Sayın Gül siyaset dışına itiliyor

Bu anlayışla siyaseti düzenleyenlerin asıl amacı, deneyim sahiplerinin etkisi dışında sadece yeni gelenlerle siyaset yapmaktır.

AK Parti’de adaylık başvuru işlemleri bitti, başvuru süresi de kapandı.

Adaylık başvurusunda bulunanlar arasında ben “Abdullah Gül” adını aradım; haberciler atlamış olamazlar, Sayın Gül AK Parti aday adaylığına başvurmamıştır.

Sürenin bittiği Cuma günü habercilere adaylıkla ilgili şunları söyledi Sayın Gül:

“Herkes biliyor ki ben AK Parti’nin kurucusuyum. Kurucusundan da öte, kuruluş sürecini, o zamanki yenilikçi hareketle birlikte, herkes hatırlar, sonra da partinin bütün Türkiye'deki reformcu çalışmalarını, Türkiye'deki yapısal değişiklikleri hep beraber yaptık. İçeride, dışarıda büyük başarılar hep elde ettik. Cumhurbaşkanı olduğum süre içerisinde partiler üstü durmaya gayret ettim. Cumhurbaşkanlığı bitince de nihayet partime döndüğümü söyledim. Bu şu anlama geliyor: Tabii ki de arkadaşlarımın başarısının, arkadaşlarımın her bakımdan Türkiye'ye daha çok başarılı hizmetler yapmalarını hep destekleme anlamındadır.”

Sayın Gül; AK Parti’nin kurucuları arasında olduğunu, yenilikçe hareketin önünde ve yapısal değişikliklerin yapıcıları arasında bulunduğunu, cumhurbaşkanlığı bitince Partisine döndüğünün altını çizmektedir.

Fakat bu sözlerden, bundan sonrası için ne yapılacağı, ne amaçlandığı anlaşılmamaktadır.

Sayın Gül’ün yakın geleceğiyle ilgili iki soru sorulabilir:

İlki, Sayın Gül 5 Haziran seçimine aday olarak katılmak istemekte midir?

Diğeri, adaylık başvuru süresi içinde başvurmayan bir kişi, aday listesine konulmasına Ak Parti Tüzük ve Yönetmelikleri izin verir mi?

Sayın Gül’ün önümüzdeki seçimde milletvekili olmak istememesi, siyasal hayattan çekildiği biçimde anlaşılabilir. Eğer böyleyse, kendisine ve halkına haksızlık yaptığını söylemeliyim.

Böyle değil de, siyaseti bir dönem sonrasına erteliyorsa, iyimserlik olarak yorumluyorum. Çünkü bugünkü temel yapımız önümüzdeki dört yıl içinde değişmeyecekse, önümüzdeki seçimde milletvekili olmayacak bir kişinin, siyasal hayata girmesi için, 2019’yılını beklemesi gerekecektir.

Hangi partide olursa olsun, Meclis hayatı sürerken siyasal hayatta bir partinin başında veya içinde siyasal hayatta etkin aktör olmanın koşuludur mecliste olmak.

Doğal süreç içinde, Haziran’da milletvekili seçilmeyenler arasından bir kişinin, ülkede reform çabasına girmesi ve başarısı söz konusu olamaz.

Doğal süreç terk edilip, şu veya bu biçimde her türlü değişim hareketi ise kendi koşullarını ve kadrosunu getirecektir; o koşulları öngörerek siyaset yapılamaz.

Açıkçası, Sayın Gül Haziran'da seçime katılmayacaksa, 2019’u beklemek zorundadır.

Diğer soruya geçersek; AK Parti Genel Merkezi’nin, Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) vereceği aday listesine, partiye süresi içinde başvurmamış bir kişinin yazması konusu da tartışılabilir! Parti aday listelerinin YSK’na verilme süresinin son günü, 7 Nisan’dır.

Sayın Gül’ün aday listesine yazılması için, öncelikle milletvekili olma isteğinin ortaya çıkması gerekir; çünkü AK Parti Genel Merkezi’nin henüz böyle bir kararı yoktur; hatta Genel Merkezin böyle bir karar vermek istemediği de söylenebilir.

Genel Merkez, sanki önemsiz bir konuymuş gibi davranıyor; Sayın Gül’ün istemediği gibi bir algı yaratmak istiyor!

5 yılı başbakan ve dışişleri bakanlığında olmak üzere,16 yıl milletvekilliği, 7 yıl cumhurbaşkanlığı yapmış yetişkin bir siyaset adamının meclis dışında bırakılmasını seyrediyoruz.

3 dönem kuralıyla çocukların inanabileceği bahanelerle AK Parti, birçok deneyimli insanı da siyaset dışına itiyor.

Bu durum, siyasal hayatımızda 40 yıldır süren hoyratlığın bir örneğidir.

Bu anlayışla siyaseti düzenleyenlerin asıl amacı, sonraki dönemde de milletvekili olmak için lidere bağlı kaldığını gösterecek, sadece yeni gelenlerle, deneyim sahiplerinin etkisi dışında siyaset yapmaktır. Yeni kişilere sözde imkân vermek isteyenlerin memleketi ne hale getirdiğini 35 yıl önce, sonra bir kez de 20 yıl önce gördük, yaşadık.

Son yıllarda yaşanılan hoyratlığın cezasını, önümüzdeki dönemde, önce AK Parti ve sonra da millet çekecektir.

http://www.radikal.com.tr/129921812992186

YORUMLAR
(6 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Kan değişimi iyidir - İtaatsiz

Politika bir kariyer olmamalı, bir nöbet olmalı. Bir kişi ne kadar başarılı olursa olsun makul bir süre sonra (bence 8 yıl) politikayı bırakmalı. 77 milyonluk bir toplumda yeri doldurulamayacak insan yoktur. Rotasyonun, yeni gelenlere yer açmaktan öte politika kurumunun değişen koşullara uyum sağlaması gibi bir yararı da var. Kişilerin değişmesi zor, hele başarılı kişiler değişmekte çok zorlanıyor ve başarılarının esiri oluyor. Örneğin RTE politikayı bıraksa idi geçen yıl, Türkiye çok rahat bir nefes alıp bugün yoluna daha büyük bir enerji ile devam edecekti. AKP yönetimi iş körlüğü yaşıyor şu an, neyin değiştiğini göremiyor ve nasıl uyum sağlayacağını da bilemiyor.

Size Katılmıyorum Sayın Yazar - user506241

Sayın Yazar, Gül Cumhurbaşkanlığı döneminde ne yaptı da tecrübelerinden yararlanacakmışız. Anayasa'ya açıkça aykırı olan tüm yasaları onayladı. Ülkenin yaşadığı bütün kritik anlarda ortadan kayboldu. Türk siyaseti Gül gibi, Cemil Çiçek gibi etliye sütlüye bulaşmayan, şahsi ikbal peşinde koşan siyasetçilerin davranışları ile bu noktaya geldi. Karından konuşarak siyaset yapılmaz.

- momentum

Sadece Abdullah Gül değil, mesela Ali Babacan da itiliyor. Yerlerine tamamen zıt tarzda yetişmiş insanlar geliyor. AKP'de bir dönem kapanıyor, Türkiye'ye her daim musallat, o vasıfsız, mesleksiz, ekipten yetişme, siyasetten başka bir yeteneği olmayan adam tipine geri dönülüyor. Bu AKP'ye mahsus bir şey değil, onun gibi bir misyon partisi olan ANAP da böyle olmuştu. Adnan Kahveci'lerle yola çıkan ANAP, Doğan medyasının parlattığı Mesut Yılmaz'ın kollarında son nefesini vermişti. Gezi ve 17 Aralık dönemeçleri AKP'yi misyon önceliklerini değiştirmeye zorladı: içine kapanmak, lideri yedirmemek, savunma pozisyonuna geçmek gibi. Yani işini iyi yapan, profesyonel, dünyaya açık adam dönemi geride kaldı. Dolayısıyla Gül ve Babacan gibilerinin yeni konjonktürde yerleri yok. İçine girdiği yeni durumda, partinin bu tip siyasetçilere en az ihtiyacı var. Bunlar, Türkiye için makbul ve gerçekçi bir muhafazakar yönetici tipi teşkil etmenin yanı sıra, sosyal-demokrat kitlenin çevre, insanlık ve adalet konularındaki haklı seslerine duyarlı kalabilecek sağduyulu ve uzlaşmacı kişiliklerdi. Tartışma, bir toplumda iyi veya kötü adamların olması veya olmaması değildir. Tartışma, toplumun o günkü koşullarının, bunların hangisinin ortaya çıkmasına elverişli olduğudur. Siyasetle çok ilgilenen biri değilim, dışarıdan bir gözlem.

dışardan atanması? - user418289

Abdullah Gül milletvekili olmadan dışarıdan bakan olarak da atanabilir. Bu ihtimali de göz önünde bulunduralım. Ama rasyonel bakacak olursak dışlanmak istediği daha yakın bir ihtimal görünüyor. Abdullah gül AKP'nin sönmekte olan vicdanıydı bu nedenle de akp seçmeni dışında da az çok beğeni kazandı. Bu durum bence RTE'nin hoşuna gitmedi. Kendisinin Erbakan'a yaptığını Gül'ün kendisine yapabileceğini düşünüyor olmalı.

nesi garip - efeg27

Tarhan bey, yazınızda en ufak bir tutarlılık yok. Gül daha cumhurbaşkanı olduğu gün RTE ye karşı gelmekten ötürü görev süresi bittiğinde aday olamayacağını biliyordu, onun ve herkesin bildiğini sizin bilmemenize olanak yok. Bence Gül harcanmıyor, almış olduğu siyasi kararların ceremesini çekiyor yani kendi kendini harcadı diyebiliriz. Üç dönem kuralı ise saçma değil doğru karar, zaten gidecek olanlar içinde kayda değer olarak bir tek Ali Babacan var, onun da RTE ile anlaşamadığını biliyoruz, gerisi önemsiz kişiler. AKP her zaman mecliste kolunu indirip-kaldıracak adam (vekil değil) bulur sıkıntı olmaz. AKP li vekillerin tecrübeli,liyakatlı, bilgi ve beceri sahibi olmalarına ihtiyaç yoktur , argo deyişle nefes alsın kalbi atsın yeter. Sonuçta kelle sayısı dışında herhangi bir anlamları yok...

Gül - user1006186

Sayın Gül bir umut bekledi.Ama akp artık gülü istemiyor dikenlerle yola devam.Yeni Türkiye.