Toplumun ve ülkenin yeniden restorasyonu

Öcalan'ın mesajı da, ayırım yapmadan Türkiye'de yaşayan insanların tümünü, halkın tamamını kapsamaktadır.

Bugün, gerçekten siyasal hayatımız için tarihi bir gün.

Bu gün, Öcalan’ın Diyarbakır’da okunan mesajı, Sayın Erdoğan’ın Ukrayna uçağına binmeden yaptığı konuşmayla ilgili Hükümetin görüşü, MHP Genel Başkanı’nın Kurultay konuşması, Başbakan’ın AK Parti İstanbul toplantısındaki konuşması ile ,gerçekten tarihi olarak nitelendirilmeyi hak etti.

Bunların hepsini bugün hemen değerlendiremem¸ özellikle Arınç’ın Erdoğan’ın İzleme Kurulu değerlendirmesi, altı aydır yüreğimizi ağzımıza getiren Cumhurbaşkanlığı konuşmaları ve davranışlarının son bulup bulmayacağı tartışmasına katılmayı çok çekici kılmış ise de, kendimi tutarak, bugün sadece Öcalan’ın mesajı üzerine görüşlerimi yazacağım:

Sayın Öcalan, dört hususu açıklamıştır: 

1/Tarihi Dolmabahçe Sarayında, hepimizce resmen ilan edilen on maddelik deklarasyon temelinde yeni bir süreci başlatma görevi ile karşı karşıyayız.

2/ PKK'nin “Türkiye Cumhuriyeti'ne karşı silahlı mücadeleyi sonlandırmak” ve yeni döneme uygun stratejisini belirlemek için, en kısa sürede bir kongre toplanması gereklidir.

3/ Bu kongreyle birlikte “yeni bir dönem” başlayacaktır.

Bu üç husus, 28 deklarasyonunda aynen bulunmaktadır. (*)

Öcalan, Kongrenin “En kısa zamanda” toplanmasını istemektedir ancak, bundan önceki açıklaması da aynıydı. Bu açıklamadan sonra, Kongreden önce yapılacakların bulunduğunu ima eden Kandil’in, görüşünü açıkça belirteceğini umut ediyorum.  

Öcalan, mesajında “selamladığı” Kobani direnişi temelinde gördüğü “Eşme ruhunu” da selamlarına eklemiştir. Süleyman Şah’ın mezarının getirildiği köy olan Eşme’nin Kürt kolonisinin içinde bulunmasından çıkarak Sayın Öcalan, Eşme’yi küçük bir örnek, ancak büyük bir gösterge olduğuna işaret ettiği anlaşılmaktadır.

Eşme’den hemen sonra, mesaj temel hedef ortaya konularak sonlanmaktadır: “Toplum olarak yeniden revizyon, restorasyon ve yeniden inşa”. 

Sadece bu hedef bile, Sayın Öcalan’ın Türkiye için düşünüp yaşadığını göstermektedir. Dolmabahçe Deklarasyonunun açıklandığı gün, Sayın Yalçın Akdoğan’ın sözü bu hedefte birleşmektedir: “Birlikte Türkiye’yiz”.

Öcalan’ın mesajı da, ayırım yapmadan ülkenin tamamı düşünüldüğünü göstermektedir.  Her önerisi sadece Kürtleri değil, Türkiye’de yaşayan insanların tümünü, halkın tamamını kapsamaktadır. Mesajın girişinde de bu anlayış vardır: “Tarih ve halklarımız bizden dönemin ruhuna uygun bir demokratik çözümü ve barışı talep etmektedir”.

“En kısa sürede toplanacak” Kongre’den sonra, 28 Şubat Deklarasyonundaki 10 maddenin görüşülmesine sıra gelecektir.

__________

(*)   Bundan önceki yazım, basına dağıtılan mesaj metninde buluna n“Bu kongre, ilkesel mutabakata varıldıktan sonra, Parlamento üyeleri ve İzleme Heyetinden teşkil edilen bir Hakikat ve Yüzleşme komisyonundan geçerek realize edilecektir” paragrafına dayanarak yazılmıştı. Sayın Sırrı Süreyya Önder’in konuşmada okumadığı bu ibarenin, asıl mesaj metinde bulunmadığı anlaşılmaktadır.