Hükümetin reformculuğuna artık inanmıyorum!

Son beş yılda yaşadıklarımız Davutoğlu'nun "her hafta bir reform hamlesini kamuoyumuzla paylaşacağız" sözüne inanma cesaretini vermiyor.

Hükümet, 4 bakanın Yüce Divan’a gönderilmesi konusunu “AK Parti'yi karıştırıp Erdoğan'ı Köşk'ten indirme kumpası” olarak görüyor ve Anayasa Mahkemesine (AYM)’ne güvenmediği için Yüce Divan’a gönderilmeli görüşüne karşı çıkıyor.

Başbakan grup toplantısında, “Türkiye’de demokrasiye, ekonomik kalkınma perspektifine ve Türkiye’nin uluslararası itibarına darbe vurma” amacının devam ettiği görüşünü açıkladı ve AK Parti’nin reform zihniyetinin sürdüğünü söyledi.

Sayın Davutoğlu’nun söylediklerini kendi kelimeleriyle özetleyeyim:

“Her alanda devrimci bir reform zihniyetiyle hareket ettik. AK Parti bir reform hareketidir. Statükoya teslim olmadık. Çizdiğimiz istikamette reformcu adımlarımızı bundan sonra da adım adım uygulayacağız. Her hafta bir reform hamlesini kamuoyumuzla paylaşacağız. Bunun içinde ‘İstihdamın yaygınlaştırılması’, ‘Aile hayatıyla çalışma hayatının uyumlaştırılması’, ‘Kayıt dışı ekonomiyi kontrol altına alma’, ‘Şeffaflık ve yolsuzlukla mücadele’ reform paketi de var, biz tarihi yürüyüş içinde büyük hamlemizin kararlı adımlarına devam edeceğiz”.

Bu sözleri, yeni seçim kazanmış bir partinin genel başkanı söyleseydi ne kadar mutlu olurduk değil mi? Bunlara benzer “Balkon konuşması”na üç kez inanmamış mıydık? Ama artık, inanamıyorum, ne olduğu için değil, ne olmadığı için inanamıyorum, anlatayım:
Benim; demokrasi, yerinden yönetim, reform kelimelerine hassas olduğumu, söyleyene bakmadan, saflık içinde havalara uçtuğumu bütün çevrem bilir.

2012’ye kadar, bu tip sözler karşısında hep heyecanlandım, çocuk gibi sevindim; ama AK Parti’nin “demokrasi”, “yargı paketi”, “demokratikleşme paketi”, “yönetim reformu” sözlerine o günlerden sonra bazen inanmış gibi görünmüş beklemişimdir; ama sonucu görünceye kadar, artık inanmakta mazurum.

Şüphesiz benden daha iyi niyetli olanlar vardır, Sayın Davutoğlu’nun yukarda naklettiğim sözlerini onlara bırakıyorum.

Önceleri, paket sözünü önce bakanlar söylerdi, dediğim gibi sevinirdim, büyük adım atılıyordu! Sonra taslak bakanlar kuruluna gelirdi, ben ve benim gibiler ferahlık içinde gelişmeleri izlerlerdi, toplantıdan sonra sözcü bir şey değişmemiş havasında, “imzaya açıldığını” söylerdi; biz de “bu kez tamam!” derdik. Tasarı Meclis komisyonuna gelir ve komisyon raporu çıkardı, bakardık ki, bir yerde asıl madde tasarıdan çıkmış!

Türkiye’de yüz yıldır beklenen özgürlük, Allahım, kaçıncı kez bir başka bahara kalırdı!

Kim istedi, kim çıkardı, nerede çıkarıldı, bilemem; ama başlarda söylenen maddeler taslaktan çıkmış; yasa eksik kalmış, ifade ve örgütlenme özgürlüğü, yargı, yönetim meselesinde asıl reform yapılmamıştı!

Belki de hiçbir metne konmamıştı, parti yöneticileri ve bakanlar konulmuş gibi konuşmuştu da, bizler anlamamıştık! Ne yapayım, umudumuzu seviyorduk!

Kaç kez aynı süreç yaşandı, oluyor sandık, o maddeler yasalaşmadı!

Yanlış anlaşılmasın, hiçbir şey yapılmadı demiyorum, çok şey yapıldı, ancak atılması gereken esas adım atılamadı veya atılmadı!

Bu arada, yasalaşması beklenen özgürlük maddelerine karşı olan birçok yasa maddesi kanunlaştı ve antidemokratik zihniyet çeşitli biçimlerde serbest yaşamı etkiledi:

Merkezi idare görülmemiş ölçüde kurumlaştı, dinsel kuralların devlet işlemlerinde etkinliği arttı, güvenlik güçleri örgütündeki bağlılıklar değişti, tabii yargı hükümleri geliştiriliyormuş görüntüsü verilirken başka yasalarla gerçekte zayıflatıldı; özel ilişkilerle basın ve televizyon kurumlarının yönetimine müdahale edildi…

Yazdığım gelişmelere, iktidar partisi liderinin, ahlak ve inanç kurallarına dayandırdığı, gerçekte demokrasiye ve insan haklarına karşı söylem ve davranışları da eklenmelidir!

Özetlersem; son beş yıl yaşadıklarım bana, Sayın Davutoğlu’nun, “reformcu adımlarımızı bundan sonra da adım adım uygulayacağız, her hafta bir reform hamlesini kamuoyumuzla paylaşacağız” sözüne inanma cesaretini vermiyor.

Sayın Davutoğlu, reform sözlerine inanmam için, iki adım atmalıdır:

1/Demokrasinin esası olan ifade özgürlüğü ve yerinden yönetim bağlamında yapabileceği yasa metnini açıklayıp Meclise göndermeli ve yasalaşması için samimiyetle çalışmalıdır; 2/ Anayasanın olanak vermediği konularla ilgili hususlarda, partisinin kabul ettiği anayasa değişikliği ilkelerinin belirtildiği değişik anlamlara gelmeyen metni açıklanmalıdır.

Bunları yapabilir mi? Yapılmadan Hükümetin demokrasi yolunda reformcu olacağına ve Yüce Divan konusunda söylediklerine inanmak gerçekten güçtür.

http://www.radikal.com.tr/1267267126726711

YORUMLAR
(11 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

xxx - user963288

aranıza kara kedimi girdi

olur - vesabe

Olur, sizi kırmamak için Davutoğlu elinden geleni yapacak sayın Erdem. Hatta şu an danışmanlarına gerekli talimatı vermiştir Dünya gözüyle Demokratik Bir Türkiye görmeniz için kolları sıvamışlardır..

Günaydın - drhil

Günaydın Sn Erdem günaydın. Ama artık çok şey borçlusunuz bu halka. Çok çok sert bir muhalefet yapmadan kimseyi inandıramazsınız samimiyetinize.

hazin bir durum - erdal mirza

Sayın Erdem'in yazısına yapılan yorumları okuyunca aldı beni bir düşünce ve üzüntü.Tarhan Erdem bunlara ne diyecek?"Çocuklar geçmişte söylediklerime takılıp kalmayın,bugüne bakın"mı diyecek?Yoksa "o zaman inanmıştım,inancımı boşa çıkardılar mı"diyecek?Vallahi iki saat düşündüm.Ben olsam yerinde ne cevap verirdim acaba...Neyse bunlar bir fantazi..Bu ülkenin asıl sorununun"aydılar sorunu"olduğunu kanıtlayan bir yazı işte.Bize yol gösterecek,geleceğin neler getireceğini anlatacak,yani önceden görecek..Utançtan kalemlerini kırması gerekenlerin,hala akıl vermesi ne hazin bir durum...

demekki, - user781727

Galiba, şirketinize artık anket siparişi vermiyorlar. Nasıl olsa kimse inanmaz, Mecburen başka liman arıyorsunuz. Geçin bu aydın ayaklarını. Parrra, parra, parrraaa. parrada, parra, parrraaa.

Bravo!... - sweeping

Şak diye düşünmüş, Tak diye karar vermiş!... Bu ne sürat... Hüseyin Bolt kıskanacak...

beğeniyorum - keremaras

Tarhan Beyin bilimsel, objektif, partizanca olmayan, faydalı ve iyi niyetli yorumlarını okumaktan hep keyif almışımdır, hepsine katılmam tabi ki gerekmiyor. Şimdi bu yazıdaki görüş ve yorumlarına "e günaydın, biz dememişmiydik" uslubuyla yaklaşmayı hiç hoş bulmuyorum. Sanırsınız millet annelerinden doğduklarından bu yana sahip oldukları görüşleri aynen muhafaza etmekteler. Böyle birşey mümkün olsa bile buna tutarlılıktan çok bağnazlık denir. İnsan ve görüşleri değişir. Önemli olan değişimi tetikleyen hususların çıkar, ego, ihtiras ve bağnazlık olmamasıdır. O zaman değersizleşir değişim, bozulma olur. Havuz medyasından birisi bu yazıyı yazsa belki böyle birşey düşünebiliriz ama Tarhan beye karşı bu kınayıcı uslup doğru değil. Şöyle yorumlamak daha doğru olur, AKP karşı mahalleden olup da bir dönem objektif bir şekilde kendisini destekleyen ve takdir eden insanları kendisinden uzaklaştıracak kulvarda doludizgin koşuyor... Unutmamalı, AKP'yi destekleyen %50'nin çoğunluk olsa da sadece bir bölümü muhafazakar tabir edilen gruptan oluşmaktadır.