'Realite'de kaybolan çocukluk

'Survivor', artık bir 'kültür', yani 'yaşam biçimi'... Ve bu 'kültür'ün, çocukluktan itibaren edinilmesi gerek. 'Survivor Minik Kahramanlar', bunu sağlayan bir 'mektep'.
'Realite'de kaybolan çocukluk

Pazar akşamları ‘Survivor’ın başarısı yalnızca ‘Ünlüler-Gönüllüler’ çekişmesinin en çok izlenen olmasından ibaret değil. Günün reyting listesinde aşağılara, ‘Ünlüler-Gönüllüler’in yine üst sıralardaki ‘Özet’ seyrinin de altına inince, hiç küçümsenmeyecek bir yerde üçüncü bir ‘Survivor’ kategorisi çıkıyor karşınıza. ‘Survivor Minik Kahramanlar’ bu…

Topu topu 10-15 dakikalık bu programın geçtiğimiz pazar günü yayınlanan bölümü ‘Total’de 19’ncu sıradaydı! Geçen yıl olduğu gibi bu yılda OMO sponsorluğunda ve ‘Kirlenmek Güzeldir!’ epigramı eşliğinde Acun Medya tarafından organize edilen program, 6-11 yaş arası çocuklara yönelik. Aday olup seçilen çocuklar, 6’şarlı gruplarda her hafta farklı iki takım olarak yarıştırılıyor. Son ikiye kalan takımlardan hangisinin kazandığını, bir hafta sürecek SMS oylamasıyla ‘Halk’ belirleyecek. Kazanan ‘minikler’, bir ebeveynin (baba veya annenin) de eşliğinde Panama’da 5 gün 4 gece ulaşım-konaklama masrafları karşılanacak şekilde misafir edilip ‘Survivor’ adalarını da ziyaret edecek.
‘Survivor’, bir ‘yarışma-şov’dan öte giderek bir ‘kültür’ haline geliyor bizim için. Yani artık bir ‘yaşam biçimi’ o!.. Ormanda yaşayan bir avcı-toplayıcı oymak, çocukları ayakta durabilir, elini-ayağını kullanabilir hale gelir gelmez onlara ok ve mızrak atmayı, bitki köklerini, yenilebilir otları-meyveleri toplamayı öğretir. Yani ‘çocukluk’la oyalanacak vakit yoktur! Medyatik bir iklimin içinde ekranla ve ekranda yaşar hale gelmiş ‘bizim oymak’ta da bu hayatın gereği olarak çocuklara ‘Survivor’ etaplarında hızla hedefe varma becerileri vakit kaybetmeksizin öğretilme yoluna gidiliyor.

Çünkü hayat, aynı doğrultuda devam edecek! ‘Survivor Minik Kahramanlar’a katılıp deneyim kazanmış bireyi, ergenlik, gençlik ve yetişkinlik dönemlerinde de benzeri programlar beklemekte. Çocuklar için düzenlenen realite-şov şarkı yarışmalarında karşımıza çıkanları birkaç yıl sonra aynı formatın yetişkin sürümlerinde görmüyor muyuz? Ya da aynı yarışmacıyı bir ‘realite’den elenip, hop, diğerinde karşımızda bulduğumuz olmuyor mu? Hayat ve zaman, adeta bir ‘realite’den diğerine akıp gitmekte… O halde bu gidişatı gören ‘akıllı’ ailelerin, çocuklarını şimdiden sürece hazırlama yolunda ‘Survivor Minik Kahramanlar’ adaylığına yöneltmesine kim ne diyebilir ki?!
‘Kitle kültürü’ aşamasında çocukluğun nasıl yetişkin yaşamının bir parçası, çocuklarınsa bir ‘yetişkin minyatürü’ haline getirildiğini öne süren sosyal bilimcilerin iddialarını destekleyen bir manzara bu. Yetişkin dünyasına ne damgasını vuruyorsa, çocuk dünyasına da dâhil ediliyor, o dünyada karşılığını buluyor. Gerçi bu ‘yetişkinleştirilmiş’ çocukluk hali, yukarıda belirtildiği üzere ormanda yaşayan avcı-toplayıcı oymakların da bir özelliğidir. Ama orada çocukların bir an önce yetişkin dünyasının parçası olması, hayatı sürdürmeye yönelik geçimsel etkinliğe olabildiğince çabuk katılma zorunluluğundan… ‘Survivor’ çağında ise bunun nedeni, onları tıpkı yetişkinler gibi bir an önce ‘şov’un, daha doğrusu ‘show-business’ın bir parçası yapmak.