'3 Adam' zirveye nasıl çıktı?

"Cumartesi reyting sıralamasında birinci olan '3 Adam'ın bu başarısı mutlaka analarının ak sütü gibi helâl. 'BKM Mutfağı'na borçluyuz bunu. Yılmaz Erdoğan ne kadar gurur duysa az!..."
'3 Adam' zirveye nasıl çıktı?

‘3 Adam’ (3A) Cumartesi gecesi reyting sıralamasında ‘Total’de üçüncü ‘AB’de birinci oldu. Bir ‘gece yarısı sohbet-şov’ programı için pek görülmedik başarı bu. Üstelik Eser Yenenler, İbrahim Büyükak, Oğuzhan Koç üçlüsünün program beraberlikleri için daha dün-bir-bugün-iki de denilebilir.

Başarı, mutlaka analarının ak sütü gibi helâl. Karşımızda komedi kulvarında çok yetenekli ama daha önemlisi erken yaşta çok büyük tecrübe kazanmış üç genç var. ‘BKM mutfağı’na borçluyuz bunu. Yılmaz Erdoğan ne kadar gururlansa az!..

Fakat bu onların başarısı olduğu kadar bir yandan da ‘Yetenek Sizsiniz’de (YS) epeydir belirginleşen performans düşüklüğüyle ilişkili bir gelişme sanki... ‘Acunsal enerji’nin akıtıldığı bu ana ‘türbin’, bir süredir seyirci yoğunlaşması sağlamakta zorlanıyor. Önceki haftalarda da iki STV dizisi (‘Küçük Gelin’ ve ‘Şefkat Tepe’) tarafından geçildi. Bu hafta da 3A onu solladı. Üstelik, kaderin cilvesi mi demeli, YS’nin iki jüri üyesinin (Eser’in yanı sıra, konuk olarak Hülya Avşar) katkısıyla!..

Tabii her iki program arasında bu kadarla da kalmayan bariz bir organik bağ, hatta ‘geçişlilik’ var. 3A’yı ‘Acunn.com’dan izleyebilirsiniz! Mukabil olarak, 3A içinde ‘O Ses Türkiye’ye de, YS’ye de tatlı-komik göndermeler hiç eksik olmuyor. Mesela son programda Avşar’ı 3A’da, ‘adam’larımızı da YS’de izledik. Eser Yenenler, malûm, jüri koltuğundaydı; İbrahim’le Oğuzhan ise sahnede, ‘yarışmacı’ rolünde!..

İlginçtir, İbrahim’le Oğuzhan’ın YS’de hepimizi güldüren şovlarının içerik analizi aslında bu ‘realite-yarışma’nın neden inişte olduğunun da ipuçlarını verdi. ‘İkili’ bize yarışmaya katılsa da performansları hiç de özgün ve çekici olmayan, salt tanınma-bilinme derdiyle orada olan memleket insanlarının halini karikatürize etti. YS’nin albenisini azaltan bu: Hep birbirine benzer atraksiyonlar ve adeta ‘amme hizmeti’ yaparcasına, muhtaç ya da iç-acıtıcı haldeki insanlara moral niyetine tanınan şanslar!.. Takdire değer belki, ama izlenmeye değmiyor.
Jüri masasında da sorun var ve daha önce değindik. Eser, hareket getirdiyse de statikliği dağıtamadı. Avşar’ı hep aynı havada, ona buna kalem fırlatırken izlemeye kim devam etmek ister?! Belki de onu jüri koltuğunda değil, konuk koltuğunda izlemeyi özlediği için seyirci 3A’ya zirve yaptırdı! Acun’un “Been de evet diyorum ve üç evetle uğurluyoruz seni” nidasından da gına geldi!..

Fakat 3A’nın başarısını YS’ye endeksli açıklamak da yeterli değil. Bu üç genç arkadaşın ‘gece sohbeti’nde televizyonlarda hanidir aranan yeni ve taze kan olduklarına, bunun da ilgiyi seferber ettiğine kuşku yok. Bu tarz, uzun süredir Okan Bayülgen ve Beyazıt Öztürk hâkimiyetinde... Okan, hep söyledik, ‘şova panzehir bir şovmen’dir, ama sanırım ‘kanıksanmışlık’ artık ona ilgiyi törpülüyor. Dahası o, eğlenceli ve uçuk-kaçık gece şovlarına nicedir ciddi ve sıkı tartışma-şovları ekledi ki bu da onu başka kulvarlarla özdeştiren bir seyirci algısı yarattı gibi… Her hâlükârda bir ‘klasik’ olarak gidebildiği yere kadar gidecektir.

Ayrıca yeni reyting sistemine bağlı olarak öne çıkan seyirci profilinde (özellikle AB grubunda) Okan Bayülgen’in nispeten daha ‘asortik’ performansının karşılık bulması da kolay değil. Bu bakımdan hiçbir problemi olmayan ‘Beyaz’, biraz da bu nedenle reyting açısından daha güvenlice yoluna devam ediyor. Ancak orada da biraz ‘metal yorgunluğu’ hissedilmekte…

‘3 Adam’ı ele alalım dedik, dokunmadık ve büyük ihtimalle kızdırmadık adam bırakmadık! Hakkımızda hayırlısı!..