Meclis'e her partiden örgütün seçtikleri girmelidir!

Özdemir ve Ergül gibi halka inanan, demokrasi ve hukuk devletini kurmak için Meclis'e girmek isteyenlere başarılar diliyorum.

Ön seçimlerde yarışan iki yol arkadaşıma göndereceğim selamdan önce, CHP’de örgüte bırakılan ve merkezin üstlendiği aday sayılarını özetlemek istiyorum.

Bilindiği gibi yasaya göre partiler adaylarını seçerken, “ön seçim”, “basit önseçim”, “eğilim yoklaması”  vemerkez yoklaması” yöntemlerinden birini kullanabilirler.

Bu seçimde sadece CHP, adaylarının bir kısmını “üyelerin iştiraki ile yapacakları” ön seçimle belirleyecektir. Diğer partiler, bütün adaylarını sonuçta merkez organlarının kararlarıyla “seçmiş olacaklardır”.

Aşağıdaki tabloda görüldüğü gibi CHP, 40 ilde ön seçim yapacak. Bu illerde 2011 de CHP 116 milletvekili çıkarmıştı. Bu illerde merkez 39 adayı seçilecek yerlere koyacaktır.

1977 seçimine kadar, yüzde 5 olan kontenjanın tamamı bile kullanılmamıştı. O günlerden bu günlere bazı illerde kısıtlı önseçim yapılmasına izin verilmiştir. Bir geçiş sayılabilir bu seçimde atılan kısıtlı adım, bundan sonra ilerleyeceğini umut edelim.   

Geleyim selamlayacağım iki dostuma: İzmir’den Sabri Ergül ve Kahramanmaraş’tan Kibar Özdemir’e başarı dileklerimi gönderiyorum; yolunuz açık olsun!

CHP İzmir’de adaylarının bir kısmını ön seçimle, Kahramanmaraş’ta eğilim yoklamasıyla belirlemektedir.

2011 seçiminde CHP, İzmir’de 13, Kahramanmaraş’ta (1) milletvekili çıkarmıştı. Adayları Merkez belirlemişti. Durumun özeti (Tablo:2) de görülmektedir.

Sabri Ergül 1995’de İzmir’den Meclis’e girmişti. Üç buçuk yıl süren o dönemin TBMM’si, anayasa hukukçularının tanımladığı klasik yasama organlarından değildi. Üç buçuk yılda Çiller, Yılmaz, Erbakan ve Ecevit başkanlığında 5 koalisyon hükümeti kurulduğunu söylemek, istikrarsızlığın ve siyasal karmaşanın boyutunu anlatmaya ve hatırlamaya yeter sanırım.

28 Şubat olaylarının çıktığı bu dönemde Sabri Ergül’ün sesi çok sık duyulmuş, partisinin her eyleminde ön sıralarda görülmüştür.

O günleri yaşayan İzmirliler, Susurluk kazası, yargısız infazlar, yasadışı dinleme olaylarında Sabri’nin nasıl canla başla gerçekler peşinde koştuğunu herhalde hatırlıyorlardır.

Bundan önceki seçimlerde, “ön seçim yoksa aday olmam” diyerek adaylıktan uzak duran Sabri Ergül şimdi, “hiçbir aday arkadaşımla kavgam yok” diye önseçime girdiğini yazmış broşüründe.

Onu kurultaylardan tanıyorum; hep çarşaf listeyi ve önseçimi savunmuş, halka, delege ve seçmene güvenini ve saygısını eksiltmeden korumuştur.  

Başarılar dileyeceğim dostlarımdan bir diğeri de, Kahramanmaraş’ın çalışkan örgütçüsü Kibar Özdemir’dir.

Kibar Hanımı 1999 yılında, bir ilden diğerine koşarken tanıdım. İlk konuşmanızda, CHP’de tüzüğün ve programın iki binli yıllar için yetersizliğini adeta haykırarak söyleyen bir örgüt çalışanı olduğunu anlıyordunuz. O günlerde demokrasiyi ve hukuk devletini CHP’nin kurabileceğini, kurması gerektiğini; bunun için örgütün ayağa kalkıp, Türkiye’nin ve halkının sorunlarını halkla birlikte tartışması gerektiğini söylüyordu.

Geçen seçimde de adaydı, ama merkez onun yerine O’ndan farklı kişileri, gerçekte örgüte uzak kişileri aday olarak seçti.

Kibar hanım, “demokrasinin önündeki tüm engelleri yok edebilmek için”, “kadınların demokrasinin öznesi ve içeriği olması için”, “ülkemin her yerinde barış tohumlarının yeşerebilmesi için”, “CHP’yi gençliğin ve geleceğin partisi yapabilmek için” delegelerden oy istiyor.

Kibar Özdemir’ın, örgütte çalışmanın halk ve ülkenin tamamı için çalışmak olduğuna inandığını biliyorum.  

Örgütün temsilcilerini seçmesinin, partiyi halka yaklaştıracağına inanan daha yüzlerce kişi vardır önseçime katılan. Kibar Özdemir ve Sabri Ergül gibi halka inanan, demokrasi ve hukuk devletini kurmak için Meclis'e girmek isteyenlere başarılar diliyorum.

CHP örgütünün, yeni Meclis'te yeni harmanın kurulacağını bilen örgütün, örgüte dayananları seçmesi bir ışık olacak, örgüte heyecan verecektir!

Yalnız CHP’nin mi? Hayır, bütün partilerin adaylarını küçük birimlerinden başlayarak bütün örgüt seçmelidir. Örgütün seçtikleri Meclis'e girdikleri gün, halka demokrasi ve hukuk devletine kavuşma yolu açılacaktır!