Hukuk içinde kalarak iş yapmak

Siyaset adamları ve bütün yurttaşlar, bugünü ve gerekenleri düşünmeli ve düşündüklerini açıkça belirtmelidirler.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Anadolu Ajansına verdiği demecde, Tarlabaşı, Örnektepe ve Okmeydanı dönüşüm projeleriyle ilgili bilgi verdi.

İlk kısımları bitip tapuların verilmeye başladığı projelere 7 yıl önce başlandığını söyleyen Demircan, “Hiçbir hak sahibinin mağdur edilmediğini” belirtmiş ve eklemiş: “Hukuk içerisinde kalarak iş yapmak kolay değil” (15 Ocak,AA).

Belediye Başkanının bahsettiği projeler, İstanbul’un görünen yerlerinde bulundukları için de basının ilgilendiği projeler olmuştur. 7 yılda belirli aşamaların geçilebildiğini açıklayan Misbah Bey’in “Hukuk içerisinde kalarak “ iş yapmanın zorluğu üzerinde bir cümle söylemesi de yerindedir.

Çok haklı Sayın Demircan, Türkiye’de hukuk içinde kalarak iş yapmak “kolay” olmadığı gibi, yasalara uyarak “doğru iş” yapmak da zordur!
Oysa kanunlarımız sözde, halkı memnun etmek için yapılmaktadır; devlet halkın huzur ve refahı içindir; hiçbir kanun oturanlara sıkıntı, üzüntü vermemelidir.

Neyse ki Demircan, “Hiçbir hak sahibinin mağdur edilmediğini” de sözlerine eklemiş.

Belediyelerin temel görevi, yerleşim yerlerinde yaşayan insanların çoğunluğunun kabul edecekleri ve mutlu olacakları işler olmalıdır. Yerleşim yerleri yönetimleri, o çevrede oturanları mutlu kılmak için kurulmuşlardır; kimin nasıl belirlediği belli olmayan yasalar çıkarıp, halkı huzursuz etmek, her işine karışmak değildir merkezin görevi.

Oysa bizdeki alışkanlık bunun tam tersidir; merkezdekiler halkın nasıl mutlu olacağını ve ihtiyaçlarının neler olduğunu eksiksiz bildiklerini sanırlar; bunların hangi sırayla, ne kadar zamanda yapılması gerektiğini kararlaştırırlar, yaptıkları kadarını planlarlar ve yapılmasına izin verirler!

Halkın mutluluğuna öncelik verilmesine inandığım için, Sayın Demircan’ın, “Hiçbir hak sahibinin mağdur edilmediğini” söylemesini önemli buluyorum.

O, “projenin ilk parçasının 7 yıl” sürdüğünü, nedenini belirtmeden söylüyor. Tabii her şeyiyle merkeze bağlı olduğu için çekiniyordur, “yukardakileri” kırmak istemez, TOKİ ve Şehircilik Bakanlığı'ndan çektiklerini anlatmak istemez. Tarlabaşı, Örnektepe ve Okmeydanı projeleri, hiç şüphem yok, Belediye Başkanının beceriksizliği nedeniyle uzamış değildir.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kanun Hükmündeki Kararname ile Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun’a şöyle bir bakanlar, Beyoğlu Belediye başkanının yapılmayacak işlere giriştiğini, ve o maddelere göre kısa sayılacak sürede yapabilme becerisini gösterdiğini kabul edeceklerdir. Bu iki kanun varken, kimseyi mağdur etmeden dönüşüm projesine girişmek gerçekten cesaret işidir; bu nedenle Misbah Bey’i kutluyorum.

Bugünün önemi: Cumhurbaşkanı seçiminden sonra Bakanlar Kurulu ilk kez bugün, Sayın Erdoğan’ın başkanlığında toplanacaktır.

Cumhurbaşkanı ve Bakanlar Kurulu’nun siyaseti, Anayasa’yı ve yürütmeyi nasıl anladıklarını, kendilerini bunların neresinde konumlandırdıklarını, halkımız için açılan ve kapanan kapıları bugün görecek ve anlayacağız.

Yarının görevi: Bugünün ne getirdiğini düşünmeleri ve düşündüklerini açıkça belirtmeleri siyaset adamları, düşünürler ve yazarlar için görevdir.