'İntikam', Konfüçyüs'ü yanlışladı!

'İntikam'ın en orijinal ve 'yerli' yanı finali oldu! ABD'de 3'üncü sezonu devam eden 'Revenge'in Türkiye uyarlaması 'mutlu son'la bitti. İntikamdan mutluluk çıktığı görülmüş müdür, hayır...
'İntikam', Konfüçyüs'ü yanlışladı!

Bir uyarlamadan öte ‘replika’, yani orijinalinin tıpkısının aynısı olarak yola koyulan ‘İntikam’ın en orijinal ve ‘yerli’ yanı finali oldu! Amerikan ABC televizyonunun 3’üncü sezonu hâlâ devam eden dizisi ‘Revenge’in Türkiye uyarlaması, tepelemesine dolu dolu bir ‘mutlu son’la bitti.

İntikamdan mutluluk çıktığı görülmüş müdür, hayır... Böyle bir kurgu olsa olsa daha büyük ölçekli bir mutsuzluğun yerini doldurmaya yönelik olabilir ki o da malûm: ‘İntikam’ aslında takdir edilmesi gereken uzunca bir direnç gösterse de sonuçta yeni reyting düzenlemesine kurban giden dizilerden biri olmaktan kurtulamadı.

Kanımca bu bir Beren Saat dizisiydi ve bu noktaya kadar ayakta kalabilmiş olmasını da ona borçlu. Bir başka oyuncu ile bu dizinin bugüne kadar sürebilmesi de pek mümkün olmazdı. Ama başarısızlığın büyük ihtimalle Beren’e yansıyan sonuçları da olacaktır. ‘Hatırla Sevgili’, ‘Aşk-ı Memnû’, ‘Fatmagül’ün Suçu Ne?’ ile dizi-filmografisi seçkin, hatta (diğer yıldız aktrislerle kıyaslandığında) eşsiz bir seyir izleyen oyuncu için bunun inişin başlangıcı olmamasını diliyoruz! Benzeri çok (özellikle kadın) oyuncu örneği var çünkü. Acı ama gerçek: Dizi filmler çok daha hızlı oyuncu eskitiyor.

Dizi başarısız oldu ifadesine itiraz edilip ortada 44 bölüm olduğu öne sürülebilir. Ama reyting karnesi de felaket noktaya gelmişti ve sezon ortasında nokta kondu. Yine de bence başarısızlığa en büyük delil, ‘Final’in kendisi. Böyle final, ancak ‘Perde’yi bir an önce kapatma yolunda ticari bir telâş mevcutsa söz konusu olabilir: Kötüler cezasını buldu, intikam için yola düşen de, bu yolda ona yardımcı olanlar da, herkes muradına erdi!..

Hem de ne tutarsızlıklarla! Sona doğru kardeşi Cemre’ye (Ezgi Eyüboğlu) gönderdiği mektubu ‘dış ses’inden dinlediğimiz Derin (Beren Saat), intikam yolunda nereden nereye geldiğine, neler yitirdiğine dair hüzünlü lâflar ederken biz onu deniz kıyısında ve bir intikam mağduru olmaktan çok ‘memnunu’ olarak izliyoruz! Alabildiğine tatmin olmuş bir yüz ifadesiyle, ferah-mesut, pür neşe…

Ama hiçbir tutarsızlık ve uyarsızlık, ‘Konfüçyüs’ bağlamında söz konusu olanla boy ölçüşemez!..

‘Revenge’ uyarlaması dizi, haliyle orijinal jeneriğin başında yer verilen Konfüçyüs’ün şu sözünü de alıp her bölümü ve tabii ‘Final’i onunla açtı: “İntikam yolculuğuna çıkacaksan, kendin için de bir mezar kaz.”

‘Revenge’ devam ederken ‘İntikam’ bitti ve nasıl da ‘mutlu’ bittiğini yukarıda tarif ettik. Bu tarifin Konfüçyüs’ün ‘arif’ sözüyle en ufak bir ilintisi var mı?! İntikam yoluna koyulanın kendi için mezar kazmasını bırakın, bizim dizi adeta “İntikam mutluluktur” diyerek bitti!..

En büyük başarısızlık göstergesi bu bence… Ama sorumlular “Bu seyirci bunu istiyor” derse de söyleyecek söz bulmak zor. Baksanıza, Türkiye’de televizüel medya ile ‘yeni medya’ arasındaki ilişki ve alışverişi anlama yolunda çok önemli bir boşluğu doldurmak üzere yola koyulmuş ‘SOMERA’ (Sosyal Medya Reyting) araştırma şirketi, dizinin final bölümüne yönelik sosyal medya etkileşimini gösteren ‘infografi’sinde nasıl da ilginç bir ‘kültürel’ veri sunuyor! İntikam duygusu, arzusu, eylemini sorunsallaştırmaya dönük dizinin final bölümünde tvitlerin en yoğun atıldığı sahnelerden biri hangisiymiş biliyor musunuz? Beren Saat’in gelinlik giydiği düğün sahnesi! Herkes Beren’in güzelliğinden, gelinliğin ona nasıl da yakıştığından bahsetmiş!..

E, o zaman ne yapsın senaristle yönetmen, “Onlar ermiş muradına, biz çıkalım kerevetine” diye nokta koymaktan başka?!