Çözüm süreci kopma noktasında

Kandil resen, sürecin 15 Şubat'la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirmiştir.

HDP İmralı Heyeti Kandil ile görüşmeden döndüğü Pazar günü yazılı açıklama yaptı. Önceki Kandil ziyaretleri sonrasında, hükümetle görüşülmeden açıklama yapılmazdı; bu kez Kandil’in görüşlerini yansıtmak için, hükümetle görüşmeden bir not açıklandı.

Notta İmralı Heyeti’nin görüşlerine yer verilmiyor, KCK yöneticilerinin, müzakere sürecine geçilmemesini kabul edilemez buldukları, AK Parti Hükümeti’nin, seçim çıkarları peşine düşmeden tüm halkın demokratik geleceğini ilgilendiren konularda çalışması gerektiği belirtilmekteydi.

“Not” olarak adlandırılan belgenin hemen bir gün sonra, “KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanlığı Açıklaması” olduğu anlaşıldı. Bu açıklamanın son cümlesinde ciddi bir uyarı vardı: “Bizim için sürecin 15 Şubat’la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu belirtmek durumundayız.”

Salı günü grup toplantısında Demirtaş, “Çözüm süreci ile ilgili silah bırakma ve silahsızlanma tartışması yürütülüyor, ancak hükümetin İmralı’da konuşulan 10 maddelik ev ödevi var” dedi. Grup Başkanı Pervin Buldan, toplantı sonrasında habercilerin sorularını “Hükümet güvence vermezse silahsızlanma nasıl olacak?" sorusuyla cevapladı.

Şimdiye kadar, bir üçgenin köşe taşları olarak görünen Kandil, HDP Başkanlığı ve İmralı’nın, farklı güç odağına dönme eğilimine girdiklerini ilk kez, Cemil Bayık’ın geçen Nevroz toplantısında okunan konuşmasını dinleyenler düşünmüştü. Son haftaki açıklamalar da, böyle bir eğilimin varlığını doğruluyordu.

Kandil, Öcalan’ın hazırladığı müzakere ve çözüm taslağını onayladığını ilan etmek yerine, İç Güvenlik Paketiyle ilgili gelişmelere öncelik veriyor; HDP ise Kandil’e gönderme yapmadan müzakere maddelerini öne çıkarıyordu. Farklı söylem farklı görünmede anlaşma sonucu da olabilir, bilmiyorum!

İşte nihayet Kandil, Öcalan ve HDP’nin kabulüne bağlı olarak değil, resen “Sürecin 15 Şubat’la birlikte son derece tehlikeli, kritik ve bitme noktasında olduğunu” belirmişti.

Genel değerlendirmeye geçmeden, Başbakan Davutoğlu’nun İslamabad konuşmasının Açıklamayla ilgili kısmının özetini vermek istiyorum:
Kandil’den gelen açıklamayı şöyle yorumluyordu: “2013 Mart'ında, 2 ay içinde tüm silahlı unsurların, Türkiye'den çekilmesi ve silahlı mücadeleye son verilmesi çağrısı yapılmıştı. Şimdi bugün yapılan açıklamalar 2 sene sonra hala Çözüm Süreci'nden ne anlaşıldığı konusunda bazı çevrelerin kafalarının karışık olduğu intibaı veriyor” diyen Başbakan “Bizim tutumumuz açıktır” diyerek devam ediyordu:

“Türkiye'de her şeyin ilacı demokrasidir. Her şeyin ilacı fikir özgürlüğüdür. Her şeyin tartışılacağı platform da Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir, sivil toplum yapılarıdır.”

Şaka gibi değil mi? İç Güvenlik Paketi’nin ilk 17 maddesiyle bu sözleri birlikte hatırlayanlar herhalde gülmüş olmalılar!

Sayın Davutoğlu konuşmasını şu cümlelerle sürdürüyor: “Eğer bir ülkede demokrasi varsa, fikirler açıkça paylaşabiliyorsa, herkes kanaatini ifade edebiliyorsa, düşüncesini istediği dilde, istediği şekilde gündeme getirebiliyorsa, şimdi sormak zamanı değil mi, o zaman silahlara ne ihtiyaç var? Nedir yani silahı gerekli kılan şartlar?”

Sayın Başbakan’ın dediği gibi, “her şeyin ilacı ifade özgürlüğüdür” doğrudur ama, Türkiye maalesef, “herkesin kanaatini açıkça ifade edebildiği bir ülke” değildir.

İfade özgürlüğü konusunu burada kesip, Çözüm süreci meselesindeki gelişmeler üzerindeki yazımı sürdürmek istiyorum.

Sayın Öcalan’ın hazırladığı “Müzakere ve çözüm taslağı” denilen İmralı Heyeti’nin Kandil’e götürdüğü metni, KCK’nın kabul etmediği anlaşılıyor. Dolayısıyla, Öcalan’ın açıklayacağı silahlı mücadeleye son verildiği açıklaması ertelenmiş oluyordu.

Silahlı mücadeleye son vermeden önce yapılacakların ortada bırakıldığı, böyle gidilirse yine geleceğimiz bir yerdir vardığımız yer!

Gelinen yere ilk kez uğramıyoruz; 2009’da, 2012 yılı başlarında ve 2013 de de, aynı yere gelinmişti. Dönüp dolaşıp geldiğimiz aynı yeri, doğru ve soğukkanlılıkla anlamalı, tanımalı ve tanımlamalıyız.

Geldiğimiz yerde, “bilinmeyenler” vardır, bunlar bilinir duruma gelmeden kimse yerinden kımıldamak istememektedir.

Gerçekte “bilmiyorduk” dediklerimizi ilk kez duyuyor ve görüyor değiliz; 2009 başlarında Kandil söyleşilerinde Hasan Cemal’in yazdıklarıyla, 2012’de sayın Öcalan’ın “on maddelik yol haritası”nın birbirinden pek farkı yoktur.

Gelinen yer; demokratik hukuk devletinin, halkın yönetime katıldığı, yerinden yönetim sistemine geçildiği, ifade özgürlüğü ve yürütmeden bağımsız yargının kabul edildiği devlet düzeninin, demokrasi sıralamasında ilk otuza giren devletlerin rejimlerinden birinin ve yerel yönetim sisteminin temel kanunlarının ilkelerine karşı olmayan bir anayasanın kabul edildiğinin söylenmesi gereken bir yerdir!

Bu amaç açık yürekle söylenmeden ve gerçekleştirme iradesi ortaya konulmadan; ayrıca savaşın iki tarafında karar sahibi olmuş, bir şekilde savaşa katılmış olanların gelecekte nerede ve hangi hukuk içinde yaşayacakları bilinmeden bugün geldiğimiz yerden bir adım ileriye gidemeyiz.

2009’dan beri asıl niyetlerimizi saklı tutarak sorunumuzu, “seçime kadar” idare ettiğimizi sanıyoruz!.

Sayın Davutoğlu İslamabad’da, Sayın Erdoğan’ın 2011 de 2014 başlarında söylediklerine benzer şeyler söylemiştir; varacağı yer, onun vardığı aynı yerdir!

İpin kopacağı yeri doğru hesaplayabildiler mi dersiniz?

http://www.radikal.com.tr/129653312965336

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

efeg27 - momentum

Sizin laikler silahlanmıştı ya 70'ler boyunca... Karşınızdakiler de silahlanınca olmadı tabii. Keşke ailede tek çocuk siz olsaydınız. Neyse, siz sıranızı savdınız. Yok öyle hep ben, hep ben... Hem sonra, silahlı Kürtler de sizden sayılır. Siz bayrağı bıraktınız, onlar aldı.

'Sayın' sıfatı ve kullanılışı - user565377

Sayın: Konuşma ve yazışmalarda saygı belirtisi olarak kişi adlarının önüne getirilen söz. Herhalde Özgecan'ın katillerinden bahsederken sayın lafı kullanmazdınız. Aynı şekilde 40000 kişinin ölümüne dolaylı-dolaysız neden olmuş, tutuklu bir mahkum için kullanmak garip kaçmıyor mu? Bence çözüm sürecinde de olsak, çok garip kaçıyor.

OLMAYAN ŞEY BİTER Mİ? - m.rozbilen

Olmayan şey kopar mı? Çözüm süreci yoktu ki zaten. İki güreşçinin el ense yoklamalarından farksızdı. Biri güreşe girilmesini ve hakem tayin edilmesini istiyor öteki "olmaz bu şekilde kimse bilmeden hakemsiz sürsün" istiyordu. Sonuçta olmayan sürecin bitme noktasına geliverdik. Karamsarım belki ama büyük bir kitle hayal kırıklığı içinde. Umutlar sönme noktasında. Hepimiz barışın ve kardeşliğin bir an evvel sağlanmasını istiyoruz. Eğer bir taraf (hükümet) işi oyalamaya götürüyorsa süreç yürümez, yürümüyor da zaten. PKK bu IŞİD olayından sonra silahı artık bırakmaz. Ama Türkiye'ye karşı silah kullanmayacağı sözünü ve taahhüdünü verebilir. Bu da hükümetin üzerinde anlaşmaya varıldığı söylenen ev ödevlerini yerine getirmesine bağlı olduğu açıktır. Hükümet her seferinde bir pürüz çıkardığı için bir türlü sonuç alınamıyor. Mesela kalekollar- barajlar, mesela Kobane, mesela İç güvenlik yasa taslağı ve daha bir çok mayınlar Kürtleri tümden endişelendirdi ve inançlarını sarstı. Aynen 100 yıldır kürtlere uyguladığımız politika gibi.

gerçekler acıtır - efeg27

Çözüm sürecine hiç karşı olmadım ama bu şekilde olamayacağını başından beri yazdım, ülke çapında konsensus oluşturmadan sırf oy kaygısı ile maceraya girerseniz çakılırsınız bunu bilmek için konunun uzmanı olmaya gerek yok RTE yi seyretmek yeterlidir. AKP liler biat kültürüne sahip oldukları için herkesi kendileri gibi sanıyorlar, KCK-PKK ne istediğini biliyor ve gerekirse Apoyuda harcar, davaları kişilere bağlı değildir. Bugün geldiğimiz nokta son derece ironik, terör örgütü daha fazla demokrasi istiyor demokratik! hükümet ise daha fazla otorite, kim demokrasi yanlısı siz karar verin. Geldiğimiz bir diğer noktada şu; halkın geri kalanı güneydoğudaki ceberrut devletin farkında değildi şimdi ise iliklerine kadar hissediyor hatta bizzat yaşadılar. Bu sorunun otoriterliği arttırarak çözülemeyeceğini zaten denedik biliyoruz. Güvenlik yasası ile şehirler cehenneme dönecektir ve belki de silahlanma sırası laiklere gelecektir, sonrası ise tufan...

Taraf - user383910

"sayın öcalan" la hangi tarafta olup kime hizmet ettiğinizi anladık tarhan bey. böyle devam edin uzlaşıyı değil savaşı çağırın silahlar havaya kalsın size de muhabbet çıksın, aynen devam. (AKP düşmanıyım)

İdare-i Maslahat - bedrön

Sayın Erdem, Tespitlerinize katılıyorum. Ancak, Kandil- İmralı arasında uzlaşmaz bir çelişki olduğuna pek katılamayacağım. Hükumeti sıkıştırmaya yönelik bir manevra gibi görünmekte. Buna da hakları var sanırım. Çünkü hükumet bu konuda tam bir idare-i maslahat siyaseti sürdürme çabasında. Siz de değinmişsiniz. Bu siyasetinin bugünkü argümanı da "iç güvenlik yasasıdır." Bunun toplumda yaratacağı kontrol edilebilir bir düzeyde gerilimlere yol açacağını çok iyi biliyor. Gezi, 17/25 aralık, 6-7-8 ekim vb. olayların çoğunu da zor kontrol edebildi. Ancak bunların meyvesini muhalefete yedirmediği gibi burnundan getirdi! Tam tersine kendisi nemalandı o gerilimlerden. Kendini bu konularda da uzmanlaşmış hisseden ve öz güven patlaması yaşayan bir iktidarla karşı karşıyayız. Kısa erimli hedefi ise 7 hazirandan belirttiğiniz gibi zaferle çıkmak. Lakin olası bir gerginliğin bir iç savaşa evrilme olasılığını pek hesaba katmıyorlar kuşkusu var bende. İktidarın dışarıda seveni kalmadı gibi. Bu kez onların da çomak sokacağı bir gerginlik hepimizin sonu olabilir! Çünkü iktidar, kendine yeni tahkimatlar oluşturma gayretinden içerideki ve dışarıdaki gelişmeleri tam okuyamıyor. Danışmanları da görme kusurlarının hemen hemen tümünü barındırıyor. Özellikle yurt genelindeki nefretik cepheleşmeyi hiç okuyamıyorlar.