Sosyal Medyada kimsiniz?

Her gün milyonlarca kişi sosyal medyaya katılıyor, sanal dünya hayatımızın daha da önemli bir parçası haline geliyor. Artık sadece yüz yüze değil, bu ağlar üzerinde de sosyal ilişkilerimizi pekiştiriyoruz. Ancak bir farkla; bu dünyaya adım atan milyonlar, sadece tanıdığımız dış kabuklarını değil, karmaşık iç dünyalarını da beraberlerinde getiriyorlar. Bazı kimlikler ana hatları ile sosyal ağlarda da yaşamaya devam ederken, bazıları takma isimler ardında bambaşka kişilikler sergileyebiliyor veya kişiliklerini parçalara bölebiliyorlar.

Sosyal medyada kim oluyoruz?
Hangi özelliklerimizle temsil ediyoruz kendimizi, kimlerle sosyalleşiyoruz? Böylesine dinamik bir dünyada hangi yüzler çıkıyor karşımıza?
İşte başlıca sosyal medya karakterleri..

İdol
Sosyal medyadaki ünlüler. Onları hepimiz tanıyoruz.. Film yıldızları, dizi oyuncuları, müzisyenler, yazarlar, bilim insanları vb.. Herkesin yerinde olmak istediği, yüzbinlerin, milyonların merakla takip ettiği popüler isimler.

Diva
Kendinden bahsetmeyi, başarıları ile övünmeyi ve alkış toplamayı sever. Dahası, gelen övgüleri retweet eder ki, tüm dünyada ne kadar başarılı, zeki ve güzel olduğunu bilmeyen kalmasın. Günlük ajandasını ilan eder, nereye gider, ne yer, ne içer fotoğraflarla paylaşır. Gündemi pek değişmez, kendisidir. Sosyal medyayı megafon gibi kullanır.

Gözlemci
Sosyal medya hem büyük zaman kaybı hem de fırsatlar deryasıdır onun için. Gözlemler ama katılmaz. İzler, dinler, notlar alır ve süzdüğü, faydalı bulduğu içeriği kendi hizmet verdiği alanda kullanır. Kalabalıkların nabzını tutmak için sohbete uzaktan kulak misafiri olur, ancak dahil olacak kadar değerli bulmaz.

Voldemort
Harry Potter’ın Lord Voldemort’u nasıl ki ruhunu 7 ayrı parçaya bölerek ölümsüzlüğe ulaşmayı amaçladıysa, bu kişilik tipi de 3 facebook, 4 twitter, 2 linkedin hesabı açarak hayalini kurduğu ilgiye ve üne kavuşmayı umut eder.
Her yeni hesap farklı bir kişiye ait gibidir. Birinde ciddi ve mesafeli bir diyalog kurarken, diğerinde samimi ve neşeli olabilir. Bambaşka avatarlarla, başka kimliklere bürünerek karşımıza çıkar.

Kritik
Bir hatayı ilk işaret eden ve düzelten kişidir. Düşüncelerini çekinmeden, dolaysız ve kimi zaman sert bir üslupla ifade eder. Kolaylıkla diyalog kurar. Eleştirileri çoğunlukla yapıcıdır. Sorular sorar, sorgular, tartışma noktaları yaratır, diğerlerini de tartışmaya dahil eder.

Guru
Alanında uzman, sosyal medya ikonudur. Hiç durmaksızın blog yazar, link paylaşır, yorum yapar. Değerli, ilgi çekici bilgiler sunar. Tavsiyeler ve faydalı ipuçları verir. Kaliteli içerik yaratan kıymetli, kaynak kişidir.

Filozof
Fikirlerini şiirsel bir dille ifade eder, kalemi kuvvetlidir. Kitaplardan, yazarlardan, ozanlardan, filozoflardan alıntılar yapar.
Romantik ve nostaljiktir. Düşünür, düşündürür..

Gerilla
Sosyal medyayı çoğunlukla, olumsuz fikirlerini paylaşmak, başkalarının görüşlerine saldırmak için kullanır. Amacı hedefini yıpratmaktır.
Her daim kızgın olduğu, öfke kustuğu birileri vardır. Eleştirilerinin dozu hakarete varır. Sürekli söylenir, şikayet eder..

Siz hangi sosyal medya kişilik tipine dahil olduğunuzu düşünüyorsunuz ?


www.twitter.com/TugbaKirac