Zombiler gitmiyor, üstüne şeytan da kapıda!

San Diego'daki Comic Con Press etkinliğinde Walking Dead'in yaratıcısı Kirkman, zombilerin akıbeti konusunda gerçekten ürkütücü konuştu: Manzara çok ama çok kötü. Kirkman bu yetmezmiş gibi bir de müjde veriyor: Şeytan da kapıda.
Zombiler gitmiyor, üstüne şeytan da kapıda!

FIC tarafından Comic Con Press'te The Walking Dead paneli düzenlendi.

SAN DIEGO

"Kimse zombilerden kurtuluşun yakın olduğunu düşünmesin. Aksine manzara çok ama çok daha kötü olacak. Hayatta kalanlar açısından kurallar daha da değişecek..."

'The Walking Dead'in işleyiş sürekliliğinden sorumlu ('showrunner') konumdaki Scott Gimple, Fox International Channels'ın (FIC) uluslararası basını biraraya getirdiği 'Comic Con Press Breakfast' 2014 (San Diego) etkinliği bünyesindeki panelde bu açıklamayı yaptı. Hiç iç açıcı değil! Ama hiç kimse tarafından beklenmedik de değil...

Bırakın 5'inci, 6'ıcı, 7'nci sezonları, neredeyse 10-11'inci sezonları öngörülen; paneli yöneten ünlü İngiliz 'talkshow' sunucusu Jonathan Ross'un ifadesiyle dünyanın 1 numaralı hayran kitlesine sahip dizide, insanlık adına 'zombi kıyameti'nden kurtuluşu beklemek saflık olur. Daha göreceğimiz çok feci olaylar var... Ki bu uzun yol, katedilebilsin
Dolayısıyla insanlık halimize ilişkin çarpıcı, hatta yer yer sarsıcı bir sorgulamayı 'zombi imtihanı' üzerinden gerçekleştiren dizi, iç karartıcı olmakla, umudu kışkırtıcı olmak arasındaki hassas dengeyi gözeterek yol almaya epey bir süre devam edecek gibi görünüyor.

İKİ BÜYÜK YAPIM

FIC, San Siego'da çok geniş kapsamlı, zengin içerikli bir etkinlik organize etmiş. Göz bebeği saydığı 'The Walking Dead', yaratıcısından yapımcısına, yönetmeninden en önde gelen oyuncularına kadar hemen hemen tam kadro oradaydı. Fakat bu, etkinliğin sadece bir ayağıydı. Bunun yanı sıra, biri yakın, diğeri ise biraz daha uzak zamanda yayına girecek, büyük ümit bağlanan iki yeni ürün de Ross'un yönettiği panellerle tanıtıldı. 'Waywrd Pines' ve 'Outcast' bu yapımlar...

Matt Dillon başta olmak üzere Carla Gugino, Melisa Leo ve İngiliz aktör Toby Jones gibi güçlü oyuncular tarafından sırtlanan gizem-gerilim dizisi 'Wayward Pines', 2015’te sezon ortasında izleyiciyle buluşacak gibi görünüyor. Bir kasabanın gizem dolu hayatına, orada kaybolmuş iki federal ajanın akıbetini araştırmak için dalan bir başka ajan Ethan Burke (Matt Dillon) aracılığıyla biz de dahil olacağız. Ethan, kasabanın gerçeğini ortaya çıkarmaya doğru attığı her yeni adımda kendi bildiği/aşina olduğu dünyadan uzaklaşacak. Giderek de kasabadan ölene dek kurtulamayacağına olasılığı ile korkunç şekilde yüzleşecek.

YENİ BİR LOST’ MU?

Tabii bu çerçeve akla hemen 'Lost'u getirdi ve panel sonrası söyleşilerde bu, dizi ekibinin önüne soru olarak kondu. Cevap gayet dikkatliydi. 'Lost'un çığır açıcı etkisi üzerinde duruldu; onun bir tematik öncülük pozisyonu olduğu belirtildi; ama 'Wayward Pines'ın 'özgünlük' iddiasından da vazgeçilmedi.

Etkinliğin üçüncü ayağını 'The Walking Dead'in 'babası' Robert Kirkman'ın yeni çizgi romanı 'Outcast'ın romanla hemen hemen eşzamanlı olarak kendisi tarafından üretilen aynı adlı dizisinin tanıtımı oluşturdu. Kirkman zombilerden sonra bu defa şeytana, kötü ruhlara ve onlardan kurtulma ('Exorcism') konusuna takmış. Yine bu defa, zombilerde olduğunun aksine daha gerçek bir dünya kurguladığı kanısında. "Zombilerin gerçek olmadığını, olamayacağını herkes bilir, oysa ki, şeytan ve şeytan çıkarma pek çok insan tarafından deneyimlenmiş korkutucu bir gerçektir" demekte.

Kirkman romanı hazırlarken aynı zamanda FIC için de onun dizi sürümünü kotarmış. Yazdığı pilot bölümün üretimi devam etmekte. Bu dizi için kuvvetli tahmİnler de onun 2015 sonuna doğru yayında olacağı şeklinde.

'The Walking Dead' çizgi roman olarak ilgi çektikten yIllar sonra diziye uyarlandı. Fakat onun getirdiği başarı Kirkman'ın önünü öylesine açmış görünmekte ki, hem bu yeni çizgi roman Haziran'da ilk sayısı çıkar çıkmaz 'The Walking Dead'in satışlarını kat be kat geçti, hem de hiç vakit kaybetmeksizin yazılı-basılı olmaktan çıkıp görsel-televizüel kültür evrenine taşındı. Yani roman/çizgi roman ile dizi/film arasındaki yol iyice kısaldı denilebilir. Artık neredeyse eşzamanlı üretim söz konusu gibi... Ya da sanki dizi için kitap yazılıyor gibi"!..

Bu konuya ilişkin ne düşündüğünü Kirkman'a da, 'Outcast'ın uygulayıcı yapımcısı Sue Naeyle'ye de sordum. Diğer dizilerin toplu söyleşilerine de katılıp oyuncularla konuştum, onlara da sorular sordum. Hepsini bu köşede, ama peyderpey aktaracağım,. Bir değil bir kaç yazıda ancak paylaşıma açılabilecek kapasitede bir bilgi ve 'görgü' malzemesi oluştu. Fakat şimdilik bu kadar...

FIC'a böyle ilginç, eğlenceli ve düşünce kışkırtıcı bir etkinliğe davetinden dolayı teşekkürü borç biliyoruz!.