Seçim dönemi ve sonrası

Yüce Divan ve başkanlık tartışmaları, seçim sonrasında AK Parti içinde, siyasal bir mücadelenin başlayacağını göstermektedir.

AK Parti sözcüsü Beşir Atalay, dünkü basın toplantısında, partisinin seçim çalışmalarını anlattı ve habercilerin sorularını cevapladı.

Basın toplantısının ilk konusu çalışma programıydı, Beşir Bey programı şöyle özetledi:

"AK Parti'ye adaylık başvurusu 11 Şubat'ta başlayacak 20 Şubat’ta bitecek.

"İl ve ilçe yöneticiliğine seçilen ve seçilemeyen adaylar ile Belediye başkanlarımız belediye ve il genel meclisi üyelerimiz aday listesine alınmayacaklar.

"6 Marttan itibaren aday adaylarıyla mülakatlar başlayacak, örgütlerin ve yurttaşların eğilimleri, geniş görüşmeler ve kamuoyu araştırmalarıyla belirlenecek.

"Partimizde, kadın adayların da milletvekillerinin de diğer partilerden fazla olacağını düşünüyorum.

"Geçen hafta Afyon'da, MKYK komisyonlarımız, strateji ve uygulamayla görevli arkadaşlarımız ile toplandık, kampanyanın esaslarını belirledik. Seçim Beyannamesini ve aday listesini 23 Mart'ta toplanacak MKYK'da ele alacak ve kesinleştireceğiz.

"Seçim Beyannamemizi 15 Nisan'daki kampanya tanıtım toplantımızda açıklayacağız. Tanıtım toplantıları 7 bölgede devam edecek.

Böyle bir toplantıda, Sayın Erdoğan'ın, geçen hafta TRT'deki söyleşisinde söylediği, ayrıntılı görüşlerinin hatırlatılması doğaldı; habercilerden üçünün sorusu da, anayasa konusunun Seçim Beyannamesi'ne nasıl gireceğine dairdi.

Beşir Bey, bu soruyu hiç beklemiyormuş ve hazırlanmamış gibi cevap verdi:

"Son güne kadar seçim beyannamesinde ne alacak söylemeyiz, usulümüz budur", "Son dönemde başarılamayan yeni anayasa kampanyada gündemde olacak".

Sayın Atalay, konuyu diğer konulardan ayırmamaya çalışıyordu, haberciler "partide farklı görüşler mi var?", "Siz ne düşünüyorsunuz?" sorularını da yine soğukkanlılık la cevapladı:

"Farklı düşünceler olabilir", "Bizim partimizde her konu kendi platformlarında farklı açılardan tartışılır, bir karar verilir ve hepimiz o farklılıkları unutur ve çalışırız".

Gerçekte, "Bireyin özgürlüğü, yargının bağımsızlığı ve tarafsızlığını sağlamaya yönelik" çoğulcu, Yeni Anayasanın ertelenemez hale geldiği", "Anayasanın uzlaşmayla TBMM'nde yapılacağı" 2011 Ak Parti Seçim Beyannamesinde, yazılıydı.

Şimdi Türkiye'nin sorunu, AK Parti'nin 2011 felsefesini sürdürüp sürdürmeyeceğidir: Anayasayı başkanlık rejimini kurmak için mi yapacağız, 2011 beyannamesinde yazılı temel felsefeye sahip bir anayasa mı?

Bu soruyu haklı olarak cevaplamadan Sayın Atalay, "farklı görüşler dile getirilir, sonra partinin organları bir karar verir, herkes uyar" diyordu!

Gerçekçi olarak bakarsak, son dört yılda köprülerin altından 2011'den sonra çok sular geçmişti...

Sayın Erdoğan, Sayın Atalay'ın konuşmasından hemen sonra, Cumhurbaşkanı Erdoğan Esnaf Dernekleri temsilcilerine, "ön yargı yok, dayatma yok" gibi yumuşak bir üslupla anayasa ve başkanlık konusundaki görüşünü anlatmıştı ama, gerçek istediğinin, "başkanlık sistemi kurmak" olmayıp, "Erdoğan dönemi kurmak" olduğu belliydi.

Bence AK Parti Seçim Beyannamesinde, Yeni Anayasa gereği ve Mecliste anayasa konusunun tartışılacağı yazılacak; seçim kampanyasının, "başkanlık mı- değil mi" tartışmasına dönüştürülmesinden kaçınılacaktır.

Dört bakanın Yüce Divan'a gönderilme görüşmeleri ve son günlerdeki başkanlık tartışmalarına bakıldığında, seçimin ertesi günü AK Parti içinde, ertelenmiş siyasal bir mücadelenin başlayacağı görünmektedir.

Bu mücadelenin dayandığı odakları ve bu odakların hedeflerini ancak, Ankara kulislerinin içinde yaşayanlar tahmin edebilirler.

http://www.radikal.com.tr/128665012866504

YORUMLAR
(4 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

DEVAMI-2 Mutlu Yücel - user913985

Abdullah Gül, Abdullah Gül ün seçtiği yirmi kişi, Dengir Mir Fırat, Cem Boyner, Kemal Devriş Mustafa Erdoğan, ,Reha Çamuroğlu, Emrehan Halıcı, Süleyman Çelebi, Yılmaz Büyükerşen, Sezgin Tanrıkulu, Hüseyin Aygün, Ferhat Tunç, Hasan Cemal, Ahmet Altan, Murat Belge, Taha Akyol, Ertuğrul Günay, Namık Çınar, Arzuhan Yançındağ, Mücahit Bilici, Mehmet Baransu, Baskın Oran, Nazlı Ilıcak, Mustafa Sarıgül, Mehti Eker, Ali Babacan, Kemal Burkay, İlhan Kesici, İllerin Sanayi Odaları Başkanlarının kendi aralarında seçeceği yirmi kişi, Koza Holding, Koç, Doğan, Ferit Faik Şahenk,Alarko gurubu başta olmak üzere büyük holdinglerin seçtikleri birer kişi,Baro başkanlarının kendi aralarından seçtiği on kişi. Sinema dahil tüm sanat dallarıyla ilgili derneklerin kendi aralarından seçtikleri on kişi, Abdullah Öcalan ın seçeceği beş kişi, ,basın kuruluşlarının kendi aralarından seçtikleri beş kişi, büyük illerdeki işçilerin o il için kendi aralarında seçtiği birer kişi, vs. yer alması AKP ye kökten bir sarsıntı yaşatabilir. Hele ki HDP nin barajı aşması halinde iyice sayıları azalan parti çok güçlü bir deprem yaşayacaktır ki o zaman seyreyle gümbürtüyü.

YAZARIMIZIN TESPİTİNE KATILIYORUM-1 Mutlu Yücel - user913985

Dört bakanın aklanmasına muhalefet eden milletvekillerinden büyük kısmının aday gösterilmeyeceği gerçektir. Gösterilmeyenler önemli bürokratik mevkilere getirilmez veya ticari vs. gibi uğraşlarında desteklenmezse ki bunun da garantisi olmadığı düşünülmelidir. Zira onlar, kendi geleceğinin getirisini elinin tersiyle itmiş milletvekilleri olduğu da düşünülmelidir. Atmış kadar milletvekilinin, pılısını pırtısını toplayıp sessizliğe gömülmeyeceklerdir. Olayı küllendirme den yeni bir parti kurmanın kapılarını zorlayacaklardır ki böyle bir oluşumun içine şu anda aklıma gelenlerin de ATIYORUM?

yemezler paşam atma istersen! - asu555@kahkaha.com

her türlü sistem gerekleri yapılacak ama son sözü yine tayyip bey söyler gerisi faso fiso!

ölme eşegim bahar gelecek - radi11

secimde yikilmayan sarsilmayan AKP, secimden sonra neden yikilsin? eger umudumuz -diktatorlukten kurtulma- bu ise, is cok zor.