Grup kurabilir, ya sonrası?

Bağımsız bir milletvekilinin ANAP'a girme haberini dünkü gazeteler, Meclis'te ikinci muhalefet grubunun kurulacağını öngören başlıklarla verdiler.

Bağımsız bir milletvekilinin ANAP'a girme haberini dünkü gazeteler, Meclis'te ikinci muhalefet grubunun kurulacağını öngören başlıklarla verdiler. Gerçekten, ANAP'ın grup kurması beklenebilir.
Seçimden bugüne partilerin milletvekili sayısındaki değişim tablosu aşağıdadır. Görüldüğü gibi, seçimlerden sonra iktidar partisinin milletvekili sayısı 8, CHP'nin ki 20 azalmıştır. Başlangıçta daha çok değişim bekleyenler az değildi.
Beklendiğinden az sayıdaki istifalar son yıl çoğaldı. Erkan Mumcu şubat ayında AKP'den ayrılıp ANAP Başkanlığı'na gelmesinden sonra, partilerinden ayrılanların çoğu ANAP'a yöneldiler.
Son yıllarda milletvekilleri başlıca iki nedenle partilerinden istifa etmişlerdir: Nedenlerden biri milletvekilinin; parti merkez yönetiminin, seçilmiş olduğu ilde yaptığı değişiklik veya diğer gelişmeler sonunda örgütle arasının bozulmasıdır. İkinci neden de milletvekilinin, parti lideriyle aralarının açılması, seçimlerdeki ilişkisinin değişmesidir. Lider oligarşisinin sonucu gelişen bu olaylar, partisinde tekrar seçilme şansı kalmadığını ve siyaseti orada sürdürmesinin anlamsız olduğunu gösterdiğinden milletvekili partisinden ayrılır!
İki partide de, liderle ilişkisi sorunlu olan daha onlarca milletvekili vardır; fakat onlar uyumsuzluğu kaldırıp, partilerinde siyasete devam edebileceklerini umut etmekte, ya da partilerinden ayrılmak için uygun bir yuva aramaktadırlar. Gerçekten, seçime iki yıl kaldığı sırada, emin bir sığınak bulmadan iktidar veya ana muhalefet partisinden ayrılmak siyasal hesaba uygun değildir.
Ancak Muharrem Eskiyapan gibi, dönem sonunda siyaseti bırakma kararını verenler dışındaki bağımsızlar arasından, şanslarını ANAP'ta arayacak olanlar bulunacaktır. Bunların sayısı ANAP'ın grup kurmasına yetebilir. Yetebilir ama, sonra ne olur? Birlikte bakalım:
Meclis toplanıp başkanlık divanını seçmeden grup kurabilirse ANAP'ın; bir Meclis Başkanvekili ile bir idareci veya kâtip üyesi bulunacak, grup idarecileri için partiye bir iki oda ayrılacaktır. Böylece bu yöneticiler seçmenlerine, sade milletvekilinden daha güçlü ve gösterişli hizmet verme olanağı kazanacaklardır.
Seçime kadar böyle devam edilecek, sonra seçime gidilecektir. Seçimde ne sonuç alınacaktır? Kimsenin hayali benim düşüncelerimle nasıl olsa bozulmaz, onun için ANAP'tan ne beklemediğimi yazabilirim!
Sayın Erkan Mumcu, dört aydır partisinin başkanlığını sürdürüyor; Türkiye'nin sorunlarının bütününü kapsayan bir programa sahip olduğunu gösterecek bir sözünü henüz okumadım. Bundan sonra, partisinin böyle bir program üretebileceğini gösteren bir işaret de görünmüyor.
Halka sunulmuş bir hedef, plan ve misyon olmadan, AKP ve CHP'nin politikalarını beğenmeyen seçmenler ANAP'a oy verirler mi? ANAP yöneticileri, bu soruyu çok kısa ve sade bir cümleyle cevaplıyorlarsa, geleceğe umutla bakabilirler; yoksa sonuç bellidir!