Büyük operasyon gerçekleri örtmez  

İnsan propagandayla bir süre yaşar, sonra ona direnç başlar, direnç ancak özgürlükle dağıtılabilir.

Yazıma dün hava kararırken başladım.

Mümkün olduğu kadar resmen Mardin, Şırnak, Diyarbakır ve Hakkari illerinde başladığı bildirilen “büyük operasyonu” öğrenmek istiyordum.

“Büyük operasyon”u güvenlik güçlerine intikal ettiren Sayın Başbakan Davutoğlu hedefi salı günü açıklamıştı:

“İlçelerimizde o ateşi Türkiye'ye yaymak isteyenler bilsinler ki, bu ateş çemberinin içinde bütün ilçelerimizi, vatan toprağının her bir karışını, tam bir huzur ve istikrar, özgürlük alanı haline getireceğiz"

Dün saat dörde gelirken, Başbakan bu hedefte kararlılığını “kesinlik” özelliğini katarak belirtti!

Hava kararıncaya kadar “büyük operasyonu” görebildiğim kaynaklardan izlemeye çalıştım.

Ayrıntıyı anlatmaya gerek yok, bir kanaldan izlediğim “bombalama” görüntüleri, ölçünün iyice kaçtığını gösteriyordu; gençliğinden bu yana siyaseti izlemiş yaşlı bir kişi olarak, bu hedefe varılamayacağını not etmek isterim. Bilinen tarihte tebaasının oturduğu yerleşim yerini bombalayarak temizleyen bir iktidar, bir tiran bilmiyorum!

Bugünlere kadar her şey teröre bağlanıp halk korkutuldu; özgürlüklerimiz “terör” gösterilerek kısıldı; “Sonra Kürtler ne yapar?” denilerek yönetim sistemimiz merkezileşti, “terör örgütü yüzünden okullar açılamıyor” denip okullar boşaltıldı; şimdi de terör var diye elimizde kalan toplantı ve fikir özgürlüğünün, insan haklarının kırıntıları da kaldırılmak isteniyor!   

Hiçbir zaman umudumu kaybetmedim; dört bin yıl örgütlü devlet barındıran bu ülkede yaşayan deneyimli insanların çözümü yakalayacağına, halka inanıyorum!

İnsan propagandayla bir süre kandırılabilir; sonra ona direnç başlar, direnç ancak özgürlükle dağıtılabilir.

“Büyük operasyon” akıl yolundan kaçış, kendi halkından korkudur.

 

 

http://www.radikal.com.tr/149418114941814

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

haklısınız - user520608

görmüş geçirmiş biri olarak ve deneyiminizin size söylettiği bu yazıda çok haklı olduğunuzu bilmenizi isterim.

Tarih - Gılgameş

Tarih bunlar için tekerrürden ibarettir. Kürt Sorunu'nu bugüne kadar kaç kere silahla çözmüşlerdi bir hatırlayın. Aldıkları sonuç ne oldu. Kürtleri her geçen gün kendilerinden uzaklaştırdılar. 21.yy'da yaşıyoruz. Bunlar ise Orta Çağ derebeyi kafası ile Kürt Sorunu'nu ortadan kaldırıyorlar. Nasıl da aldanıyorlar. Onlar eski zihniyetleri ile oldukları yerde debelenirken Kürt halkı bilinçlendi, inancı gittikçe keskinleşti. Bugün olanlar artık geri dönülemez bir kopuşa götürüyor Türkiye'yi. Kürtler büyük acılar çektiler hala da çekiyorlar, ancak artık yolun da sonuna geldik. Türkiye'nin Kürtlerle barışmaktan başka çıkar yolu yoktur. Bir tanesi dışında. Onun da adı bağımsız Kürdistan'ın kurulmasıdır. AKP bugün bağımsız Kürdistan'ın kurulması için elinden geleni yapıyor. Aynen devam etsinler. Artık çözüm süreciydi gibi yalanlarla kandırılamaz bu halk. Türkiye'nin batısı ise susmaya devam etsin. Memlekette ne olup bittiğinden bihaber 21.yy'da yaşıyorlar. Ne garip bir çelişkidir. Yıllar önce rahmetli Yılmaz Güney'in söylediği sözleri bugün Salahatti Demirtaş yeniden hatırlattı: Mutlaka kazanacağız. Türkiye'nin halkları özgür bir hayat istiyorlarsa bugün Kürtleri desteklemeliler. Benden söylemesi.

aklı yok fikri var - user1140901

orada aylardır yaşananlar konusunda var ya ufacık bi bilginiz yok anca yazıyorsunuz oturdugunuz rahat koltuklarınızdan hani aklı yok fikri var derler ya o hesap. Ben cizrede öğretmenlik yapıyorum aylardır ilçede huzur vermeyen pkk nın gençlik yapılanması önce hastaneye sonra öğretmen evine roket atarken neredeydiniz bunları neden yazmadınız haber değeri mi yoktu. hergün aracların kontak anahtarlarını alıp yol kapatırken esnafa kapatacaksın yoksa yakarız diye tehtid ederken nerdeydin bize ders yaptırmazlarken nerdeydin Allah aşkına siz kimi savundugunuzu kime hizmet ettiğinizi biliyor musunuz ya ben sabahlara kadar bomba sesi dinlemekten bezdim ya usandım ne olacaksa olsun yeter artık.

bir ornek komsuda - user580509

Sayin Erdem, Yazilarinizi herzaman okuyorum, ve katiliyorum.. Kendi tebasini bombalayip yuzbinlercesi olduren bir tiran komsu Suriyede var.. Disardan bakinca Turkiyenin hali cok kotu gozukuyor. Kendi sehirlerini kusatip bombalamak ne demek. Bunun su andaki hukumetin hep tenkit ettigi CHP zamaninda Dersimi bombalamaktan ne farki var?