'Game of Thrones'-1: Arya'nın akıbeti ne olur?

Game of Thrones gerçekçi-inandırıcı, yani 'tarihsel' açıdan kayda değer bir yapıt. Evet, Ortaçağ'ı hissediyorsunuz!
'Game of Thrones'-1: Arya'nın akıbeti ne olur?

(Dikkat: Bu yazı spoiler içerir.)

'Game of Thrones’ seyirciye hiç acımayan sürprizler dizisidir.

Hayal endüstrisi genellikle seyirciyi ruhsal olarak çok zorlamayan bir uymacılığı (‘konformizm’) benimser. Akış, genelde şudur: ‘Kahraman’, başta tökezler, acı çeker, kaybeder ve kaybolur. Ama sonra toparlar, güçlenir, yeniden ortaya çıkar ve intikam alır.
Kötüler cezasız kalmaz. Hak yerini bulur!..

İzleyiciyi ruhsal ve moral bir rahatlıkla sinema koltuğundan veya ekranın karşısından yolcu etmek adeta ‘ahit’tir. İhlal edildiğini pek göremezsiniz.

‘Game of Thrones’, bu ahde uymayan, bozguncu bir dizi. Birinci sezonun sonunda hikâyenin neredeyse tek katışıksız ‘iyi’si (tabii özellikle de kadın izleyicinin ‘gözde’si) Lord Ned Stark (Sean Bean), seyirci, hayran, ‘fan’, hiç kimsenin gözünün yaşına bakmadan kellesi uçurularak saf dışı edildi. Ne insafsız bir tercih! Ama aynı zamanda bir ‘fantezi’yi pek alışılmadık ölçüde, hayatın kendisi kadar gerçekçi de kılan bir tercih ki aşağıda bunu açmaya çalışacağız.

Tabii Ned’e ‘kıyılması’nın yarattığı rahatsızlık ve iç sıkıntısı sonraki sezonlarda ‘intikam’ umuduyla heyecan dolu bekleyişimize hemen yerini bıraktı. Stark’ların yeni lordu, Ned’in oğlu Robb (Richard Madden) intikam için seferberdi. Eh, o da (babası kadar karizmatik ve ‘yakıcı’ olmamakla birlikte) ‘iyilik’ noktayı nazarından fena değildi. Babasını katleden Lannister’lara darbe vuran muharebeler de kazandı.

Böylece biraz yüreğimizdeki yangın soğur gibi olduysa da 3’ncü sezonun sonunda onun korkunç bir tuzağa düşürülüşünü izledik. ‘Hayal ustaları’ yine yapmıştı yapacağını! Önce hamile karısının karnını delik deşik ettiler. Robb’u, hem de annesinin dayanılmaz çığlıkları arasında öldürdüler. Nihayet anne (Catelyn) Stark’ın da (Michelle Fairley) boğazını kestiler.

Bir de bütün bunlar bize ailenin küçük kızı Arya Stark (Maisie Williams) şahitliğinde izletildi! Arya daha önce babasının kafası uçurulurken olduğu gibi, annesi ve abisi doğranırken de gizlene-saklana oradaydı. Eğer kendinizi kaptırıp özdeşim ve empati eşliğinde izliyorsanız, boğazınızın düğüm düğüm, yüreğinizin boğum boğum olmaması imkânsız!..

Fakat kanımca ‘Game of Thrones’un başarısının sırrı da burada saklı. İçeriğinde bol bol doğa-üstü/olağanüstü temalar da olan, masallardan-efsanelerden beslenen, ejderhalarla, cadılarla, ecinnilerle yüklü ‘fantastik’ bir Ortaçağ gerilimi izliyorsunuz. Ama o ölçüde de gerçekçi-inandırıcı, yani ‘tarihsel’ açıdan kayda değer bir yapıt bu. Evet, Ortaçağ’ı hissediyorsunuz!..

Dizinin yeni sezon tanıtım filminde konuşan aktörlerden biri, ilk sezonda Ned Stark’ın ‘uçurulması’nın onlar için de nasıl dehşetengiz bir sürpriz olduğunu ifade etti. “Anladık ki” diyor, “bu dizide hiç kimse güvende değil”.

Pek tabii! Feodalitede de hiç kimse güvende değildi. Olayların geçtiği dönemin gerçeği bu. Boşuna ‘Karanlık Çağ’ demiyorlar!..

Neyse, dönelim diziye! Stark’lardan geriye kalanlar arasında Kuzey’de ‘Gece Nöbetçileri’ne katılmış büyük ‘üvey’ kardeş, Ned Stark’ın ‘piç’ oğlu Jon Snow’un (Kit Harington) ağır ağır bir yükseliş trendi içinde olduğunu izliyoruz, ama yeni sezonun ilk bölümüne bakıldında Arya’nın da öne çıkacağı hissediliyor. O, çok acı çekti ama çok da güçlü, yetenekli ve zeki. Üstelik eskiden Lannister’ların hizmetindeki gözü pek bir savaşçı olan, içindeki iyiliği dirhem dirhem açığa çıkartan ve böylece kötülükten iyiliğe evrilme sürecindeki ‘Tazı’ Sandor Clegane’nin (Rory McCann) koruması altında. Lannister’lardan intikam yolunda ‘bayrak’ yavaş yavaş Arya’ya geçmekte gibi görünüyor.

Bize de “Eyvah ki eyvah” demek düşüyor! Çünkü bu (tecrübeyle sabit!) hayra alâmet değil. ‘Game of Thrones’ denen müthiş ‘hayal’in yaratıcıları öyle çok sevilen, popülerleşen, ‘fan’lara boğulan kahramanlara prim vermiyor. Arya sevildikçe sonunu da hazırlıyor olabilir! Baksanıza sosyal medya araştırma platformu SOMERA ilk bölüm üzerine yaptığı yoklamada en çok Arya’nın konuşulduğunu belirlemiş.

İyi değil, hiç iyi değil! Kız, babasının, abisinin akıbetine uğrayacak diye ödüm kopuyor! Dilinize dolamayın şu kızı!..