Günü-saati şaşmış diziler

Dizilerin kemik seyircilerini şaşkına çeviren ve sinirlendiren yayın saati değişiikliği uygulamasının bazı spekülasyonlara zemin hazırladığı düşünülemez mi?

Kanal D üç dizisinin (‘Yalan Dünya’, ‘Kayıp Şehir’ ve ‘Umutsuz Ev Kadınları’) yayın günüyle ilgili basın açıklaması yaptı önceki gün. Kanalın kurumsal iletişim departmanından Ömer Koçak, ağırlıklı olarak sosyal medyada bu dizilerin sadece günüyle değil akıbetiyle de ilgili spekülasyonlar ve bilgi kirliliğinin bu açıklamaya neden olduğunu söyledi.

Özellikle ‘Yalan Dünya’nın önce eski yayın gününe çekileceğine, sonra da yayından kaldırılacağına yönelik söylenti trafiği, bu ihtiyacı doğurmuş.

Fakat tüm bu söylentilere ve bilgi kirliliğine ortam oluşturan bir ‘altyapı’ da yok denemez. Kanal D, sezon başından beri oturmuş-yerleşikleşmiş çoğu dizisinin gün ve saatiyle oynadı. Bunun bir (ticari) rasyonalitesi vardır mutlaka. Ama bu dizilerin kemik seyircilerini şaşkına çeviren ve sinirlendiren bu uygulamanın o spekülasyonlara zemin hazırladığı da düşünülemez mi?

Ben en çok ‘Yalan Dünya’nın rahatsız edildiğini düşünüyorum. Kanımca günümüz Türkiye’sinin nabzını tuttuğu söylenebilecek çok başarılı bir komedi bu. Sunduğu ‘kültürel temsil’lerle tezlere konu olacak kapasitede. Üstelik her kesimden insana ulaşabilecek kıvraklık ve esneklikte olduğu için geçen sezon çok iyi reyting yakaladı. Cumaları PT1’de AB’de birinci, totalde üçüncü sıradaydı hep. Bu sene de yayına geç girdiği halde, üstelik ‘Huzur Sokağı’ gibi sansasyonel başlangıç yapan, dolayısıyla bir süre ortalama seyirci için çekici olacağı belli yeni rakip karşısında aynı mevkiyi korudu.

Fakat Kanal D, yerleşikleşmiş pazartesi dizisi ‘Arka Sokaklar’ı ‘Yalan Dünya’ ile takas etti. Hafta sonuna keyifli giriş imkanı sunan bir ‘sitkom’u hafta başına almak ne kadar uygun, o tartışılır. Ama açık olan, yeni gününde ‘Yalan Dünya’nın hem total hem de AB’de an itibarıyla önceki gününde olduğundan daha gerilere düştüğü. İş daha çok pazartesileri ‘O Ses Türkiye’ ve ‘Karadayı’ karşısında formsuz görünen ‘Arka Sokaklar’a yaradı sanki.

Geçen sene pazar günleri futbolla ve Acun’la aşık atabilen tek dizi olan ‘Umutsuz Ev Kadınları’nın kanalın yeni reyting gözdesi ‘Ben Bilmem Eşim Bilir’ yüzünden perşembeye çekilmesi ise anlaşılır. Ne var ki bir yabancı dizinin bu başarılı uyarlaması, bir başka yabancı dizinin başarılı olup olmadığını söylemek için henüz erken olan uyarlaması ‘İntikam’ gelince yeni gününde de PT2’ye kaydırıldı. Malûm, Kanal D’de perşembeler uzun zamandır ‘Beren Saat günü’. Belli ki ‘hesap’ bu yönde yapılmış ama tutmazsa sonuç “bir taşla iki kuş yitirmek” olabilir.

Nihayet ‘Kayıp Şehir’: Sezonun tartışmasız en emek-yoğun ve nitelikli bu yeni dizisi cumaları PT2’de rüştünü ispatladı ve yeni dizilerin sapır sapır döküldüğü bir iklimde yükseldi. Başarısından dolayı perşembe PT1’e çekildi. Ama ‘İntikam’ gelince pazartesi önce PT1’e, şimdi de ‘Yalan Dünya’nın ardından PT2’ye taşındı.

Benim bile anlatırken başım döndü! Bunların söz konusu dizilere emek verenlerin moral motivasyonunu düşürmesi de, seyircileri ‘gün-saat manyağı’ yapması da muhtemel. Böyle olunca spekülasyonun da ardı arkası kesilmez tabii.

(Bu yazıyı gazeteye göndermeye saniyeler kala, Kanal D Kurumsal İletişim Direktörlüğü’nden çok daha net ve ayrıntılı bazı bilgiler ulaştı. Bunlara yarınki yazımda değinmeyi vaat ederek öğrendiklerimi şimdilik paranteze alıyor ve bu yazıyı orijinal haliyle gönderiyorum.)