Kongre ne zaman?

Kongre, bugünden sonra, en kısa sürede mi; yoksa, ilkesel mutabakat Hakikat ve Yüzleşme Komisyonundan geçtikten sonra mı toplanacaktır?

Bugün, gerçekten siyasal hayatımız için tarihi bir gün.

Bugün, Öcalan’ın Diyarbakır’da okunan mesajı, Sayın Erdoğan’ın Ukrayna uçağına binmeden yaptığı konuşmayla ilgili hükümetin görüşü, MHP Genel Başkanı’nın Kurultay konuşması, Başbakan’ın AK Parti İstanbul toplantısındaki konuşması ile ,gerçekten tarihi olarak nitelendirilmeyi hak etti.

Bunların hepsini bugün hemen değerlendiremem¸ özellikle Arınç’ın Erdoğan’ın İzleme Kurulu değerlendirmesi, altı aydır yüreğimizi ağzımıza getiren Cumhurbaşkanlığı konuşmaları ve davranışlarının son bulup bulmayacağı tartışmasına katılmayı çok çekici kılmış ise de, kendimi tutarak, bugün sadece Öcalan’ın mesajı üzerine görüşlerimi yazacağım:

Sayın Öcalan, dört hususu açıklamıştır:  

1/Tarihi Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız.

2/ PKK'nin “Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı mücadeleyi sonlandırmak” ve yeni döneme uygun stratejisini belirlemek için, en kısa sürede bir kongre toplanması gereklidir.

3/ Bu kongreyle birlikte “yeni bir dönem” başlayacaktır.

4) Bu kongre, ilkesel mutabakata varıldıktan sonra, “Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek” realize edilecektir.

Bunların ilk ikisi, 28 Şubat Dolmabahçe Deklarasyonunda aynen vardı. Orada açık olmayan, bugünkü mesajda daha açık duruma getirilmiş olan husus; kongrenin ilkesel mutabakat’tan sonra yapılacak olması ve 28 şubat deklarasyonunun “milletvekilleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen”, “Hakikat ve Yüzleşme Komisyonundan geçerek” gerçekleşebileceğidir.!

Çözüm Sürecinde, “Hakikat ve Yüzleşme Komisyonu”  ve bu Komisyon’un “Milletvekilleri ve İzleme Heyetinden” teşkil edilmesi ilk kez ifade edilen yeni kurum ve yöntemdir.

Mesajdan, kongrenin ne zaman realize edileceğini anlamadım: Kongre, mesajın Nevroz Bayramında okunmasından sonra, yani bugünden sonra, en kısa sürede, başka bir mutabakata varılmadan mı toplanacaktır; yoksa, ilkesel mutabakata varılıp Hakikat ve Yüzleşme Komisyonundan geçtikten sonra mı toplanacaktır?

Mesajda, KCK Kongresinin “en kısa sürede” veya başka bir mutabakattan sonra toplanıp toplanmayacağının açık mıdır? Bana açık gelmedi!

 “Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı mücadeleyi sonlandırma” kararını verecek Kongre’nin toplanması için, 21 Mart Mesajı ve Dolmabahçe Mutabakatı yeterli midir, değil midir?

Mesaj bu sualin sorulmasını haklı kılmaktadır sanıyorum.

Yukarda (4) nolu paragrafta yazılı husus, toplanmasının bir koşulu ise, Kongre’nin toplanması ve  “silahlı mücadelenin sonlandırılması” kararının alınması için seçim sonrası beklenecektir!

Umarım, basına dağıtılan mesaj metninde bir eksiklik veya karışıklık vardır!