Niçin Ak Parti?

Seçmenlerin çoğunluğu, var olan büyük ve çözülmesi zor sorunların sorumluluğunu koalisyon hükümeti yerine, tek partinin omuzlarına yüklemeyi doğru buldu.
Niçin Ak Parti?

Okuyucularım biliyorlar ben; Ak Parti’nin bu düzeyde oy alacağını; halkın iktidarı Ak Parti’ye vereceğini de inanmıyordum. Pekçok araştırma kurumunun sonuçları da, Ak Parti’nin tek başına iktidar olabileceğine işaret etmiyordu.

Dün gece ortaya çıkan sonuçlar, iktidara bir başka partinin ortak edilmesini de halkın kabul etmediğini gösterdi.

Halk başka açıdan baktı, hiç şüphem yok, doğru bir karar verdi; halk her seçimde olduğu gibi Pazar günü sabahı kalktı, durumu ve siyasal partileri değerlendirdi; tabiatıyla geçerli kararı.

Halkın şunları düşünerek oyunu verdiğini sanıyorum:

Seçmenlerin çoğunluğu, var olan büyük ve çözülmesi zor sorunların sorumluluğunu koalisyon hükümeti yerine, tek partinin omuzlarına yüklemeyi doğru buldu.  

Ekonomi, dış politika, kamu düzeni gibi, özelikle son yıllarda sıkıntı yaşadığımız sorunları, halkın tek bir siyasal partiye emanet etmesi anlaşılabilir doğru bir karardır.

Halk Ak Parti’nin önüne çözmesi için birçok klasör koymuştur. Bunlardan birinin kapağındai “Kamu Yönetimi” yazılıdır. Bu kapak açıldığında, yerinden yönetime geçiş politikaları, Kürt Meselesi, devlet personel reformu ilk görülen alt dosyalardır. İnsan hakları, demokratik yönetim, yargı ve diğer hususlar ; bozulan kamu düzeninin acil ama zor olan bölümleridir.

İkinci klasör ekonomik sorunlardır. 2014 başından başlayarak, hemen hemen iki yıldan bu yana, “seçim sonrasına” bırakılan ekonomik meselelerin, Hükümeti hangi imkansızlıklarla karşılaştıracağını henüz bilmiyoruz; ama hükümet bu klasörün içindekileri, yarından tezi yok masaya koymak zorunda kalacaktır.  

Koalisyon ile bu sorunların çözülemeyeceğini halk gördü ve mevcut siyasal hayat içinde, eksiklerini ve hatalarını görerek hükümeti Ak Parti’ye verdi.

Halkın endişeleri ve şüpheleri  çoktur. Fakat halk çözüm için Ak Parti’ye sorumluğu bırakmaktan başka çare bulamamıştır.

Ak Parti’nin, içindeki yapısal bozuklukları, yukarda işaret ettiğim sorunların gerçekçi çözümünün önündeki büyük engeldir. Bu bozukluklar giderilemeden, önündeki dosyaları açması söz konusu olamaz. Cumhurbaşkanı-Parti- Meclis ilişkilerinde görünen anayasa dışı ilişkiye işaret etmek istiyorum. 

Ak Parti son kampanyayı, kendisinin yarattığı bir düşmanı göstererek yürütmüştür. Aynı düşmanı göstererek 4 yıl sonraki seçimlere kadar yaşanabilir mi? Bence yaşanamaz!

Ekonomik konular da öyledir. “Faiz lobisi”, dışarının para babaları benzeri bahaneler ileri sürülerek, yakında kapımızı çalacak parasal sorunlar geçiştirilemeyecektir.

Halkın bu tercihiyle, muhalefet partilerine bir kapı açılmıştır. Halk muhalefete, partilerini demokratikleştirme için önemli bir fırsat yarattı. Programlarını ve tüzüklerini halkla birlikte tasarlamak ve yazmak için önlerinde yeter zaman vardır. 

Belki de, Türkiye’nin gerçek demokrasiye geçmesi için gerekli olan parti içi demokrasi reformu, halkın dünkü tercihinin bir sonucu olarak gerçekleştirilecektir. 

 

http://www.radikal.com.tr/146428714642873

YORUMLAR
(3 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

sevgili - user818105

muratcelik123; yazar, parti içi demokrasi vurgusu yaparken muhalefete sesleniyor. Artık kendilerine çeki-düzen vermeleri gerektiğini, en azından chp gibi bir ön seçim ile halka temas etmesi gerektiğini, Bahçeli gibi her önüne gelenin kapı dışarı edilmesi tutumunun zararını anlatmaya çalışıyor. Akp'de parti içi demokrasi var demiyor. Ayrıca yazar, 7 haziran öncesi Hdp'ye barajı aşıracak olanın Chp'den "emanet" oylarının olabileceğini, daha doğrusu böyle bir eğilim olacağını çok önceden söylemiş öngörüsü yüksek bir yazardır.

Yazar "sürekli yanılmasına" rağmen hala yazabiliyor - muratcelik123

AKP'de parti içi demokrasi mi var? Erdoğan'ın "kapıkullarından ibaret" bir siyasi parti oylarını 10 puan arttırmış yazar hala parti içi demokrasi falan filan diyor. Hayret ediyorum. Arkadaş demokrasi Türkiye'deki seçmenin umurunda bile değil. Hiçbir zamanda olmadı. Zaten neden olsun? Asgari ücretle sürünen ilkokul mezunu bir insan neden demokrasiyi umursasın? Yazar gibiler toplumu hiç tanımıyor. Mesela halk tek adamlığa geçit vermez vs.vs. diye atıp tutuyordunuz? Ne oldu? Halk bal gibide tek adamlığa / diktatörlüğe geçit verdi işte. Erdoğan yarın tüm muhalif partileri / gazeteleri / STK'ları vs.vs. kapatsa (olacak olan bu) oyu dahada artar. Yapılan pek çok araştırmaya göre namus cinayetlerini anlayışla karşılayan bir millete sahibiz. İlkokul mezunu bir miletten ne beklenir zaten? Bu seçimide daha önceki seçimler gibi "cehalet" kazandı...

İlk bakışta... - Gılgameş

İlk bakışta yazdıklarınız çok mantıklı görünüyor. Ancak AKP'nin insanların böyle düşünmesi için neler yaptığını da unutmamanız lazım. Yani bu kendiliğinden olan bir şey değil. İnsanlar kötülerin içinde daha az kötü olanı seçmek zorunda bırakılmışlardır. Bu ne kadar demokratik bir şeydir kendiniz karar verin. Bu sonuca varmak için savaş dahil her şeyi göze alan bir AKP'nin şimdi tek parti iktidarı ile nelere kadir olacağını çok yakında göreceğiz. Ancak kimse yarın memleketin güllük gülistanlık olacağını beklemesin. Çünkü bugünkü sorunların babası bir parti tek başına iktidar yapılmıştır. Bu olanlar bana 2. Dünya Savaşı öncesi Almanyasını hatırlatıyor. Bazen akıl tutulması halklar ölçeğinde olabiliyor.