Neden 'Homeland' Türkiye'den Pakistan'a kaçtı?

Belli ki 'CIA'nın gözünde yıllarca El Kaide'ye 'üs' olmuş Pakistan bile Türkiye'den daha emniyetli artık... Fehim Taştekin dostumuzun kulakları çınlasın! Çok önceden "Türkiye Pakistanlaşacak" şeklinde çok doğru bir kehanette bulunmuştu.
Neden 'Homeland' Türkiye'den Pakistan'a kaçtı?

Ne umutlarla kapatmıştık sezonu!.. Brody’nin (Damian Lewis) İran’da idamının acısını bile unutturan bir müjdeydi: Dokuz canlı CIA ajanımız Carrie Mathison’a (Claire Danes) amirleri tarafından İstanbul’a, yani Türkiye istasyon şefliğine atandığı belirtilmişti. Hepimiz için mucize kabilinden bir gelişmeydi bu. Evet, ‘Homeland’ Türkiye’ye geliyordu!..

Yine de bu, nihayetinde kurguydu ve hayal imalatçılarının ne yapacağı hiç belli olmazdı. Ama 3’üncü sezonun final bölümündeki kurgusal gelişme, yapımın gerçek dünyasındaki gelişmelerle çok geçmeden doğrulanınca ümitlerimiz iyice arttı. 20 Şubat 2014’te kaleme aldığım yazıda da değindiğim gibi yapımcılar dizinin yeni sezon çekimleri için Türkiye’ye gelip İstanbul’da geçecek sahnelerin yer arayışına başlamıştı. Hatta bu süreçte ‘Güneşi Beklerken’in genç ve yakışıklı başrol oyuncusu Kerem Bürsin’le irtibat kurularak ona da dizide rol teklifi yapıldığı basına yansıdı. (Homeland Cemaat'e bulaşır mı?)

Bu gelişmelere dayalı tüm hayallerimiz bu hafta başında dizinin 4’üncü sezonunun ilk fragmanının dönmeye başlamasıyla suya düştü.

Carrie Mathison, Pakistan’a atanmış! Dolayısıyla 4’üncü sezonun Türkiye-Ortadoğu merkezli şekillendirilmek yerine Pakistan-Afganistan hattından Ortadoğu’ya intikalle yürütülmesine karar verildiği anlaşılıyor. Fragmanda Carrie’yi teşkilatın Pakistan istasyon şefliğine gelmiş olarak izlerken, onun teşkilattaki en yakınları olan Saul Berenson (Mandy Patinkin) ve Peter Quinn’in de (Rupert Friend) Ortadoğu’da konumlandıklarını öğreniyoruz.

Acaba ne oldu da İstanbul’da ‘konuşlanmak’tan vazgeçildi?.. Bu konuda kafamda 40 tilki dolaşıyor, 40’ının da kuyruğu birbirine değmiyor, hepsi birbirine ‘paralel paralel’ dolaşıyorlar! Netleştirmeye çalışayım!..

‘Homeland’in Türkiye’ye yönelme olasılığının belirdiği günlerde yazdığım, yukarıda da belirtilen yazıma ‘Homeland Cemaat’e bulaşır mı’ başlığını atmıştım. Belki de aklımıza gelen, daha doğrusu korktuğumuz başımıza geldi!..

Dizide Carrie Mathison’ın İstanbul’un yolunu tutacağının açıklandığı günlerde Türkiye’de neler oldu bir hatırlayalım! Bir kere 17-25 Aralık ‘deprem’i var ve şu müthiş tesadüfe bakın ki mevzubahis ettiğimiz bu konuya ilişkin ‘Homeland Türkiye’ye geliyor’ başlıklı ilk yazımın yayım tarihi de 17 Aralık 2014!.. ('Homeland Türkiye' geliyor) Yani ‘Homeland’ Türkiye’yi bir müttefik olarak Amerika ile aynı paralelde kurgulamaya kalkışırken Türkiye’de bir başka ‘paralel’liğin bozulması, bununla hemen hemen aynı zamana denk gelmiş!..

Bozulan ‘paralel’lik, dostluklara zarar verdi tabii. Özellikle de Türkiye’nin Pensilvanya dolaylarından bir iade talebi söz konusu olduğunda!.. Tabii ABD Gülen’in güvende olduğunu tüm dünyaya duyurduğu gibi Türkiye’ye de “Takma kafana” mealinde bir mesaj gönderdi! Sonrasında da Suriye-Irak, İsrail-Filistin eksenleriyle de titreşimli olarak sessiz-sedasız ama bariz şekilde gerilen Türkiye-ABD ilişkileri, karşılıklı restleşmeler ve güven bunalımları…

Ve tüm bunların tuzu-biberi olacak mahiyette de Türkiye’nin IŞİD için hem bir ‘üs’, hem de Ortadoğu’ya açılan kapı haline geldiğine ilişkin yabana atılamaz emareler…

Hay Allah, demek ki ‘CIA’, tüm bunların geçen Aralık’tan bu yana ortaya dökülmesinin ardından kararını yeniden gözden geçirdi ve bıçkın ve de tutku dolu gözde ajanını Türkiye’nin artık iyiden iyiye bir parçası olduğu ‘Ortadoğu cehennemi’nde riske etmek istemedi!.. Carrie’yi IŞİD’in neredeyse hükmünü icra edecek noktaya geldiği bir coğrafyaya göndermekten vazgeçti…

Belli ki ‘CIA’nın gözünde yıllarca El Kaide’ye ‘üs’ olmuş Pakistan bile Türkiye’den daha emniyetli artık… Fehim Taştekin dostumuzun kulakları çınlasın! Ortadoğu toprağına akıttığı terden çıkan deneyim, birikim ve yetkinliğini konuşturmuş, çok önceden “Türkiye Pakistanlaşacak” şeklinde çok doğru bir kehanette bulunmuştu. Fakat görünüşe bakılırsa Türkiye, ‘Pakistanlaşma’nın da ötesine geçmiş, Pakistan’ı dahi aratır hale gelmiş olsa gerek ki ‘CIA’, Carrie Mathison’a kıyamayıp onu Pakistan’da nispeten biraz daha sağlama almayı tercih etmiş görünüyor!..

Sonuçta olan oldu. En çok da bize ve Kerem’e oldu tabii!..

'Homeland,'yeni sezonuyla 6 Ekim'den itibaren Pazartesi günleri saat 07.30'da Amerika yayını ile aynı anda Foxcrime'da