Seçmen kütükleri açıklandı

Türkiye'nin nüfusu 3 küsur milyon kişi artarken, seçmen sayısı 7 milyon 618 bin artarak 50 milyon 190 bine ulaştı.

Seçmen sayıları iller ve ilçeler itibariyle Yüksek Seçim Kurulu’nca (YSK) yayımlandı.
2008’den bu yana seçmen kütükleri, ‘Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi’ (ADNSK) kayıtlarından yararlanılarak hazırlanıyor. Geçen yerel yönetim seçimlerinde ilk kez ADNSK verileri kullanılarak seçmen listeleri çıkarılmıştı.
Benim ADNSK ve seçmen kütüklerinin bunlardan üretilme yöntemlerine itirazım sürüyor ama her yıl yapılan tamamlama çalışmaları ve seçmen kütüklerinin seçimlerden önce askıya çıkarılıp düzeltilmesiyle seçmen kütükleri her seçimde daha da iyileşip, gerçeğe yaklaşıyor.
İçişleri Bakanlığı, projenin uygulanma sürecinden halkını adım adım haberdar etmeyi sakıncalı bulmasa, hangi endişemizin sürdüğünü, hangilerinin kalktığını söyleyebileceğiz. Başlanan projelerin düzelmesi, eksiklerin tamamlanması için hangi politikaların izlendiğini bilmiyorum. Buna karşın her alanda ve düzeyde halkı bilgilendirmenin, bürokrasimizin görevi olduğunun yakında anlaşılacağı umudunu kaybetmiyorum!
2008 yılında, Türkiye’nin 2007 nüfusu ilk kez ADNSK sonucu olarak açıklanmıştı ve 70 milyon 586 bindi. Bu yıl ocak ayında 2010 nüfusunun 73 milyon 722 bin olduğu bildirilmiştir. Buna göre 2007 sonundan 2010 sonuna kadar nüfus artış oranı yüzde 4,4; artan kişi sayısı 3 milyon 136 bin olmuştur.
Nüfus 3 küsur milyon kişi artarken seçmen sayısı 7 milyon 618 bin artarak 50 milyon 190 bine varmıştır. Seçmen sayısının nüfustan 4 milyondan daha fazla artmış olması, 1980 sonrasında seçmen listeleri hazırlama yöntemlerindeki yetersizlikle açıklanabilir. Şimdi o günler geçti, oturulan yere dayalı merkezi nüfus tespit yöntemini uygulamaya başladık; seçmen kütüklerimizi de eksiklerine ve yanlışlarına karşın eskisinden daha doğru hazırlayabiliyoruz. Sanıyorum her yıl daha gerçeğe yaklaşıyoruz.
Açıklanan son listeden bazı bilgiler aktararak yukarıda hatırlattığım sorunlar ve düzelmeler hakkında örnekler vermek istiyorum.
Yozgat, Erzurum, Çorum, Kars, Tunceli, Ardahan, Edirne, Afyonkarahisar, Kırıkkale illerimizin nüfusu toplam olarak 81 bin azalmış, ancak seçmen sayısı 138 bin artmıştır. Yanlış yazmıyorum, nüfusları azalırken seçmen sayıları artmıştır.
Nüfusundan çok daha fazla artan illerimiz de vardır: Diyarbakır, Hakkâri, Siirt, Van, Şırnak, Gaziantep, Şanlıurfa illerimizin 2010 sonundaki nüfusları toplamı 6 milyon 477 bindi. 2001’de nüfus 433 bin artarak 6 milyon 910 bine yükselmiştir. Nüfus böyle artarken 2007’de 2 milyon 712 bin olan seçmen sayısı, yüzde 38 artarak 3 milyon 754 bin olmuştur.
Şehirleşmenin hızlı olduğu İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli illerimizin seçmen sayısı da nüfustan daha çok artmıştır. Bu altı ilimizde nüfus 26 milyon 447 binden yüzde 6,3 artarak 28 milyon 120 bine çıkarken seçmen sayısı yüzde 23 artmış, 20 milyon 57 bine çıkmıştır. Kentleşmede yeni gelenler arasında gençlerin çoğunlukta olması nedeniyle kentleşen seçmen daha yüksek oranda artmaktadır.
Nüfus yüzde 7 artarken seçmenin 38 veya 23 artmasının nedeninin ve listelerdeki birçok garipliklerin, her ilde geçerli tek nedeni olmayabilir! YSK tuhaflığı açıklayan nedenleri biliyor olmalıdır.
Nüfus ve seçmenlerin bölgelere dağılımında 2007 ile 2008 arasında, önemli fark yoktur. Güneydoğu’da ortalamadan daha yüksek olan farkın nedeni, burada seçmenlerin daha çok oranda yazılmasından ileri gelmektedir.
Seçmen nüfus oranı bölgelerimizde çok farklıdır. Seçmen yaşından küçük olanların oranı Türkiye ortalaması yüzde 32 olmak üzere, en yüksek olan Güneydoğu Bölgesi’nde yüzde 45, en düşük olan Batı Marmara’da yüzde 25’tir.
İlerdeki yazılarımızda, iller ve ilçeler itibariyle seçmen sayılarından çıkardıklarımı yazacağım.

.