Lezzetli sohbetler, yeni oluşumlar

Yemek kültürünü takip etmek isteyenler için iki oluşum: YESAM ve Yeni Yerel Sohbetler...

İstanbul’da yemek kültürü tutkunları için birçok etkinlik bulmak mümkün, son yıllarda artan seminer, sohbet dizilerini takip etmek, bir parçası olmak da. Mesela benim severek takip ettiğim YESAM ve yeni bir proje olan Yeni Yerel Sohbetler.

YESAM

Türk Kültür Vakfı’na -Turkish Cultural Foundation- bağlı olarak 2011 yılında kurulan Yemek Sanatları Merkezi –YESAM–, 2012 yılında faaliyete başladı. Nuruosmaniye’deki Armaggan binasında yer alan ve her ay Türk yemek kültürü ile ilgili seminerler düzenleyen YESAM’ın  2011 yılından beri proje yöneticiliğini Banu Özden yürütüyor. YESAM, yemek sohbetleri, kültür gezileri düzenliyor ve mutfağımızla ilgili yaptığı araştırmaları da www.turkish-cuisine.org isimli sayfada yayınlıyor.

Konuyla ilgili olan herkesi biraraya getirebilmek amacı ile oluşturulmuş, okuduğumuz, takip ettiğimiz yazarları, araştırmacıları, öğretim üyelerini, konunun uzmanlarını dinlemek ve onlara sorularımızı sorabilmek için kurulmuş bir platform diye tanımlıyor Banu, yemek sohbetlerini. Ben de takipçisi olarak söyleyebilirim ki, seçtikleri konular ve konuşmacılar bağımlılık yapıyor.  Şimdiye kadar; Türkiye’de şarap tarihinden, sarayda kullanılan mutfak gereçlerine, Mısır Çarşısı’ndan, esnafa, sakatattan, tatlılara, çok kültürlü mutfağımıza, ekmeğe, pastırmaya, zeytinyağından, dönem mutfaklarına birçok konu meraklıları ile buluştu, ve geçmiş tarihli sohbetlerin videolarına da web sayfalarında yayınlıyorlar. www.yemeksanatlari.org 

Sohbetler Nar Lokanta’nın hazırladığı mini tadımlarla son buluyor, bu şekilde dinleyip keyif aldığımız sohbetlerin tatları da damağımızda kalmış oluyor.

Bu arada 2015 sonunda, somut olmayan kültürel miras alanında yürütülen TCF projelerinin, UNESCO’nun program ve önceliklerine uygunluğu vurgulanarak, TCF’nin dünyada UNESCO ile bu düzeyde işbirliğine kabul edilen 28 vakıftan biri olarak yerini aldığını da eklemek isterim.

Yeni Yerel Sohbetler

Yeni Yerel Sohbetler -YYS-, yerel ve bizden olanın geçmişi, bugünü ve geleceğinin konuşulacağı, yemek kültürünün her tarafından konuşmacıların yer alacağı bir sohbet zinciri, ve Vol. 1 araştırmacı, yazar Mary Işın ile başladı. İlhan Eksen, Takuhi Tovmasyan, Arif Bilgin gibi değerli isimlerle devam edecek. Salt Galata’da gerçekleşecek olan YYS’ye neolokal destek oluyor. Tasty Cinema ekibi ile bir beyin takımı kurmuşlar.  Canlı olarak tüm konuşmaları internetten yayınlamayı ve daha sonra arşiv niteliğinde kendi sayfalarında da bulundurmayı amaçlıyorlar.

Maksut Aşkar, proje için 6 aydır çalıştıklarını söylüyor, danışmanları Nilhan Aras olmuş. Geçmişten başlayarak, bu konuşmalar çerçevesinde şimdimizi tartışıp, gelecek için neler yapabiliriz’e uzanacak YYS. Toplam 9 ay sürecek, 3’er ay olmak üzere ‘Geçmiş’, ‘Şimdi’ ve ‘Gelecek’ incelenecek, toplamda 36 konuşma olması planlanıyor.

YYS’yi bir dizi sohbet olma özelliğinden ayıran birkaç özelliği var. Bu sohbetlerde ortaya çıkan hikayeleri öğrenip, malzemeleri bulup, neolokal’de onlar üzerine menüler tasarlamayı ve aynı zamanda bu çıktıları da arşivlemeyi planlıyorlar, en son çıktısı ise kitap olacak. Bu konuşmalar deşifre edilsin, kağıda dökülsün ve kaynak kitap olsun istiyorlar. Sohbetler sürerken de nasıl bir kitap olmalı diye konuşulup düşünülsün istiyor Maksut.

Müthiş bir proje, hele de kitap olarak karşımıza çıkarsa, ve söylediği gibi, dünyadaki iyi şeflere, yemek okullarına birer kopya gönderilirse, nefis olmaz mı! Bence olur.

Roca Kardeşlerin yaptığı konuşmalar zincirini sıfır numaralı konuşma olarak tanımlıyor Maksut. YYS yerelliğe odaklı bir oluşum olsa da, ara sıra ilham almaya da ihtiyacımız var diyor ve yurtdışındaki şeflerin de gelecek tarihlerde konuşmacı olacaklarını, kendi ülkelerinde yaptıkları örnek alınacak şeyleri ve geçmişlerini de paylaşmalarını  isteyeceklerini ekliyor.

Bu arada Maksut’un bir çağrısı da var, bunun bir kolektif inisiyatif olduğunu ve herkesin bir ucundan tutabileceğini, tüm desteğe, gönüllülere, öğrencilere, maddi ve manevi yardıma açık olduklarını da belirtiyor. Herhangi bir şekilde katkınız olacağını düşünüyorsanız, ulaşın onlara.

Takipte kalmanızda fayda var. ( www.yeniyerelsohbetler.com )

 

istanbulfood.com