14 ilke ve parti içi demokrasi

Bir partide parti içi demokrasi yoksa, o parti liderinin ülkede demokrasiden bahsetmeye hakkı yoktur!

CHP Parti Meclisi Pazartesi günü, koalisyon konusunu görüşmek üzere toplandı.

Seçim gecesi kendini başbakan ilan eden CHP Başkanı, koalisyona katılacak partilerin değil, kurulacak hükümetin ilkelerinin önemli olduğunu söyleyerek açış konuşmasına başladı.

Sayın Kılıçdaroğlu, “CHP olarak akılcı, mantıklı, önyargılardan uzak, evrensel değerlere ve bizim milletimizin değerlerine uygun kurallardan hareket ederek ilkelerimizi belirliyoruz” dedi ve 14 ilkeyi açıkladı.

Konuşma dışında ayrı bir metin olarak internette de yayımlanan 14 ilkeye şu başlıklar konulmuştu:

Hukukun üstünlüğü, Güçler ayrılığının temini, Siyasi Ahlak Yasası, Güçlü sosyal devlet, Cumhurbaşkanı'nın anayasal sınırlara çekilmesi, Örtülü ödenek iki başlı olmaz, Yeni dış politika zorunludur, Gençlere her meydan özgür olmalı, Yasaksız Türkiye, Medya özgür olmalı, Vergi denetimi adil olmalı, Kesin Hesap Komisyonu, Anayasa değişikliği, Yolsuzlukla mücadele.

Bunların dördü (Hukukun üstünlüğü, Güçler ayrılığının temini, Vergi denetimi adil olmalı, Yolsuzlukla mücadele) dışındakiler ilke değildir, olsa olsa politika, tercih veya hedef olarak adlandırılabilir.

İlke denilebilecek dördünün açıklamada yazıldığı gibi ilke olarak tanımlanması da doğru değildir, ilke tam ve eksiksiz tanımlanmalıdır! Eğer bunlar koalisyon protokoluna bu şekilde yazılırsa eksik yazılmış olur, isteyen istediği tarafa çeker.

14 ilkenin Gençler, Yasaksız Türkiye, Medya başlıklı politika sayılabilecek önermelerde bahsedilen, ifade ve örgütlenme özgürlüğü de CHP Genel Başkanı'nca incelenmemiş görünüyor. İfade özgürlüğünün gerekleri ve sonuçları bir birine karıştırılmış.

Seçim konuşmalarında anlamlarını anlamadan dinlediğimiz, “12 Eylül hukuku”, “meydanları özgürlüğe açıklığı”, “hakça paylaşan konuşma” gibi deyimler 14 ilke arasına girince, “düşüncede tanım meselesi” ciddi boyut kazanmış!

Örnek vereyim:

“12 Eylül hukuku” hangi düzenlemeleri kapsamaktadır? 12 Eylül 1980 ile Anayasa’nın halkoylamasıyla kabul edildiği tarih olan 7 Kasım 1982’ye kadarki düzenlemeler mi; yoksa, darbe sonrası ilk milletvekili seçiminin yapıldığı 7 Kasım 1983’e kadarkiler mi veya Kenan Evren’in Cumhurbaşkanlığını Turgut Özal’a devrettiği 9 Kasım 1989’ a kadarki düzenlemeler mi 12 Eylül hukuku sayılmaktadır? Bunların tamamı mı, bir kısmı mı 12 Eylül hukukudur?

Hiçbir hazırlık yapmamak başka bir şey, hazırlık yapıp da yanlışlık yapmak başka bir şeydir. 14 ilkeyi yazanlar, hiçbir hazırlık yapmadan, eski deyimle “sümmet tedarik”, “12 Eylül Hukuku” deyimini kullanmışlardır.

“Düşüncelerinden ötürü hiç kimse yargılanmamalı” diyen partiye bakar mısınız? Merkez Yönetim Kurulu’nu Genel Başkan’ın atadığı ve üyelerinin Genel Başkan’ca değiştirildiği, sık sık bir üyenin disiplin kuruluna verildiği bir partidir söz konusu olan!

Daha çok şey yazılmalı ama bu kadarını yazıp, ikinci konuya geçeyim:

Parti Meclisi’nin toplanma nedeni, koalisyon konusunu tartışıp, karar vermek değil miydi? Genel Başkanın 14 ilkeyi açıklamasından sonra Parti Meclisi’nin görevi kaldı mı? Merak ediyorum; acaba bir üye, şu kelimeyi değiştirip, onun yerine şu kavramı yazalım dedi mi?  

Bir partide parti içi demokrasi yoksa, o parti liderinin ülkede demokrasiden bahsetmeye hakkı yoktur! Koalisyonsa konu, ortaklık düşünülen partinin demokratik olmasını isteyen lidere sorarlar, “sen önce kendine bak” diye!

Halkımızın en önde gelen sorunu işte budur: Parti içi demokratikleşme! Önce parti içi demokratikleşme, sonra ülkenin demokratikleşmesi.

1950’de çok partili hayata geçilirken, parti tüzükleri demokratik kurallarla donatılmadan, bazı liderlerin partilerinde serbestleşmeyi savunmaları ve uygulamalarıyla yetinildi; kurallar derlenmedi.

Siyasi Partiler Kanunu 1965’de çıkarıldı ama, hemen iki üç yıl içinde tek adam yönetimine geri dönüldü; kişilerin iradesine bağlı demokratikleşme 60’lı yılların sonuna kadar sürebildi; siyasal hayatın kurumları getirilemedi, kurallaşmadı; 1980 darbesi sonrasında tek adam yönetimi iyice yerleşti; bugünlere kadar geldik.

Bir parti içinde demokrasi bulunmadığını her yazdığımda, “ya diğer parti de var mı?” diye sorulmasına kızmıyor değilim; ben “şu parti düzelsin de diğer partiler aynen kalsın” demiyorum ki; dediğim şudur; “biri değişse, diğerleri de değişecek.”

Bu düşüncelerle, geçen Pazartesi günkü “Gerçek dışı konuşmalar ve parti içi demokrasi” başlıklı yazımda, “Parti içi demokrasiye geçebilecek ve geçme fırsatı yakalayan parti HDP'dir” diye yazdım (11 Haziran).

Eğer HDP bu fırsatı kullanırsa, siyasal hayatımızda, kimin kalıp kimlerin gideceğini herkes görecek!

 

http://www.radikal.com.tr/138096713809677

YORUMLAR
(7 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

CHP CHP CHP - DevriM19171917

şu ülke de ki bütün partiler çok doğru sadece chp kötü chp parti içi demokrasi yok yedi yirmidört chp kötülüyorsun şuna artık kesin inanıyorum sen chp düşmanısın hayır adamlar ön seçim yapdı ve beş yüz bin kişi oy kullandı bunu yapan başka parti varmı parti için demokrasi diyorsun hangi parti de chp kadar özgürlük var akp de mi mhp de mi özgürlük var artık şunu kabul et chp düşmanısın ...

Parti içi demokrasi! - efeg27

Yahu parti içi demokrasi yani bizim bildiğimiz anlamdaki demokrasi nasıl mümkün olabilir söylermisiniz? HDP söyleyemez zira PKK ve Öcalan vesayeti altında, son sözü bunlar söyledikten sonra eşbaşkan olsa ne olur , %40 kadın kotası olsa ne olur... hayal kurmayınız. CHP aslında epey demokrasiye evrildi, önseçim yaptı ve Baykalın dinazorlarını temizlemekle hala uğraşıyor, bu dinazorlar öyle ilkesizki AKP de bile barınamıyorlar. CHP nin açıkladığı 14 maddelik şartlar orada bulunan kişilerin ortak görüşüdür, aynı görüşte değilse istifa yolu açıktır. Hem parti içinde çatlak ses çıkıyor diye itiraz edeceksin hemde çıkmıyor demokrasi yok diyeceksin, adama sorarlar sen ne içtin diye! Bizde herkesin derdi kendi dediğinin doğru olduğunu sanması, üstelik bol bol şakşakçısının da olmasıdır, kişiler demokrat değilse partiler nasıl olsun?

TARİF - bedrön

Sayın Tarhan Erdem, Parti içi demokrasiyi konu alan yazınızı okudum. CHP ye yüklenmiş ve eleştirmişsiniz. Eleştirilerinize harfiyen katılıyor ve hak veriyorum. HDP için ise, 11 haziran tarihli yazınızı da kaynak göstererek, bir kongre ile parti demokratikleşebilir diyorsunuz. HDP de böyle bir potansiyelin var olduğunu ileri sürüyorsunuz. CHP ye yaptığınız somut örnekli eleştiriyi HDP ye de yapmalısınız, HDP çok kimlikli ve bileşenli bir partidir Bunu siz de biliyorsunuz. Çoğulculuğu kendisine ilke edinmiş bir parti olması bile onun demokratik bir öze sahip olduğunun kanıtıdır. Noksansız bir demokratiklik elbette ki söz konusu değildir. O kadar çok bileşenlidir ki; her farklılık bir kişi dahi olsa, eşit temsile sahiptir, güvencelidir. Ancak yine de işleyişte arızalar olabilmektedir. Kısacası sizden daha somut önermeler tarifler beklerim. Hatta gidin HDP genel merkezine doğrudan sunun. Zaten 2-3 ay sonra kongre var. HDP bu konudaki eleştiri ve önermelere çok açık bir partidir. Tabii, bu önerilerinizi köşenizde de görmek isterim. Saygılar...

seçimden korkmuyorlar - user383887

AKP yine iktidar olursa 13 yılda yaptığından başka ne yapacak? AKP seçimle kimseyi korkutamaz. AKP erken seçime evet diyemez. Seçimler yenilenirse AKP iktidar olmaz hatta kaybı daha da büyük olur. Çünkü seçmende, ?AKP iktidarı yine olur, Yine AKP kazanacak? ALGISI YIKILDI. Yeni yapılacak seçimlerde cumhurbaşkanı eskisi gibi meydanlara inemez, taraf olamaz, AKP Devlet gücünü de artık eskisi gibi kullanamazlar.

sandık - user383887

MİLLİ İRADENİN sandığa DOĞRU yansıması için; 1-YARGI: bağımsız tarafsız, yasalar adil HUKUKA uygun olmalıdır. 2-Örgütlenme özgürlüğü olmalıdır. ?SENDİKA, MESLEK ODALARIN? 3-MEDYA özgür ve tarafsız olmalıdır. Halk gerçekleri bilmelidir. 4-Millet kendi vekilini kendi seçmelidir. Barajı en gazla % 5 olmalı, Seçimler adil ve eşit koşullarda olmalıdır. BUNLAR OLMADAN MİLLİ İRADE SANDIĞA DOĞRU YANSIMAZ.

Seçimdeki hileler ne oldu? Ben hile yapıldığını düşünüyorum!! - necipguven

Seçimden önce özel bazı çevrelerce, seçimde büyük hileler ve usülsüzlükler yapılacağı belirtiliyordu. Siz de seçimden önceki yazınızın birinde bu konuıdan bahsetmiştiniz. Bu konu CHP ve HDP tarafından abartıldıkça abartıldı, STK lar harekete geçti, yurtdışı çevreler teyakkuza geçirilmeye çalışıldı. Ancak HDP nin 13 ü geçen oranda oy alması bu iddiaları tıss diye birdenbire söndürdü. Sizin yazınız dahil bu çevreler aksi durumda ülkede büyük karışıklıklar, eylemler olabileceğini söylüyor, daha doğrusu buna hazırlanıyorlardı. Seçimden çıkan sonuçlardan sonra bir kişinin bile bunu dillendirmemesi, hiçbir sandıkta problem çıkmaması ilginç değil mi? Bu kadar vaveyla neden koparılmıştı? Yoksa devlet veya hükümet ülkede kaos çıkarmak isteyenleri, söylenenin tersine, HDP aleyhine değil HDP lehine seçim hilesi yaparak, ters köşeye falan mı yatırdı? Neden bu konuda kimseden bir laf çıkmıyor?

TERİMLERİN ANLAMI ANLAŞIŞMADAN DEMOKRASİ BÖYLE OLUR..... - Sebodil

Israrla soruyorum: GAZİ MUSTAFA KEMAL ATATÜRK,niçin GEOMETRİ kitabı yazdı? Terimleri, açık seçik tam ve doru tanımlamanın önemi kitap incelendiğinde görülür. Tanımlar,kurallar ve kavramlar tam ve doğru tanımlanmadığında karmaşa önce zihinlerde sonra da uygulamalarda kaçınılmaz olur. Üniversite adaylarının termometreyi okuyamadığı ülkelerde kavramların,ilkeleri ve terimlerin anlaşılmasını ve doğru uygulanmasını beklemek hayaldir. Karşılaştığımız durum,yanlış,yetersiz ,verimsiz,anlamadan ezber ve taklit temelli öğretim sisteminin doğal sonucudur.Öğretim sistemi yeniden yapılandırılmadan bu olumsuzlukların aşılması mümkün değildir.