Erdoğan prangasını kırabilecek mi? 

Erdoğan, bu günden tezi yok, "seçimle geldim" demeden, Anayasa içinde bir Cumhurbaşkanı olmalıdır.

Bana göre, ülkenin önde gelen sorunu, Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın son yıllardaki anayasa anlayışı ve o anlayışla davranmasıdır.

MÜSİAD Genel Kurulunda Cumartesi günü yaptığı konuşma da, sorunun ne kadar derin olduğunu gösterdi.

Sayın Erdoğan, Cumhurbaşkanı seçilmesini, görevini, yetkilerini ve sorumluluklarını, Anayasa'da yazıldığının dışında anlamaktadır; maalesef Anayasa’da yazılanların anlayışı içinde yorumlamasına izin verdiğini, verebileceğini sanmaktadır!

Davranış ve konuşmaları da, anlayışına uygun olarak gelişmekte; konuşmaları kişisel düşüncelerine, amacına ve siyasal hedefine uygun hazırlanmaktadır!   

Sayın Erdoğan, “onlar ve ben kalıbı” içinde düşünüp konuşmakta, korkarım karar vermektedir!

MÜSİAD konuşmasından “onlar” kalıbında bir iki cümle vereyim: “Milli iradeye aykırı olarak bu ülkeyi yönetmek istiyorlar”, “Paralel devlet yapılanmasıyla müşterek çalışıyorlar”, “Bizi engelleme gayreti içindeler”, “Bu tür kurumların başlarında kimler var? Biliyoruz!”, “Amaçları imam hatiplerin kapısını kilitlemek”.

Anayasa’nın, bir cumhurbaşkanının halkın büyük kesimini, bu cümlelerle tanımlamasına izin verebilmesi olası mıdır? Ama bizim Cumhurbaşkanımız karşı olduklarını, seçim sonucunu etkilemek amacıyla bu cümlelerle nitelendirmekte, hatta tehdit etmekte sakınca görmemektedir! Niçin?

Çünkü o kendisiyle meşguldür, “Ben” demektedir; MÜSİAD‘da, “Gördüğüm yanlışlar varsa, bunları uyarma gibi de bir görevim var”, “Tarafsızlığım zaten bunu gerektirir.”,”Her saldırı aynı zamanda mücadele ettiğim kazanımlara yöneliktir, dolayısıyla bir yerde de şahsıma yöneliktir”.

“Uyarma görevi” var ama, kimi ve ne zaman, niçin uyarmaktadır?

Devlet hayatında “onlar” ve “ben” ne demektir, bir düşünsenize; bu anlayışı herhangi bir anayasa kabul edebilir mi? Bırakın anayasaları, devlet içinde bir sorumlunun çıkıp “onlar” ve “ben” demesini sade bir kişinin bile tuhaf karşılamaması görülmüş bir şey midir?

Yazımın başında tanımladığım ülke sorununun başlıca görüntüsünü anlatmaya çalıştım: Seçimini ve yetkilerini Anayasa dışında anlamak ve “onlar ve ben” söylemini sürdürmek!

Sadece siyaset adamlarımızın değil, bütün yurttaşlarımızın düşünmesi, çözüm önerileri geliştirmesi gereken bir sorun olarak görüyorum bu sorunu!

Okuyucularıma önerdiğim gibi, ben de düşündüğüm çözüm yolunu okuyucularıma özetlemek istiyorum:

Bir sorunu çözmeye başlamadan mevcut verileri masaya koymak gerekir; hatırlayalım:

1/Seçilmiş bir Cumhurbaşkanımız var, yeni seçim dört yıl sonra; 2/Yeni anayasanın seçimden bir - iki yıl geçmeden hazırlanması söz konusu değildir; 3/AK Parti’nin Anayasa yapacak bir çoğunluk kazanması mümkün görülmüyor; 4/Sayın Erdoğan’ın aklından geçen sistemin, önümüzdeki seçim sonrasında Meclisten geçmesi beklenemez.

Bu koşullar karşısında, milletin birliğini ve Anayasa’nın uygulanmasını -devletin devlet olmasını- sağlama görevinde asıl iş Sayın Erdoğan’a düşmektedir:

Sayın Erdoğan, mevcut Anayasa içinde cumhurbaşkanı seçilmiştir ve gelecek dört yıl, yeni veya mevcut anayasayla, parlamenter sistem içinde cumhurbaşkanlığı yapacaktır.

Seçimden sonra içinde bulunduğumuz, “Cumhurbaşkanı Sayın Erdoğan’ın anayasa anlayışı ve siyasal davranışı” sorunuyla iktidarın ve muhalefetin boğuşmaması Sayın Erdoğan’ın tutumuna bağlıdır. Bugüne kadarki davranış ve anlayışı sürdürmesinin, gelişmeleri zorlamasının ve gidişatı değiştirmesinin ihtimali yoktur.

Sayın Erdoğan, bu günden tezi yok, “Ben seçimle geldim” gibi bir anlayışa saplanmadan, herkesin saydığı yüce bir yerdeki mütevazı bir Cumhurbaşkanı olarak Anayasa içine girmelidir.

Böyle bir tutum ve anlayış önce Sayın Erdoğan’ı tartışma dışına çıkaracak; tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı yolunu da açacaktır.  

Sayın Erdoğan hiç değilse bugünden sonra kendine düşman yaratmak için konuşmamalı; eski partisinin çok oy alması için ilçe başkanı üslubuyla konuşmak yerine, ülkede birlik kurmak için konuşmalıdır.

Cumhurbaşkanının muhalefete söyleyeceği varsa, halkın karşısına çıkıp söylemek yerine, liderini davet edip, ne söyleyecekse söylemelidir.

Demokrasi ve anayasaya dönmesinin nedenini soranları Sayın Erdoğan’ın; “istediğim anayasayı tanıtmak yerine, mevcut Anayasa içinde kalmamın doğruluğunu anladım” biçiminde açıkça cevaplaması halkın her şeyi anlamasına yetecektir. 

http://www.radikal.com.tr/134417913441799

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Siyasi hayatları inişte - user986363

Bazı şeyler zaman alır ama su illaki yolunu bulur. Yeter ki toplum olarak biz yapılan hukuksuzlukları kanıksa-mayalım ve yanlışlığını vurgulamaya devam edelim. Türkiye ne liderler ne partiler gördü. Erdoğan Türkiye'nin kaderi değil. Erdoğan ve akp siyasi hayatlarının tepe noktasından baş aşağı iniyorlar. Çünkü yapmaya devam ettikleri şey 2015 Türkiye'sinde sürüdürülebilir bir şey değil.

Yararsız - denizol

Sayın Erdem'in uyarılarını dikkat almayacaktır. Dolayısıyla bu uyarılar halkadır. Öyle bir parlemento oluşsun ki ya sınırlarına çekilsin ya da hepten çekilsin. HDPnin barajı aşması bunun olmazsa olmazlarındandır.

hayalmi görüyorsunuz? - efeg27

Erdoğanı c.başkanı seçerek kendi taraftarları ne yaptıklarının farkında değildirler. Benzer yazıyı 10 ağustos önceside yazdım Siz dahil çoğu kişinin anlamadığı şu; RTE ıvır zıvırdan dolayı hapse girdiği gün bu ülkeyi yıkacağım formatına girmiştir zira kendini o kadar önemli sanmaktadır ve çevreside bunu desteklemektedir ki tam bir çıkmazdır. Bu tarz kişilikler tarihte çok miktarda görülmüştür ve tek amaçları benim olsundur. AKP yandaşları sanıyorki her istediği yapılınca tatmin olacak ama çok fena yanılıyorlar, gün gelecek onlarıda dışlayacaktır, acı yada üzüntü duyguları annesinin ölümüyle yok olmuştur. Hiç bir duygusu olmayan sadece yenerek ezerek yok ederek yaşayabilen bir kişiliğe ne yapabilirsiniz? kendisiden sonra bir T.C. olamayacağı için çözümü olduğunuda sanmıyorum.

Yazıya iki itirazım var - muratcelik123

Birincisi Erdoğan sizin cumhurbaşkanınız olabilir ama benim "hiçbirşeyim" değil / bu saatten sonra olma ihtimalide "yok". İkincisi Erdoğan anayasayı 12 senedir "iplemiyor" yani bu ilk vakası değil. Bundan sonrada "iplememeye" devam edecek. Erdoğan kendisini bir cumhurbaşkanı olarak değilde bir "padişah" olarak görüyor. Saraylara / köşklere / altın kaplama tahtlara vs.v.s yönelik ilgisinin nedenide bu. Türkiye 12 senede "yarım" demokrasiden "sıfır" demokrasiye "geriledi". Ve artık umut falanda kalmadı hastamız yani Türkiye "X" oldu. 2016 "kötü" bir yıl olacak 2017 dahada "kötü" olacak. Türkiye denen ülke "sıfırı" tüketti ve "tarihe karıştı". Bunada hiç üzülmüyorum artık...

Çok güzel yazmışsınız fakat... - Barnabycik

Siz Erdoğan'ı gerçekten hiç tanımamışsınız. O asla ikna edilemez. Esnetilemez. O kendi fikirlerinin fanatiğidir. Geri adım atmaz. Asla uzlaşmaz. Karşısındakine tek adım yaklaşmaz. İşte bu yüzden, böyle bir fanatiği sadece ya kırmak söz konusudur, ya da karşısında kırılmak! Orta yolun bittiği yerdeyiz sayın yazar.

Kibir - İtaatsiz

AKP içinde meşaleyi Erdoğan'dan alabilecek insan-kadro yok mu yani? 77 milyonun geleceği tek adama mı bağlı? En çok da buna kıl oluyorum. Erdoğan'ın başkanlığı şart diye düşünenler, Türkiyeliler kahraman-liderlere muhtaç çocuklardır da demiş oluyor. AKPliler nasıl bunu içlerine sindiriyorlar hayret. Saadet piramidi hepsinin elini kolunu bağlamış.

Değişeceğine inanıyormusunuz? - user828088

İlgili yazıda açıklama ve tahliller yerinde ancak sn cumhurbaşkanımızın bu yazıyı okup tavsiyeleri dinleyeceğine, değerlendireceğine gerçekten inanıyormusunuz? Bu tür görüşler uzun yıllarıdır var, balkon konuşması umut vermişti ancak asla değişmeyecektir.