Çanakkale'nin zaferi yanında, neler düşünmeli?

Başbakanımız, Çanakkale Zaferi'nin Osmanlı Devleti'ne ne kazandırdığını hiç bilmiyor gibi konuştu tören kürsüsünde!

Dün Çanakkale'de, zaferin 100'üncü yılı anma toplantıları vardı. Bu muharebeyle başlayan Osmanlı İmparatorluğu'nun çöküş savaşı, dört cephede sürdükten sonra 1918'de Mondros'la bitti. 

Dün sadece "Çanakkale Zaferi'ni" kutladık. Neydi kutladığımız? Kutlayalım da, başını ve sonunu da düşünmeyi unutmayalım; hatırlayalım:

1914 yılı sonbaharında, Yavuz ve Midilli gemilerinin Alman Amirali Souchon'un emrinde Karadeniz'e tatbikat amacıyla çıkmıştı. Tatbikat sırasında bazı Rus limanlarının bombalanması ve mayınlanmasıyla, Osmanlı - Rus savaşı başladı. Bu olaydan bir kaç gün sonra Ege'deki İngiliz ve Fransız gemileri Çanakkale Boğazı ağzındaki iki bölgeyi bombaladılar. Bu iki muharebeyle, ilan edilmeden Birinci Cihan Harbi başlamış oldu. (*)

Her iki olay Osmanlı Devleti'ni, birlikte veya karşısında olduğu devletlerin, iki tarafın da birlikte istedikleri gibi, savaşa sokmuş oldu. Birinci Dünya Savaşı zaferle başladı, sonu hüsranla bitti! Trablusgarb'tan, Sarıkamış'a, güneyden kuzeye savaştık, zaman zaman kahramanlık haberleri alınsa da, her cephede çoğu kez mağlubiyetle çekildik; sonuçta, Osmanlı Devleti temsilcileri, Mondros'ta "Mütareke"yi, sonra da Sevr'de "Sulh muahedesi"ni imzaladılar!

Bu savaş, "Hürriyetin ilanı" olarak da adlandırılan "İkinci Meşrutiyet" döneminin eseridir.

İkinci Meşrutiyet'in ilk günlerinde, “Hürriyet”, “Eşitlik”, “Adalet” ve “Kardeşlik” sözlerini dillerinden düşürmeyen İttihat ve Terakki Partisi’nin liderleri, 1908 sonrasında bu ilkelerin içini doldurmak için hiçbir şey yapmadılar ve iktidarda kalmak için her yola başvurdular: Her adımlarını “vatanı kurtarmak” için attıklarını söylüyorlardı. Siyasal cinayetler kovuşturulmuyor, seçimler erteleniyor, Kanuni Esasi bu nedenle değişiyordu! Meşrutiyetin ilanından 3 yıl geçmeden siyaset tıkandı.

Artık savaşı bile, iktidarı koruma aracı olarak kullanmanın yolu aranıyordu.

İktidarlarını korumak isteyenler maceranın her türlüsünü denediler; önce hürriyetler yok edildi, sonra kardeşlik.

İstanbul'un işgali ile iktidar da yok oldu!

Bu ortamın bir zaferini isterseniz kutlarken, sonraki dört yılı söylemeseniz de, hatırlamanız gerekmez miydi? Söylemeseniz olur ama bilmezden gelmeniz ayıp oluyor! Dün, "Çanakkale Zaferi milleti ayağa kaldırdı, oradan Mustafa Kemalin Meclis'i doğdu, Kurtuluş Savaşı o heyecanla yaratıldı" benzeri sözleri duyan tarihçilerimizin ne düşündüklerini merak etmiyor musunuz?

Kasım 1914'te, Ege'deki Fransız ve İngiliz donanmalarına Çanakkale'yi bombalama emri vermelerinin en güçlü nedeni Osmanlı Devleti'ni harbe sokma isteğiydi.

İttihat ve Terakki Partisi liderleri ise, "iktidarı koruma" kararlarını, kafalarına kazımışlardı. Bu karar hayatlarının ilk meselesiydi, bu heveslerini 1918'e kadar kafalarından silmediler!

Günümüzde, Çanakkale Zaferi'nin 100'üncü yılında, o savaşın kahramanlıklarından başka şeyleri de hatırlamamız gerekmez miydi? Bu gün bize gerekli bilgileri ve düşünceleri, "1912 veya 1913 yılındaki siyasal gelişmeler, ittifaklar bilinmiyor muydu?" ,"bu savaşa niçin girdik?" ve benzeri soruların cevaplarında bulamaz mıydık?

Başbakanımız, Çanakkale Zaferi'nin Osmanlı Devleti'ne ne kazandırdığını hiç bilmiyor olabilir mi? Ne öncesinde, ne sonrasında nasıldık, sorunlarımız neydi, kimler vardı siyasal hayatımızda bilmez mi? Bilir ama, sadece uzun uzun kahramanlık öyküleri anlattı Sayın Davutoğlu tören kürsüsünde! Bol bol hamaset!

Hangi siyasetle ne zaman oluştuğunu söylemeden Düyun-u Umumiye borçlarından bahsetti Ahmet Hoca ama Lozan'daki görüşmeleri atladı, bugüne geliverdi!

Sormak istiyorum, "Çanakkale olmasaydı ..." diye başlayıp devam edenlere: Çanakkale'nin sonu Sevr değil miydi? Çanakkale ile 23 Nisan'ı, 29 Ekim'i bağlamak hangi tarihi gerçeğe dayanıyor?

Sadece savaşın sonuna kadar kaybettiğimiz insanları, şehitlerimizin sayısını hatırlamak yeterlidir; kaybettiğimiz toprakları, ekonomik kaynaklarımızı, kültürel değerlerimizi... İstediğinizi istediğiniz kadar gözden geçirin...

Gözden geçirin ki; iktidarı koruma kararı bir ulusun başına neler getirir bir kez daha görün!

(*) E.Amiral Çetinkaya Apatay, "Mitolojide ve Tarihte Çanakkale" adlı kitabında antik dönemden başlayarak Çanakkale'nin tarihi anlatılmaktadır. İki ay önce yayımlanan, okunması kolay, öykü üslubundaki bu bilimsel kitapta, Çanakkale savaşı'nın heyecanlı ayrıntıları da anlatılmaktadır. Bu kitabı okuyucularıma tavsiye ederim.

http://www.radikal.com.tr/131668213166823

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

- momentum

Hocam, elmalarla armutlar karışmamış mı biraz? Çanakkale'nin sonu Sevr mi, yoksa 23 Nisan ve 29 Ekim mi? Birinci Dünya Savaşına girişimiz konusunda haklısınız. Çanakkale, nihayetinde bu savaştaki cephelerden birisi. Politikacılar karar alırlar, askerler uygular. Birinci Dünya Savaşına girişimiz politikacıların eseridir, Çanakkale ise askerin. O Çanakkale'yi savaşla geçemeyenler, savaştan sonra o Sevr anlaşmasını da kabul ettirmememişlerdir işte. Hesaplamışlardı, Sevr'i kabul ettirebilmek için 20-25 tümenlik bir kuvvete ihtiyaç vardı. Savaşın akabinde ise galip devletlerin o kadar kuvveti kalmamıştı. Çanakkale'de ve şurada burada harcanmıştı ordular. Hikayeyi biliyoruz: bu işi Yunanlılara verdiler. Sonu malum. Kurtuluş Savaşında görev alan komutanların çoğu, önceden Çanakkale'de savaşan komutanlardır: M.Kemal, F.Çakmak, Yakup Şevki Subaşı... Sorgulamak güzel bir şey ama emeği geçenlere haksızlık etmeyelim, maazallah.

Yalanı gerçeğe tercih eden Türkiye - İtaatsiz

1913-1923 arası devletin çatır çatır dağıldığı, ordunun kepaze olduğu, milyonların yok yere ölüp gittiği, milyonların sürülüp hayatlarının darmadığın olduğu, sefaletin, rezilliğin dibinin görüldüğü bir dönem. Sen bu dönemi nedenleri sonuçları ile konuşmak yerine aman Çanakkale zaferi yok Kurtuluş savaşı diye gevelen. Çanakkale ne? Alman Genelkurmayı'nın yönettiği, Alman donanımının kullanıldığı, Almanlar'ın eğittiği Osmanlı vatandaşı Araplar'ın asker olarak Britanya mitralyözlerinin üzerine ölmek için elde tüfekle sürüldüğü bir muharebe. Savunmanın saldırandan çok zaiyat verdiği sayılı muharebelerden. Hiç bir provokasyon yokken saldırgan taraf olarak girdiğin savaşın sonu ne oldu? Hezimete uğradın. Sınırlarına kazananlar karar verdi. Bugünkü hangi sınırına Türkiye kendi karar verdi? Neyi kutluyorsun yahu? Oturup ders çıkar.

Geriye dogru bakinca... - user737987

Sonucta Canakkale savasi olsaydi da olmasaydi da veya olup ta kaybedilseydi de Sevr olacakti diyorsunuz yani. Ama olmus bir olayin (savasin) tarihi nasil degistirdigini bilemeyiz. Belki gercekten Sevr olmayacakti baska birsey olacakti. Veya Kurtulus savasi olmayacakti cunku Mustafa Kemal'in Canakkale prestiji olmayacakti vs. Yani o olmasaydi su olurdu diye bir sonuca varamayiz, geriye donuk bile olsa tarih cok karmasik bir olaydır ve formule edilemez. Ote yandan o siradaki iktidari elestirmek onu kutsamaktan daha iyidir. Bu yondeki tespitlere de katiliyorum. Her olaya elestirel gozle bakabilmeliyiz ki gelecek icin dersler cikarabilelim.