Evren'i kim getirdi? Yeni krizi kim davet ediyor?

Tıkanıklık davettir, daveti siz yapıyorsunuz; yeni krizler davet etmeyin, vatana ve halka yine yazık olacak! 

Başlıktaki sorunun ilk kısmını, Kenan Evreni kimin getirdiğini, yaşı 60’ın altındakiler tam hatırlamazlar. Bugün yazacaklarımı kitaplardan okumuşlardır; bir de benden okusunlar istedim: 

70’lerde doğanlar Evren dönemini, 1980 sonrasını yaşadılar. Onların ve daha gençlerin tanıklığıyla da, başlıktaki sorunun ikinci parçasını, yani yeni Evrenleri kimlerin davet ettiğini göstermeye çalışacağım.

Önce bir konuyu açıkça yazmalıyım: Evren ve arkadaşları, planladıkları darbeyi gerçekleştirdiler, esas itibariyle 3-4 yıl ülkeyi kendilerine göre yönettiler. Yaptıklarının bini, yıktıklarının birinin yerini tutamaz; bunlar karşılaştırılır şeyler değildir.

Ben eğitim sonrasını siyasete vermiş ve 47 yaşında silah gücüyle siyaset dışına çıkarılmış biriyim; darbe sonrası yaşadığım hayat bana göre değildi, böyle bir hayat için hazırlanmamıştım.

Evren dönemini değerlendirmek bugünkü işim değil; yazmak istediğim de … Onlardan sonra gelen siyaset adamları da, doğru değerlendirme içine giremediler. Bu kısa nottan sonra, yazının asıl amacına geçeyim.

İTTİHAT VE TERAKKİ İLE BAŞLAYAN MACERA

Ülkemizdeki iktidar liderlerinin, siyasal kararlarını iktidarlarını koruma amacıyla almaları dönemi, 1911 ara seçimlerini muhalefet partisi Hürriyet ve İhtilaf Partisi'nin kazanması, iktidardaki İttihat ve Terakki’nin kaybetmesiyle başladı. Sonuçta Osmanlı Devleti yıkıldı.

Yeniden çok partili hayata geçiş için 1946’yı beklememiz gerekti. Cumhuriyet’in ikinci Cumhurbaşkanı İsmet İnönü’nün o yıllarda başlayan ve CHP’nin içinden ve dışından dirençle karşılaşan bilinçli çalışmaları sonucu yargı denetiminde, serbest, eşit ve gizli oy, açık tasnifli demokratik seçim kanunu 4 yılda yürürlüğe girebildi. Tabii ilk seçimde CHP muhalefete geçti.

İktidara geçen Demokrat Parti ve lideri Menderes, başarılı çalışmalarını sürdürürken, özellikle iktidardaki ikinci seçiminden (1957) sonra, siyasal kararlarını tekrar seçilmeyi düşünerek almaya başladı; demokrasiyi geliştirmesi gerekirken darlaştırdı, daha da darlaştırmayı savunmaya başladı; gerginlik ipi kopardı; 27 Mayıs darbesi gerçekleşti. Darbenin ilanından üç dört saat önce, Eskişehir Şeker Fabrikası’ndaki yemekte Menderes, demokrasi dışı gelişmelere karşı çıkan öğretim üyelerini “kara cübbeliler” olarak nitelemiş, antidemokratik kanun hazırlıklarından bahsetmişti.

O geceden sonra bütün halkı telaşa ve hüzne boğan olaylar yaşandı; siyaset adamlarının, aydınlarımızın ve halkımızın soğukkanlılığı ve gayretleriyle 17 ay içinde yeni bir anayasa ve serbest seçim kanunları çıkarılabildi, seçimler yapıldı.

1961’de başlayan çok partili dönem, demokrasinin genişleyip derinleşmesini sağlayarak on yıla yakın süre yaşatılabildi. Yazımın ölçüler dışına çıkmaması için, ayrıntıya girmeden asıl soruma geçmeliyim.

SORUNUN İLK KISMINI SORAYIM: EVREN'İ KİM GETİRDİ?

Muhalefette olsun, iktidarda olsun, siyaset adamının sorumluluğu aynıdır; hepsi de ülkelerinin iyi yönetilmesinden sorumludurlar. Kötü yönetim varsa, muhalefettekiler de, iktidardakiler kadar sorumludur. Bütün yurttaşların yönetime katılması ve sorumluluğa ortak olması için, demokrasilerde yönetimin her aşamasında şeffaflık ve katılımın sağlanması gereklidir; şeffaflık yoksa, katılım sağlanamaz, katılım sağlanamazsa yönetimde sorumluluk alınamaz, sorumluluk alınamadığında demokratik tartışma yerini kördöğüşüne bırakır.

Ancak demokratik ilkeler ve insan haklarının geçerli olduğu ülkelerde iktidar ve muhalefet, birlikte sorumluluk taşıyabilirler.

1969 sonrasında siyasal hayatta görev alan liderler, çok az istisnası ile, siyasal kararlarını tekrar seçilmelerini düşünerek almaya başladılar. Koalisyon ortaklarının amacı hükümeti elinde tutmak veya eline almaktı; buna göre konuşuyor ve karar alıyorlardı. Ekonomik ve toplumsal kararlarının tümü bu amaca varmak; sözleri ve yaptıkları seçmenin partilerine oy vermelerini sağlamak içindir.

1980 başına gelindiğinde, o siyasal düzenin yıkılmak üzere olduğunu görmeyen, kapalı görüşmelerde söylemeyen bir tek kişi bile hatırlamıyorum. Meclis karar veremez duruma gelmişti; cumhurbaşkanı seçilemiyordu, kanun çıkarılamıyordu.

Bu durumu değiştirebilecek liderler Demirel ve Ecevit’ti, etkileyebilecekler de Erbakan, Türkeş ve Feyzioğlu idi. Hiçbiri siyasal ve yönetim anlayışlarında değişikliği düşünmedi; demokrasiyi derinleştirmek ve geliştirmek için bir adım atmadı; bütün gayretleri en geç 1981 baharında yapılacak seçimde akıl dışı söylemlerle ve görüntülerle daha fazla oy almaktı.

Bu ortamı seçime kadar götürmek için yapmaları gerekeni bilmiyorlardı veya bildikleri kadarına özgüvenleri yetmiyordu.

Sonuçta askerî darbe oldu. Darbeden 35 yıl sonra dün sabah, o devrin politikacılarından biri ABD, AB ve kendileri dışındaki partilerin adını sayarak yorum yapıyordu. Eski politikacının sözleri demokrasinin, katılımın, hukukun o zaman da bu gün de anlaşılmadığının açık itirafıydı!

Kimse kusura bakmasın; siyasal hayat tıkanıklığı kabul etmez, halk tıkanıklığa bir çare bulur. Milletin seçtiği siyasal kadro tıkanıklığı çözemezse, halk o siyaset adamlarının adam olmasını beklemez, tıkanıklığı çözer!

Sonuçta halkın seçtiği insanlar, yapmaları gerekeni görmezden gelerek Kenan Evren ve arkadaşlarının gelişine zemin hazırlamış oldular.

YA SON YILLAR…

İçinde bulunduğumuz tıkanıklığı 8 Kasım 2012 tarihinde küçülterek yazmıştım. Geçen yıl 13 Ocak’ta açık biçimde, “Tıkanıklık, iktidar ve muhalefet partilerinin birlikte Meclis'te çalışmasıyla geçilebilir. … Ne yazık ki Erdoğan’ın, Kılıçdaroğlu’nun ve Bahçeli’nin olaylara koydukları tanı umut vermiyor. … yaşadığımız tıkanıklık her felaketi yaratabilir özelliktedir!” diye yazarak bazı tehlikelere işaret etmiştim.

Fazla ayrıntıya girmek istemem; dini ve çözüm süreci istismarı ve yalanlarıyla iktidarlarını korumak isteyenler önde olmak üzere, seçimlerde fazla oy almayı hayal edenlere, şu kadarını söylemenin yeterli olmasını dilerim:

Memleketin ve halkın demokratik yeni yapılanma ve uzlaşmaya ihtiyacı ertelenemez durumdadır; dün dahil son aylarda Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere, tüm siyaset adamlarımızın söyledikleri tıkanıklığı daha da arttırıcıdır.

Tıkanıklık davettir, yeni krizler davet ediyorsunuz, yenisini siz getirmeyin, vatana ve halka yine yazık olacak!

 

http://www.radikal.com.tr/135396413539645

YORUMLAR
(5 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Darbe sadece sonuç değilmi? - efeg27

Türkiye halkının şöyle bir sorunu var; kendi dışındaki hiç bir fikre açık değil, sadece kendi düşündüğünü doğru sanıyor, o kadar dar görüşlü ki başkasının farklı düşünmesine bile hayret ediyor. Elbette bu durum siyasi liderlere de yansıyor, ne yazıkki sağdan sola kadar hepsinde durum aynıdır. Darbelerin hepsi siyasilerin günlük hırslarıydı, üstelik ne hikmetse hepsi de tek parti iktidarının sonucuydu, 28 şubatta eylem olmadığı için gerçek darbe değildir! Günümüzde darbe şekil değiştirip sivil olanına döndü, bizim halk farkında değil ama 12 eylül darbelerinden beter yasalarımız var! misal sıkıyönetim de vur emri varken bugünde var! Gideceğimiz yolon sonunda ise ya darbe yada içsavaş görünüyor, artık hangi şer hayırlı siz karar verin. Yani 35 yıl önce yapılan yanlışların daha beteri siyasetçiler tarafından, özellikle RTe tarafından kasten ve bilerek yapılıyor zaten amacınında kendi padişahlığının olacağı küçükde olsa bir ülke olduğunu saklamıyor.

% 92 oyu silah zoru ile vermedik. - user1009405

11 eylüle ülkeyi getirenler,beceriksizler,kindarlar Allah sizleri islah etsin.12 eylülü kazananlar şimdi iktidarda,su kurnazları.

2 düzeltme - user1083806

Sayın Erdem, farklı görüşlere sahip insanlar olsak da yazılarınızı takip eder yorumlarınızı önemserim. Yalnız bu yazıda biri imla olmak üzere iki düzeltme yapmak gerektiğini düşünüyorum. Birincisi partinin adı Cumhuriyet öncesi İTT nin zulmüne rağmen siyasi hayata katılmaya çalışan partinin adı Hürriyet ve İhtilaf Partisi değil, "Hürriyet ve İtilaf Partisi" idi yani özgürlük ve dayanışma partisi. İkincisi her ne kadar sizin bölye bir kastınızı olmadığını tahmin etsem de askeri darbeyi sıradan bir neden sonuç ilişkisi içinde açıklamak durumdan vazife çıkaranları tahrik etmektedir. Siyasal hataların sonuçları siyaset içinde karşılığını bulacaktır. Buna güvenmemek demokrasiyi aşındırır.

Ciddi Uyarı! - user433512

Analitik düşünce pratikleri yüksek,tecrübeli bir siyasetçi ve devlet adamının,'tarihin akl'ı' çerçevesinde ortaya koyduğu çok yerinde,doğru aynı zamanda çok ciddi bir uyarı.'Umarım dikkate alınır' dileğinde bulunacağım ama ,'siyaset esnafı' ve diğer kurumların mensuplarına baktığımda,görüyorum ki;bu tür uyarılar maalesef dikkate alınmayacak , ülkemiz ve insanımız daha uzunca bir süre,'akıl ve izan'dışı bu kargaşa içinde sürüklenecek.Çok ama çok yazık olacak!

12 Eylüle Gidişte Gençliğin Vebali Yok Mu? - user885022

Sayın Tarhan, 12 Eylül darbesine davetiye çıkaranlar sadece ufukları dar siyasi liderler mi? Bugün yaşanan olumsuzluklara karşı da ibret vesikası olması bakımından gençliğin yaptığı faaliyetlerden de bahsederseniz yazınız daha tamamlayıcı olur diye düşünüyorum. Zira, gelinen noktada dahi yaşama hakkını ortadan kaldıran/sınırlandıran silahın ve kullanımının hala kutsandığına ve ilaveten barış, kardeşlik ve özgürlük istismarı yapılabildiğine şahit oluyoruz!. 12 Eylül darbesinin yaşattığı olumsuzluklar oldukça geniş kesim tarafından kabul görüyor da o günün gençliği ellerinde "gül demeti ve/veya kitap" taşımıyordu ki.Bir iki istisna dışında hala içe dönük kritik yapmadan pişkin pişkin açıklama yapanları görünce el insaf diyorum! İhtilalin neden olduğu kötülükler ihtilale giden yolda yapılanları ve faillerini "temize" çıkartmıyor ki!