Türkiye'de Kürtler ne kadardır? (2)

Ciddi araştırmalarla, Türkiye'de 2013 başlarında, 13 ile 14,2 milyon arasında Kürt yaşadığı bulunmuştur.

Geçen haftaki yazımda, KONDA araştırmalarında, bu yıl başında nüfusu 75 milyon 630 bin kişi olan Türkiye’de, 13 milyon 400 Kürt yaşadığını belirtmiştim. (Radikal, Türkiyeli Kürtler Ne kadar?, 18 Nisan)

Sabah yazarı Sayın Hasan Celal Güzel, bu yazımı ele aldığı iki yazısında özetle şu hususları yazdı (21, 22 Nisan 2013):
“Yayımlanan araştırmada ulaşılan 13 milyon 400 bin rakamı (nüfusun yüzde 17.7’sine tekabül ediyor) tümüyle gerçek dışıdır. ... Türkiye’deki Kürt nüfusu yaklaşık bir misli fazla gösterilmiştir... Aslında Erdem’in 2006 araştırmasında bulduğu Kürt nüfusu oranı yüzde 7.67’dir ve doğrudur... Erdem anadil üzerinden değerlendirme yapmıştır. ... Zazalar, ayrı bir dile ve etnik kimliğe sahip olmasına rağmen Kürt gibi gösterilmiştir.”

Sayın Güzel bu gözlemlerini yazdıktan sonra ‘2013 yılı itibariyle Türkiye’deki Kürt nüfus oranının yüzde 8 ile 11 arasında bulunduğu; Kürt sayısının da 6 ile 9 milyon arasında değişebileceği hesaplandığı’ kanısını ilave etmiştir.

KONDA, Kürt nüfusunu belirlediği üç araştırmasının raporlarını yayımlamıştır. İlk araştırmada 48 bin kişiyle konuşulmuştu ve diğerlerinin denek sayıları 10 binin üzerindeydi. Birçok yerde söylediğimiz ve yazdığımız gibi verilerimiz araştırmacılara açıktır.

Sayın Güzel, ‘Kürt nüfusunu yüksek gösterme gayretleri’ ile açıklanabilecek KONDA araştırmalarının ‘kendi içinde çelişkiye düştüğünü’ yazdıktan sonra, ‘anadilin sorulduğu 1965’teki nüfus sayımında, anadili olarak Kürtçeyi beyan edenlerin toplam nüfusun yüzde 7.07’sine tekabül ettiğini’ ve son seçimlerde ‘PKK destekçisi ırkçı-bölücü partilerin, toplam oyun yüzde 4.17 ile yüzde 6.58’i arasında’ oy almalarını görüşlerine kanıt olarak göstermiştir.

Sayın Güzel’in bu kanıtları gerçekten geçersizdir. Bizim, Kürt nüfusunu kendimize özel nedenlerle, -yüksek veya düşük- ‘gösterme gayretimizin’ olabileceği iması, aslında araştırmacılık dışında bir iş yaptığımızı iddia etmektir; bu, kabul edilemez, insafsız bir iddiadır. 1965 sayım sonuçlarının, bugünkü Kürt nüfusuna ait veri olarak söylenmesi, bu konudan uzaklaşmaktır.

BDP’lilerin son iki seçimde aldıkları oy oranı da Kürt seçmenin (nüfusun değil seçmenin) yarısı çevresindeki bir değeri kabaca gösterebilir, fakat bu değerlere güvenilmesi doğru değildir.

Çok değişik çevreler eskiden beri Kürt sayısı hakkında bulgu yayımlamaktadır. Hepsi -KONDA’nınki de dahil-, tartışılabilir. Zazalarla Kürtleri, bir sosyolojik varsayım olarak, aynı grupta topladığımız doğrudur. Zazaların Kürtlerin yüzde 10’u mertebesinde olduğu bilinmektedir.
Diğer verileri kontrol edip düzeltmek için KONDA’nın, diğer göstergelerle birlikte anadil verilerini de kullandığı doğrudur; bunda bir yanlışlık olamaz.

Aşağıdaki tabloda, TÜİK’in 2000 ile 2010 arası nüfus projeksiyon sayıları ile Adrese Dayalı Kayıt Sistemi’yle bulunan 2007 sonrası nüfuslarının karşılaştırılmasını görüyorsunuz. Görüldüğü gibi, nüfus tahminleri çok yanılmıştır. KONDA’nın üç araştırmasının toplam Kürt nüfus oranı ile o yıllarda geçerli nüfus sayısına göre Kürt nüfus sayılarını milyon olarak bir tabloda özetledim.

Bu tablodaki sayıların, en çok yüzde 6 fazla veya en çok yüzde 3 az olabileceğine inanıyorum. Yani, Sayın Güzel’in dediği gibi, Kürt nüfusu bir misli fazla ‘yazılmış değil’; büyük emekle yapılan araştırma sonucu, Türkiye’de 2013 başlarında 13 ile 14,2 milyon arasında Kürt yaşadığı ‘bulunmuştur’.

http://www.radikal.com.tr/1130993113099322

YORUMLAR
(22 Yorum Yapıldı)
Tüm Yorumları Gör

Asparagas - user403100

Türkiye'de Kürt nüfusu 22milyon-27milyon civarıdır. 2014 yılında hala bu tarz haberlerle bir halkın iradesinin kırılmaya çalışılması çok zayıfça. Kürt nüfusu 20 milyondan az çıksın meydana çıkar ben ülkücüyüm diye bağırırım.

Türkiye'de Kürtlerin sayısı - obagatir

Türkiye Cumhuriyet kurulduktan sonraki yıllarda tüm etnisitelere asimilasyona tabi tuttu. Tabiatıyla Kürtler de nasiplerine düşeni aldılar. En az Kürtlerin yarısı asimle oldu. sonra Kürtlük direnişe geçti. bunun yarısı DTP ve türevi partilere oy veriyor. yarısı da AKP, CHP ve MHP vs partilere oy veriyor. Nüfusun yarısı seçmen diğer yarısı seçmen değildir. DTP oylarını ilkin dörtle çarpıp çıkan sonucu da iki ile çarpılması halinde yaklaşık olarak Kürt nüfusu ortaya çıkacaktır. Kürt nüfusunu merak eden ilgililere duyurulur.

Devlet Olmanın İlkeleri Nelerdir?.. - motan

Kürt nüfusunun niye tartışma konusu olduğunu anlayabilmiş değilim, ne yani kelle adedine göre mi hak kazanılıyor devlet olmaya? Eğer öyleyse minimum sayı nedir? Pitcaim Adaları (50 kişi), Vatikan (800 kişi), Tokelau (1200 kişi), Niue (1500 kişi), Nauru (10 bin kişi), Tuvalu (10 bin kişi) devletlerini ne yapmayı düşünüyorsunuz? Kelle sayısı ancak mal sürülerinde işe yarar beyler, fazla malı olan daha güçlüdür. Devlet olabilme nitelikleri nelerdir bilenler böylesi saçma tartışmalara tenezzül etmez, velev ki bir başka niyetleri yoksa tabii!..

Zazalar'ı ,Kürtleştirmenin Dayanılmaz Hafifliği! - Zazas

Sayın Tarhan Erdem Zazalar'ın sosyolojik olarak Kürt sayılması tabiri ne akla ne ilme sığmaz.Ayrı bir dil, etnik kimlik ve dile sahip Zazalar'ın kendi sosyolojisi vardır.Yıllardır süren yanlışlara sizinde katkı yapmanız doğru olmamıştır.Devletin umursamaz ,toptancı bakış açısı ile doğu'yu Kürt sayması,Zazalar'a ait ne kadar değer varsa Kürt görmesi ve göstermesi yanlışlığı ve PKK ideolojisi ile Kürt şovenlerin Zazalar üzerindeki emelleri, çalışmaları, son süreçte yaşananlar Zaza halkının varlığının inkarını beraberinde getiremez.Bir halkın varlığının kabülü ,diğer bir dilin ,kültürün ,sosyolojinin, halkın ölümü , yok sayılması üzerine kurulamaz.Asimilasyon lanettir.Saygılarımla.

Kürtler ne kadar - urolog

Valla, yeteri kadar varlar. Yoksa 100 yil bu mücadeleyi veremezlerdi. Demek ki susmamak lazim. Ermeniler kirildi ama geriye kalanlar mücadelelerini bu güne kadar getirdiler. DÜNYA ESKI DÜNYA DEGIL. Gecmis olsun. Altan Tan`in dedigi gibi:"Ya tam kardeslik, ya hep birlikte kölelik"

M.yavuz - momentum

İşin püf noktası burada. Bu ülkede "öz Türkler" sayılmaz. Hele böyle, Kürt ya da başka bir etnisitenin nüfusuna nispetle kelle sayısı hesaplanacak bir "öz Türk" kategorisi yoktur. Yani Türkiye'de şu kadar Kürd'e, Gürcü'ye karşı şu kadar Türk vardır, denemez. Dersek önce Gürcüler ayağa kalkar. Israrla anlaşılamayan şey, böyle bir tasnifin her şeyden önce bu toplumdaki Gürcü'ye, Çerkez'e, Boşnak'a "saygısızlık" olacağıdır, onu inciteceğidir. İsteyen görür, isteyen görmez, bu ülkenin farklılığı burada. Bunu dedirtecek bir yaşam biçimi ve algılama yok. Bunu demek için gerekli olan koşullar yüzlerce yıl içinde ortadan kalktı. Ama kendini bu "differentiate edilmemiş" çoğunluktan ayrı tanımlamak, saymak isteyen varsa o başka. Ben şahsen bunun önünün açılması taraftarıyım. Yani bir Kürt, "bana ne Gürcü'nün kendini nereye ait gördüğünden, ben kendimi onunla aynı çoğunluğa ait görmüyorum" diyebilmeli. Zorla güzellik olmaz. Kürtlerin yarıya yakını zaten bunu diyor. Tek istediğim, dürüst olsun herkes, ve de gerçekçi. Birlik, kardeşlik söylemlerine sığınmadan. Bu toplumun geçmişinden kendini ayıran, geleceğinden de ayırmalı. Bunda ayıp bir şey yok.

Türkleride Sayin! - M.yavuz

Acaba öz Türkleri saysalar ne Kadar cikar, ne Kadar!Cok bilmis yorumcular bunu bi söyleseler.Not.Bizim köyde 20, 29, 31, ve39 yaslarindaki 4 kürt genc kizin nufusu bileyok.