Soğuk içeceğin en güzel hali, kahve!

Dünya piyasasında birçok soğuk kahve demleme ürünü var ev için, bütçenize, beğeninize ve yerinize göre seçebileceğiniz.
Soğuk içeceğin en güzel hali, kahve!

Fotoğraf: Matthew Mead/AP

Buzlu, bardağı terleten, ağızda sarhoşluk uyandıran soğuk kahveler...

Petra Roasting Co’da Sparkling Americano içerek bu yazıyı yazmak pek keyifliydi. Soda ve buz dolu bir bardağın üzerine duble espresso, fıkır fıkır bir yaz içeceği hazır. Yani benim için. Soda espressoyu daha da agresifleştiriyor, tatları biraz daha yukarı çekiyor ve daha da patlatıyor ağızda.

Espresso julep ise nane yapraklarını avuç içinde ezmek ile başlıyor, sonra buz ve espresso ile şeykırda karıştırılıyor, bardağa dökülüp üzerine daha da bol buz ekleniyor, üzeri süt ve şeker şurubu ile tamamlanıyor, gene nane yaprakları ile süslenip bir pipetle servis ediliyor. Soğuk sütlü kahve sevenler için harika bir seçenek.

Tonik ve kahve bir başka keyif, geçen seneden beri. Ama tonikte iş bitiyor. Yurtdışında harika tonikler var tabii buraya da gelirse burada da yapmaya başlarız bu soğuk tonikli kahveleri. Ya da acaba kendimiz tonik yapmaya mı başlasak, o da bir fikir. Aynı sodalı kahvede olduğu gibi, tonik ve buz dolu bardağa yavaşça döküp karıştırmadan içiliyor, kahve üstte kalıyor ve yudum aldığınızda hem alttaki tonik hem de kahvenin ayrı tatlarını alıyorsunuz.

Nitro brew, soğuk suyla demlenen kahvenin sifonla servis edilmesiyle oluşuyor. Soğuk demlenin kahvenin sifondan servis edilmesi hem seyrederken hem de içerken çok tatmin ediyor, CoffeeNutz İstanbul’da bunun iyi bir örneğini sunuyor.

Frappe zaten soğuk kahve denince ilk akla gelenlerden. Eskiden yani çocukken neskafeyi sütte eritip, neskafenin o plastik şeykırında buzla karıştırıp o bol köpüklü soğuk kahveyi okul çıkışlarında ne içerdim! Annemin kahvesinden aşırmak ayrı keyifti zaten.

Slow cold drip – yavaş soğuk damlama- belli bir düzenek gerektiriyor ve zaman tabii ki. Su ve buz karışımının çok yavaş bir hız ile kahve üzerine damlaması ve bu sürecin su ve buz bitene kadar devam etmesinden oluşuyor. Ortaya çıkan kahve ise yoğun ve sert bir kahve olduğu için, bir konsantre, kahve su oranından dolayı, ancak çok bol buz ile içmek gerekiyor.  Düşük asitli ve çok yumuşak kahve sevenler için aslında ideal bir filtreleme metodu demek lazım.

Japanese stili soğuk kahve ise, gene pour over- yani demleme ile yapılıyor. Su oranı azaltılıp, o oran kadar buz eklenerek. Gene sıcak su ile demleniyor ama buzun üzerine. Arada Hario V60 veya Chemex veya Kalita türü bir demleme ekipmanı gerekiyor veya kağıt filtreyi tutturabileceğiniz bir aparat.

Aynı şekilde Aeropress ile de soğuk kahve yapmak mümkün, kahve oranını fazlalaştırıp, kahveyi buz dolu bir bardağın üzerine demleyerek.

Ya da bir kavanoza, şişeye gene belli bir gram kahve koyup su ile  doldurup buzdolabında uzun süre bekletebiliyorsunuz 12-24 saat, sonra süzüyorsunuz, çok alışılan French press’in soğuk hali gibi biraz bulanık olabiliyor, birkaç kez süzerek o bulanıklığı alabiliyorsunuz. Bu yöntemle buzdolabında değil oda sıcaklığında da kahve yapılabiliyor 12-24 saat arası kahveyi suyla temasta bırakıp süzüyorsunuz. Bu süzdüğünüz kahve gene konsantre kahve olduğu için gene bol buz ile tüketmek gerekiyor. Süt sevenlerin süt eklediğini de biliyorum ama süt ve kahveyi ben birlikte sevmeyenlerdenim.

 Aslında yaratıcılıkla doğru orantılı soğuk kahve de. Kahve su orantısını tutturduktan sonra, ve tabii ki çekirdeğin hep çok iyi olduğunu düşünerek, bir çok içecek tasarlanabilir, tasarlanıyor da.

Dünya piyasasında birçok soğuk kahve demleme ürünü var ev için, bütçenize, beğeninize  ve yerinize göre seçebileceğiniz. Hario Mizudashi, Filtron Cold Brewer, Yama Cold Brew Tower, Bruer, Toddy... Ya da laboratuvar aletleri satan bir dükkandan parçalar alıp kendiniz de yaratabilirsiniz bir soğuk damlama ünitesi. Birçok kahve dükkanının yaptığı gibi.

Tüm bunları yaparken öncelikle kahvenin kalitesinden, tazeliğinden emin olmak gerekiyor, her kahve içeceğinde olduğu gibi. Soğuk kahve demleme metotları bayat kahveleri daha rahat kaldırdığı için eğer bunları kahve dükkanlarında içiyorsanız gene güvendiğiniz dükkan olması, kahvesini kavurması, kavurma tarihlerinin ve demleme tarihlerinin bilinir olması önem taşıyor. Soğuk kahve kusurları daha bir saklayabiliyor zira.

Ne diyeyim, kahvesiz hayat olmaz olsun!

Hem Jackie Chan ne demiş, ‘kahve başlı başına bir dildir!’ 

 

istanbulfood.com