Halkın gerçeğine hazırlanma günleri 

Sayın Erdoğan oy verme gününe kadar, "halkın gerçeğini değiştirme" değil; "halkın gerçeğine hazırlanma" çabasında olmalıdır.

Okuyucularıma bir çıkış yolu göstermek ve Sayın Cumhurbaşkanımıza bazı isteklerimi sunmak için bu yazıyı yazıyorum.

Bizi yaşatan okuyuculara minnet duyuyorum; Cumhurbaşkanımız okur mu okumaz mı bilemem; okumasını sağlayamam ama yazmam gerektiğine inanıyorum.

9 gün sonra oy vereceğiz, kararını son günlere bırakan seçmenlerin sayısı, bundan önceki seçimlerden daha fazla olduğunu sanıyorum, ancak oy vereceği partiyi gerçekten kararlaştırmamış seçmen sayısını abartmamalıyız, olsa olsa yüzde 4 kalmıştır.

Henüz düşünmekte olan seçmenler az da olsa, parti çalışanları gelecek hafta cumartesi akşamına kadar "bir oy bir oydur" deyip, çalışmayı sürdüreceklerdir.  

Oy verme gününe kadar, özellikle siyasal hayatta sorumluluk alanlar, seçim sonrasını düşünmeye vakit ayırmalıdırlar. "Halkın gerçeği" görüldüğü günlerde açılması gereken kapıların anahtarı, ancak bu günlerde hazırlanılırsa bulunabilir; kilit açılabilir.  

Siyasal tercihler karşısında tarafsız alanda bulunduğu ve memleketin birliğini temsil ettiği varsayılan Cumhurbaşkanı, "halkın gerçeği" görüldüğü günlerde en çok yol arama durumunda kalacak bir iki kişiden biri olacaktır.

Sayın Cumhurbaşkanı, geçen Aralık ayının ilk haftasından düne kadar yaptığı 150'den fazla konuşmada, halktan Ak Parti'ye oy vermelerini istemiş, oy verilmemesini istediği partilerin adlarını ve niçin oy verilmemesi gerektiğini de söylemiştir. Bu konuşmaların çoğu, Cumhurbaşkanı'na yakınlığını belirten danışman ve hükümet üyelerinin, televizyon kanalı yöneticileriyle görüşmeleri sonucu en az dört kanalda canlı yayınlanmıştır.

Salı gecesi Cumhurbaşkanı'nın, çok deneyimli Oğuz Haksever'le konuşmasını NTV'de izledim. Bu konuşmada da Sayın Erdoğan, önceki konuşmalarından farklı bir konuya değinmedi, aynı olaylar, aynı gerekçeleri tekrarladı.

Yeni karşılaştığı bir olaydan bahsediyormuş gibi sinirliydi, kendini anlatamayan ebeveyn tavrıyla kelimelerini seçmiyordu, yorgundu!

Sayın Erdoğan'ın havasını göstermek için bir iki cümlesini alacağım:

"Dağdan yönetilen bir parti ile, dağdan yönetilen bir belediye ile nasıl bu diyalogu kuracaksınız? Bunlar kendi iradeleri ile belediye yönetmiyor ki dağdan yönetiliyor. Bunların bu ülkede barış diye, kardeşlik diye, birlik diye dertleri yok. Kendi kan kokan ideallerini, ideolojilerini gerçekleştirmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Milletimin bunları görmesi ve bilmesi için meydanlardayım."

Fazla uzatmanın zamanı değil ama, "dağdan yönetilen bir parti, dağdan yönetilen belediye" tanımı nasıl bir şey?

Sayın Erdoğan'ın kafasında "dağdan yönetilen parti", "dağdan yönetilen belediye" ile nasıl Anayasa, Siyasi Partiler Kanunu, Belediyeler kanunu yan yana durabiliyor acaba?  Söylenen partiye oy vermiş 3,5 milyon seçmen ve verecek üzere olan 4 ile 8 milyon seçmeni Cumhurbaşkanı zihninde nerede tutuyor? Bu karışıklığın içinde Başbakan, Adalet Bakanı, İçişleri Bakanı, Cumhuriyet Başsavcısı nerede duruyorlar? Bu soruların cevaplarını bulmak zordur!

O partilerin başkanları da, aynı serbestlik içinde cevaplasalar ne yapacağız? Hesaplamıyor sayın Erdoğan! Genel başkanların konuşmayacağı, militanların Cumhurbaşkanının hiç aklına getirmediği sorumluluk içinde davranacaklarını kabul ediyor olmalı!

Dün akşam bir televizyon yorumcusu, "Cumhurbaşkanı Erdoğan 2019'a kadar kalacak ve değişmeyecek, herkes bu gerçeğe göre davranmalıdır" gibi bir şeyler söyledi. Bilmiyor ki bu sade gerçek, "halkın gerçeğini" değiştirmez.   

Seçim "halkın gerçeğini" ortaya koyacak, Sayın Erdoğan da bu gerçeğin gereğini yapmak zorunda kalacaktır.  

Cumhurbaşkanı; 8 Haziran pazartesi günü bütün parti liderlerine ve halka, -kendi tanımı içinde- "biz 77 milyon tek milletiz" diyebileceği durumda olmalı; önce kendini ve sonra Başbakanını bu gerçeğe hazırlamalıdır.

Bu günden tezi yok, Sayın Cumhurbaşkanı oy verme gününe kadar, "halkın gerçeğini değiştirme" değil; "halkın gerçeğine hazırlanma" çabasında olmalıdır.

Sayın Erdoğan yıldönümü şenlikleri ve mitinglerinin hepsini bırakmalı; bir partiye bağlanamayacak yerlerde sadece bütün halkın birliğinden söz etmeli, seçim sonrasında hızla demokratik hukuk devletine geçileceğini, bunun koşullarını, herkesin yardımının gerektiğini anlatmalıdır.

Yazdıklarım, her taraftaki iyimserlerin gerçekçi beklentileri için geçerlidir. Sayın Erdoğan'ın, iyi niyetle yazdıklarımı anlayışla karşılayacağını umut ediyorum.

http://www.radikal.com.tr/136701113670119

YORUMLAR
(9 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

umudunuz güzel - user828088

Sayın Tarhan Erdem maalesef umudunuzun gerçekleşmeyeceği inancımı belirtmek isterim. Türkiyede bir kişide çıkıp seçimlerden sonra cumhurbaşkanı herkesi kucaklar tezine inanmıyor. Balkon konuşmalarını hatırlayın ne dendi ne yapıldı. Geçmiş olsun Türkiye.

Güzel bir analiz... - user389524

Sayın Cumhurbaşkanı'na saygım sonsuz bununla birlikte Tarhan Erdem'e katılıyorum... Seçim kazanmak çok önemli bir şeydir ancak gerektiği zamanlarda toplumu bir arada tutabilmek çok çok daha önemli bir şeydir. Bunu taraf olarak yapamazsınız...

temenni yazısı olmuş! - efeg27

Tarhan bey hatırlarsanız siz bir zamanlar yetmez ama evet şeklinde AKP yi hararetle desteklerken biz yorumcular size sürekli uyarı yorumları yazıyorduk ama bir empati yapmayı beceremediniz, ne zaman RTE zıvanadan çıktı sizde uyandınız. Siz RTE nin değişeceğini falan sanıyorsanız size ancak derin safsınız derim. RTE yi boşverin ondan ölene kadar kurtulamayız, biz artık o kısmı geçtik! ondan sonrasını düşünüyoruz, geçen 13 yıldaki değişim şöyle oldu; biz AKP li arkadaşlarla beraber iş yapıp aynı masada yemek yiyip konuşabiliyorduk ama bugün selamı sabahı kestiğimiz gibi her türlü ilişkiyide sıfırlamaya doğru gidiyoruz, yakında aynı camii de namaz bile kılmayacağız. Bu ayrışma doğal olarak ayrılmaya doğru gidecek ve hiç birimiz doğduğumuz T.C. sınırlarında ölmeyecek. Bunun iyi tarafıda var; bir tarafı beğenmeyenin birden fazla alternatifi olacak!

GENELLEMELER KİŞİLERE GÖRE DEĞERLENDİRİLDİĞİNDE YANILMALAR KAÇINILMAZ OLUYOR. - Sebodil

LİDER GEREKTİĞİNDE DOĞRU HEDEF İÇİN HALKINA YOL GÖSTEREBİLENDİR: Niçin her ikisi birlikte olmasın? Termometreyi okumayı beceremeyen üniversite adaylarının sayısının okuyabilenlerin sayısından çok olduğu ülkelerde siyasi otorite ''halkın gerçeğini değiştirme'' gayretleri göstermek zorundadır.Bu gayretlerin olumlu veya olumsuz sonuçlar vermesi başka bir tartışma konusudur.Eğitim sistemi yanlış,yetersiz, verimsiz, anlamadan ezberi ve takliti özendiren , zihinsel becerileri körelten ülkemizde niçin yapıyorsun veya yanlış yapıyorsun tartışmasından önce, niçin yapmıyorsun ve öğretim sistemi yanlışlardan arındırılmalı tartışması gündeme taşınmalıdır.Halk için halk ile birlikte uyumlu çalışabilmek için öğretim sisteminin yeterli olması, gerekli şarttır, yanı ''olmazsa olmaz'' şartıdır. Aydınları öğretim sistemindeki yanlışların ve yetersizliklerin farkında olmayan ülkelerin geleceği tehlike altındadır. Bu tehlike bir lidere bağlı değildir.

iyisin hoşsun da - genco940

kime neyi anlatmaya çalışıyorsun. Hani bir laf vardır sarhoşa mektup yazmak ya okur ya okumaz veya huylu huyundan vazgeçer mi diye sormak. Halk gerekli kararını kendi değerleri içinde verir, gerekeni yapar sonuçlarını da ilgilisi çeker. Okur okumaz, huyundan geçer geçmez onun bileceği iştir artık. Ya bu deveyi güder ya da bu diyardan gider. Olacağı budur. 12 senedir gördük paralelle yamuk arasında gidip geldik, bir sürü mağduriyet hikayeleri dinledik, çözüm süreci, geçiş süreci süzgeçlerinden de geçip en sonunda böyle bir sorun olmadığını da not ettik. Dolayısı ile sorun değil sorunlu kişiler olduğunu da öğrenmiş olduk. Şimdi neden ben bununla yola devam edeyim diye sorarsam kim ne diyebilir ki. Hani çalma çırpma yolsuzluk usulsüzlük ihaleye fesat karıştırma, darbe hikayeleri, birileri ile işbirliği yapma, hukukun adaletin içini dışına çıkarma vb. saymaya lüzum var mı adamın birisi bu milleti gözünün içine baka baka uyutmuştur.Hal böyleyken şimdide başkanlık hikayeleri ile avutmaya çalışmaktadır. Uzun lafın kısası dirin den ne fayda gördük ki demekten başka çare kalmadı. Hem olamayacaksın hemde ölemeyeceksin.

hani barış. - user781727

Hdp ye ve geçmişteki benzerlerine hiç oy vermedim, oy vermeyecek kadar uzak bir yerdeyim fakat son zamanlarda olanlar, beni bile hdp ye oy vermeye zorluyor. Bütün bunları, artık türk milliyetçileri bile kaldıramıyoruz. Hdp 2 nci yada 3 ncü parti olursa kimse şaşırmasın.

ALLAH BİZİ ONDAN VE ZULMÜNDEN KORUSUN - m.rozbilen

Sayın Erdem'in dileklerine ve tesbitlerine katılmamak mümkün değil. Lakin sayın C.Başkanı iç güdülerine, hırs ve ihtiraslarına hakim olabiliyor mu ki, halkın birliğinden, hukuk devleti ve demokrasiden söz edebilsin? Sayın Erdem siz inanıyor musunuz Erdoğan'ın bir günde değişebileceğini? Yani bütün olanlardan, kin haset, kılıçtan keskin söz ve provokasyonlardan sonra, bir sabah kalkıp Erdoğan'ın başkalaşım geçirdiğini görüyor olacağız, öyle mi? Yer yüzünde birine karşı bu denli inancımı yitirebileceğimi düşünememiştim. Ben sayın Erdoğan'a asla ve kata güvenmiyor, inanmıyorum. Kendi düşüncem böyle, düşünmek de mi yasak? O kendi ve ailesinin çıkarı dışında hiç kimseye dost olmadığına inananlardanım. Yeryüzüne gelmiş en büyük demogog. Gözlerimizin içne baka baka nasıl bu kadar gerçekleri çarpıtabildiğini anlayamıyorum. O nedenle onun düzelmesini beklemek yerine halkın onu düzeltmesine yardımcı olmak en iyi yoldur.