Dönemeç geçiliyor mu?

Tasarının Kürt tarafıyla görüşülerek hazırlandığı kanısındayım; tersi söz konusu olamaz.

"Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı" adı konulmuş bulunan yasa tasarısı hakkında ilk söyleyeceğim adınadır.

Tasarının adı, "Demokrasinin ve Bütünleşmenin Güçlendirilmesi Kanun Tasarısı" konulmalıydı.

Eleştirebiliriz, eksiklerini gösterebiliriz ve zamanını samimiyetsiz bulabiliriz; fakat her bakımdan olağanüstü bir tasarıyla karşı karşıyayız.

Bu tasarıya yurttaşlarımızın ırk, bölge, inanç, kimlik farkına bakmaksızın ve bir gün önceki yerleşmiş kanaatlerini unutarak tasarıyı bütünüyle kabul ederek irdelemeye başlamalıyız.

Düşüncelerimi yazmaya, Kürt meselesini tanımla başlayayım: Bir korkudan kaynaklanan ve bütün toplumumuzu (milletimizi, halkımızı, memleketlimizi ...) ve yurdumuzu felsefe, bilim, teknoloji, düşünce, ekonomi, kültür, sanat her bakımdan geri bırakan bir sorunun adıdır Kürt meselesi.

Bunun çözümünün temel ayağı demokrasidir. İkinci ayağı da, 30 yıllık savaşın sonuçlarının normalleşmesidir.

Bunun için, meselenin esasında "terör", neden değil sonuçtur. O nedenle kanunun adına "Terörün sona erdirilmesi" ibaresinin eklenmesi doğru değildir. Ancak bu ibarenin kimlerin ağzını kapatmak için yazıldığı açıktır, bu kadar taviz kabul edilebilir. 

Tasarıdaki ikinci gayri tabiilik, cumhurbaşkanı seçimine 40 gün kala çıkarılmakta oluşudur. Ancak samimiyeti test etmeye yeter zamanımız vardır.

Tasarının, Kürt tarafıyla görüşülerek hazırlandığı kanısındayım; tersi söz konusu olamaz. 

Bir anlaşmaya dayalı ise tasarının 2'inci maddesi her şeyi kapsar; değilse hiçbir anlamı olmayan soyut hevesler haline gelir.

Böyle bir anlaşma olup olmadığını bugün İmralı'ya gidenlerin söylediklerinden anlayabileceğiz. Hangi üslup içinde olursa olsun, Öcalan'ın tasarıyı olumlu karşılaması, hiçbir zaman açıklanmayacak bir uzlaşmanın varlığını gösterecektir. Hükümet bu tasarıyı getirdiğine göre bir ret söz konusu olmayacaktır.

Yakın bir gelecekte daha açık biçimde göreceğiz bu tahminlerin ne kadar gerçek olduğunu. Tasarı oyun oynanmayacak kadar önemli ve kapsamlıdır; her şey oyun değilse, bir dönemeç geçilmektedir; hükümeti kutluyorum.

http://www.radikal.com.tr/119894411989442

YORUMLAR
(2 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Kimse kimseyi kandırmasın. - Kör Kadı

Kürt sorunu diye Kürt Türk Alevi Sünni Türkiye Halkının demokrasi yolculuğunun önünde bir engel var. O engeli aşmak için paket üstüne paket açılıyor, dönemeç üstüne dönemeç dönülüyor. Sonra bir bakıyoruz 'masal tekerlemesi gibi' "dere gittik tepe gittik; bir baktık ki bir arpa boyu yol gittik" bir sonuca varıyoruz. Kimse kimseyi; özellikle kendine 'aydın' sıfatı yakıştıranlar Türkiye Halkını hiç kandırmasın. Bu sorunun çözümü ancak "milli mutabakatla" parlamentoda olur. Bunun da tek yolu; sorunun siyasi kazanç hesaplarına alet edilmemesidir. Bugüne kadar olanlara bakınca; acaba ahlaken "evet bu sorun bu güne kadar siyasi hesaplara alet edilmeden yürütüldü" diyebilecek olan var mı? Kürt sorunun çözümünde gelinen nokta açıklanan paketlerde değil son sorunun doğru cevabında gizlidir.

Bu tasarı hükümet adına bir oyundur. - tekgül51

Bu oyun fırsata dönüşebilir .CHP nin hamlelerine bağlı olarak