AKP usulü demokrasi

Anket dediğinin de bir usulü olur, adabı olur. İran 15 İngiliz askerini tutsak almış, kameraların karşısına dizip soruyor:</br>&quot;Bizim karasularımızı ihlâl ettiniz mi, etmediniz mi?

Anket dediğinin de bir usulü olur, adabı olur. İran 15 İngiliz askerini tutsak almış, kameraların karşısına dizip soruyor:
"Bizim karasularımızı ihlâl ettiniz mi, etmediniz mi? 'Ettik' derseniz sizi serbest bırakırız. 'Etmedik,' derseniz altı yıl hapis!"
Siz asker olsanız ne derdiniz?
Şimdi de aynı askerler İngiltere'de sorgulanıyor: "İran'da sizi tehdit ederek o ifadeyi aldılar, değil mi? 'Evet' derseniz sorun yok, ama 'hayır' derseniz vatana ihanet suçu işlemiş olursunuz!"
Siz asker olsanız ne derdiniz?
Başbakan Erdoğan da az yaman değil doğrusu. Karşısına almış AKP milletvekillerini soruyor: "Cumhurbaşkanlığı için kimi layık görürsünüz? Açıkça söyleyin. Gerçi seçimler yaklaştı, ama valla bi şey yapmam."
Siz AKP milletvekili olsanız ne derdiniz?
Ben AKP milletvekili olsam derdim ki:
"Ey Tayyip el Erdoğan, çok yiğitsiniz, yamansınız, cevvalsiniz, yakışıklısınız, alımlı ve çalımlısınız, ama cumhurbaşkanı olmasanız iyi olur.
Hayır, ilk oturumda toplanma yeter sayısı 367 olduğu için değil. Cumhuriyet'in laik ve demokratik niteliklerine inanmadığınız için ve geçmişte bunu kaç kez yinelediğiniz için cumhurbaşkanı olmasanız iyi olur" derdim.
Sayın Erdoğan bana kızıp, "İyi ama demokrasi yok mu arkadaş" derdi, "hem ben fikir değiştirdim. Artık laikliğe inanıyorum. Demokrasinin de bir tramvay olduğu kanısında değilim artık" derdi.
Ben de sayın Erdoğan'a, "Bakın beyefendi" diyecektim, "Türkiye'de laikliğe karşı gelmek ne ise, Amerika'da kapitalizme karşı çıkmak da aynı şeydir. Amerika'da başkanlık seçimleri yaklaşıyor. Bir Amerikalı politikacı düşünebiliyor musunuz ki daha birkaç sene önce kapitalizm aleyhine konuşmuş olsun, işçiler ordumuz, fabrikalar kışlamızdır, kapitalizm elbette yıkılacak, yerine komünist düzen gelecektir, diye nutuklar atsın, bu konuşmalarından dolayı mahkûm olsun, sonra da devlet başkanlığına
aday olsun! Bu olamaz! Amerika'da, bırakın başkanlığı, çok daha alt düzeyde bir mevkiye aday olsanız bile geçmişinizi didik didik ederler, bütün konuşmalarınızı, yazdıklarınızı, yaptıklarınızı gözden geçirirler, iyi ama ben değiştim sözünüzü de kimse ciddiye almaz!"
Buna benzer şeyler söylerdim Erdoğan'a. Herhalde beni yüzünde acı bir gülümsemeyle dinler, "Bundan sonra AKP listesinden biraz zor milletvekili olursun sen!" derdi.
Bilimsel olarak yapılan anketlerde soru sorulan kişilerin kendisini baskı altında hissetmemesi ve çevreden etkilenmemesi için çeşitli önlemler alınır, sorular ona göre düzenlenir, anket yapanlar ona göre eğitilir.
Cumhurbaşkanlığı gibi bir makama aday olan bir parti başkanının kendi milletvekilleriyle 'Beni mi istersiniz, başka birini mi' diye anket yapması olacak şey değil. AKP usulü demokrasi böyle bir şey oluyor zahir!