş verilen bildirinin şu kısmı aktarılmamıştı: “Zamanında kullanıldık, evet, kabul ediyoruz ama dört senedir değiştik ve değişmeye devam ediyoruz. Dört sene öncesine dönmemiz için yapılan her teklife karşı çıktığımız için bu günlere geldik.” Samimiyetini bilemeyiz ama sadece futbol camiasında değil memleketin bilumum kamuoylarında ender rastlanır bir ‘özeleştiri’ değeri taşıdığı açık bu sözlerin. 

‘Her antrenör kovulur’
Bir zamanlar İrlanda milli takımını çalıştırmış Eoin Hand adlı bir adamcağız söylemiş: “Hayatta iki şeyden kesin olarak emin olabilirsiniz. Her insan bir gün ölür. Ve her antrenör kovulur.” Hayat devam ediyor. Beşiktaş’ta Ertuğrul Sağlam, başkan ve yöneticilerce perşembe alenen istifaya davet edildi, üç gün sonra Başkan, hocanın görevinde kalacağını açıkladı. Mecburen. Çünkü başka eleman bulunamadı ve Sağlam tazminatında ısrarlı. Bakalım Bush’tan beter bir ‘topal ördek’ ve kendine ait basiretsizlik rekorlarını kıran bir yönetim, bu işi nasıl götürecekler?
Denizlispor İstanbul Belediyesi’ni geçerken, skorda bir yeni Yusuf’un da imzası var (Trabzonspor altyapısının ham meyvelerinden Yusuf Kurtuluş)! Ankara’nın hakiki derbisinin galibi, Gençlerbirliği. Aşağıya çökelmiş iki yeni ama güngörmüş takımın maçında Es Es Youla’nın iki sayısıyla ilk galibiyetini kazandı, Körfez iki haftadır 90+ mağlubu.
Birisi şu Federasyon’un zaman ayarlarıyla oynasa. Pazar günü maçlar dört ayrı seansta oynandı. Eskişehir ve Ankara’nın güneşin batmasıyla hızla soğuyan bozkır ikliminde, şu enerji savurganı dünyanın darboğaz memleketinde, naklen yayına denk gelen saatte, iki gece maçı.