Babacan neyi, niçin kabul etti? 

Milletvekili adaylığını kabulü için, Sayın Babacan'a yakıştırabildiğim bir açıklama bulamadım!

Hürriyet yazarı Sefer Levent dünkü yazısında; Başbakan Davutoğlu’nun Cuma günü saat 14:30'da milletvekilliği adaylığına başvurmayan Ali Babacan’ı arayıp, “olası bir AK Parti iktidarında, ekonominin yönetiminde belirleyici rolünü sürdüreceği" yönünde çok kuvvetli mesajlar verdiğini, bunun üzerine Babacan’ın adaylığı kabul ettiğini yazdı.

Yazıda, Erdoğan ve yakın çevresinin Babacan’dan son yıllarda hoşnut olmadığı belirtiliyor ancak onun istikrar ve kalkınma için, insan hakları ve hukuk devletiyle ilgili reformların şart olduğu yönündeki konuşmalarından bahsedilmiyordu.  

Yazar yorumunun sonunda, “Babacan faktörünün Türk ekonomisi açısından gördüğü sigorta işlevini, sonunda Erdoğan da teslim etmiş olabilir mi?” diye merakını dile getirmişti. 

Oysa, Erdoğan iktidarı ile Sayın Babacan arasında olumlu sonuçlanan görüşmenin, özellikle basın çalışanlarını ve aydınlarımızı yakından ilgilendirdiğini sanıyorum.

Görüşmenin konusu sadece Babacan’ın “etkinlik derecesi” midir? Sonucu da, Babacan’ın milletvekilliğiyle sınırlı mıdır?

Sayın Babacan neyin olacağını varsaymış da, neyi kabul etmiştir? Kendisine ekonomide belirleyici rol verileceğini mi, yoksa 1 Kasım’dan sonra, tek adam yönetimine geçişin son bulup demokrasiye dönüleceğini mi? Yoksa başka bir şeye mi inanmıştır sayın babacan?

Önümüzdeki dönemi tanımlayacak olan bu hususlar üzerinde düşünmeliyiz her halde!

Önce Sayın Babacan’ın son üç yılda üzerinde durduğu hususun ne olduğunu, okuyucularıma hatırlatayım:

“AB sürecinde yaptığımız reformlar Türkiye'de tabloyu değiştirdi.

“Son derece temiz, kolay anlaşılan, açık, net ve sağlam bir anayasa.

“Birinci sınıf bir demokrasi olmayı hedeflemeliyiz, gerçek anlamda bir hukuk devleti olmayı hedeflemeliyiz ve bunlar ekonomik ilerlememizin olmazsa olmaz şartları.

“Gücünü demokrasiden alan bir istikrar önümüzdeki dönem için Türkiye için olmazsa olmaz.

“Türkiye’nin demokratikleşme çabalarının devamı, hukuk ve yargı alanındaki reformların devamı da ekonomimiz açısından son derece önemli konular.

“Mutlaka demokratik hak ve özgürlükler konusunda evrensel standartlar, uluslararası kriterler önemli.

“Hukukun olmadığı bir ülkede kalkınma olmaz.

“Türkiye birçok alanda ilerledi ama ilerlemediği hatta itibar kaybettiği bir alan var o da maalesef yargıdır.”

Bu cümleler, son üç yılda bir kez söylenmiş değildir; Ali Babacan’ın yüksek değeri olan görüşlerini ifade etmektedir. Sanıyorum Babacan, genç yaşında teknik başarılarını bilgi ve becerisiyle örerken, bu cümlelerin belirtlediği ilke ve değerleri de özümsemiştir.

Babacan’ın bu ilkelerden taviz vereceğini düşünemem ve bunlara karşı bir devlet yönetimine, daha başlangıçtan bilerek katılmasını kabul edemem.

Sayın Babacan’ın, başlangıcında katıldığı, devlet yönetiminde görevini belli bir aşamaya kadar sürdürmesi ile, 1 Kasım’dan sonra kurulması planlanan –milletin oyuyla kurulacağını asla beklemediğim- hukuk ve demokrasiye saygısız bir yönetime katılması çok farklı hususlardır.

On yılı geçti, izliyoruz; duyup okuduklarım, gördüklerim ve değerlendirmelerim bana, Sayın Babacan’ı böyle bir yönetime katılmaya, hiçbir ödün ve zorlamanın razı edemeyeceği sonucunu vermektedir. O ödün ve zorlama karşısında duracak yapıya sahip görünmüştür.

O halde?

Sadece, “ekonominin yönetiminde belirleyici rolünü sürdürmesi” vaadine, demokratik hukuk devleti olmadan istikrar ve kalkınmanın olamayacağını söyleyen bir kişinin inanabileceğini hiç sanmam; kendisiyle ilgili vaatler yerine, devletle ilgili bazı hususlarda bir şeyler beklediğini umarım. Tahmin edemediğim onlardır!   

Diğer bir ihtimal de, seçim sonrasında her şeyin demokratik hukuk devleti şartlarına dönüleceği yolundaki bir vaade inanmasıdır! Doğrusu bunu da olası göremiyorum; “çocuk mu kandırıyorsunuz?” diye cevapladığını umarım!

Özetle, milletvekili adaylığını kabulü için, Sayın Babacan’a yakıştırabildiğim bir açıklama bulamadım!

Okuyucularımın düşüncelerini öğrenmek istiyorum, yazarlarsa sevinirim.

Mamafih, siyasette gizli bir şey kalmaz; bir vadede öğrenilecektir. 

http://www.radikal.com.tr/143768414376846

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Madem sordunuz! - user433512

Yazılarınızı uzunca bir süredir izlediğim için,okuyucularınızın fikirlerini pek merak etmediğinizi bilirim.Ancak Babacan konusundaki bu merakınız dikkatimi çekti.Ben de; Sn.Erdem madem soruyor,ben de kanaatimi paylaşayım,dedim.Aslında,aklınıza gelmediğini düşünmüyorum ama ben yine de yazayım. Bence sorunuzun cevabı; bir süre önce,cari açık nedeniyle gündeme gelen faiz tartışmaları sırasında,Merkez Bankası Başkanı ve ekibinin "vatan haini" ilan edildiği günlere dayanıyor.O güne kadar Türkiye ekonomisini yöneten Babacan'a güvenip,başta " bist" olmak üzere başka birçok enstrümana "park eden" sıcak para sahibi fonlardan bir kısmı stratejik hesabını iyi yaparak kaçabildi ama önemli bir bölümü kaçamadı.Şimdi gelinen noktada çıkmaya kalksalar çok büyük " Stop Loss" yazmak durumunda kalacaklar.Hele 1Kasım sonrası,ekonominin yönetimi,Babacan ve Şimşek gibi bu fonları iyi tanıyanlar yerine,bu fonlara hiç sempatik bakmayan "aksaray"ın maceracı iktisatçı(!)larının eline geçerse,kayıplarının daha da büyüyeceğini hesplamadıkları düşünülemez.Bence; Babacan'ın kararını değiştirmesinde,sorumlu siyasetçi bilinci ile hareketinin yanında,fonların çıkarını korumaktan çok,Türkiye'de ekonominin en azından yakın gelecekte sıcak para ihtiyacının devamı zorunluluğu nedeniyle,bu fonları daha fazla ürkütmemek rol oynamış olabilir.Tşkler.

sahsi tahminim - keryil

bence sayin davutoglu, sayin babacan'in listede ismi olmamasinin bile yabanci yatirimci uzerinde nasil bir etkisi olacagini babacan'a hatirlatip onu bu zaten buyuk sikintida olan ekonomi konusunda mesuliyete filan davet etmis, babacan da ne kendisine ne de baskalarina kabahatli gorunmemek adina kabul etmis. sayet babacan gercekten ekonomi yonetiminin kendisinde olacagina, hukuk reformu filan yapilacagina inaniyorsa dusundugumuz kadar akilli bir insan degildir cunku. babacan bu hareketiyle batan gemiyi terk etme sansini yitirmek uzeredir kanimca. parcasi oldugu partiyi ve siyaseti begenmesem de babacan'in isindeki basarisini gormezden gelmek olmaz, yazik ediyor kendine hala.

Yanıt: - user493166

İslamcılıktır... On üç yıllık başarılı bakanları (Ekonomiyi krize soktuğunu bir kaç gün önce itiraf edenler, hiçbir hedefi tutturamayan kalkınmacılar, hukuk ve eğitim sistemini ortadan kaldıranlar, sözde barış sürecinin sorumluları, iş kazalarındaki süper artışın sorumluları) hepimiz biliyoruz...

Baba Candır.. - motan

AKP nin Babacan ve Şimşek'i tasfiyeden niye döndüğü bariz, işe yaradıkları çok bariz kişileri tasfiye edip yerlerine bilinmezleri getirmek net olarak oy kaybına neden olacaktı, tabii seçim sonrası AKP hükumet kurarsa eski görevlerine verilirler mi bu ayrı bir konu. Diğer taraftan, eğer Babacan gösterdiği sağlam kişiliğe sahipse oyun dışında kalmak yerine oyunda kalıp seçim sonrası gelişmelere göre hareket etmek istemiş olabilir. Umarım öyledir..

Babacan neyi kabul etti? - siyahsarki

Bu gün bir başka yorumda Murat yetkin, önceki Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün hiçbir şey söylemeden neler söylediğini yorumlamış. Bu yorum içine Babacan'ı da yerleştirmiş. Sanırım kabulün ipuçları Murat Yetkin'in o görüşme notlarının satır arasında gizli.

Babacan.. - Gerçek arayışı

Babacan merkez bankası faiz krizi dışında Erdoğan ile hangi noktada açık bir çatışma yaşadı hatırlamıyorum. Bütün olumsuz olaylarda ılımlı açıklamalar yapması rahatsız olduğunun değil "hazmedebildiğinin" göstergesi bence. Dolayısıyla her seçime "artık son" izlenimi yaratarak girse de ben hiç şaşırmadım. Bence millet vekili olmasa da AKP danışman vs olarak AKP'yi yalnız bırakmayacaktı, şimdi onun gibileri aday da yaparak "tek adam yönetimi değiliz" imajıyla oy arttırmak istiyorlar. Eminim Abdullah Gül'de yeterince nezaket gösterilse, gönlü alınabilirdi ve partiye dönerdi; ancak anlaşılan AKP henüz o kadar çaresiz hissetmiyor. Bu gönülsüz gözüken ama sonuna kadar sadık iş birliğini de kendilerine şöyle açıklıyorlardır: "Ülke bu durumdayken kenara çekilmek yerine sorumluluktan mı kaçacağız?" Son 10 senede basın özgürlüğü, eğitim, uluslar arası ilişkiler, AB çalışmaları, hukuk problemleri ve Kürt sorununda geldiğimiz nokta ortada. AKP içindeki "düzgün" insanların yapılanları "ılımlı eleştirerek" değerlerinden feragat etmeleri ülkeyi 12 yılda nereye getirdiyse yine oraya götürmeyecek mi? Daha da tek adamlaşan bir parti bu gidişatı tersine döndürebilir mi?