Anket

AKP'nin anketi salt cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili değil. 49 soruyu içeren kapsamlı bir anket olduğu anlaşılıyor. Bu sorularla, AKP örgütünün sosyoekonomik yapısı, eğilimleri, ideolojik tercihleri de belirlenmek istenmiş.

AKP'nin anketi salt cumhurbaşkanı seçimiyle ilgili değil. 49 soruyu içeren kapsamlı bir anket olduğu anlaşılıyor. Bu sorularla, AKP örgütünün sosyoekonomik yapısı, eğilimleri, ideolojik tercihleri de belirlenmek istenmiş.
Bu, ilginç ve değişik bir yaklaşım. AKP liderlerine gelecekte izleyecekleri politikalar için ışık tutabileceği gibi, sınır da koyabilecektir. Ayrıca AKP'lilerin ne ölçüde türdeş bir kitle oluşturduklarını, hangi noktalarda farklılaştıklarını göstermesi açısından da önemli olacaktır.
Bu arada anladığım kadarıyla (gazetelere yansıdığına göre) AKP tabanını yakından ilgilendiren 'başörtüsü' sorununa ankette doğrudan bir atıf yok. Dolaylı olarak şu sorunun yanıtları arasında türban söz konusu edilebilecektir: 'Size göre, hükümetin çözmesi gereken en önemli üç sorun nedir?' Ankette genellikle kapalı uçlu soru tekniği kullanılmışken bu soru açık uçlu bırakılmış. Türban konusu sanırım AKP için çetrefilli konulardan biri olmaya devam ediyor.
Yeni cumhurbaşkanı seçildikten sonra da bu sorunla karşılaşmaya devam edecekler! Bumerang gibi bir şey bu türban. Şu anda AKP'nin lider kadrosunu oluşturan kişilerin pek çoğu, laik rejimin tekerine çomak sokmak için geçmişte türbanı kullandılar. Hatta son seçimde iktidara gelmek için de türbandan yararlandılar. Ama iktidarları sırasında bu konuda fazla bir şey yapamadılar. Daha doğrusu bu iş Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde pişer, bizim ağzımıza düşer diye düşündüler. Böylece ellerini kirletmeden, sorumluluğu üstlenmeden bu sorunu çözmüş olacaklardı. Olmadı. Şimdi yaptıkları ankette bu soruna doğrudan doğruya değil, ancak dolaylı olarak değinebildiklerini görüyoruz.
Büyük bir olasılıkla AKP bu konuyu seçimde de doğrudan doğruya değil, dolaylı olarak ele alacak. 'Büyük zorluklarla karşılaştık. Ancak cumhurbaşkanlığını ele geçirmekle bir aşamayı geçtik. Bize oy verirseniz diğer aşamaları da geçeriz' anlamına gelecek sözler edecekler. Anımsarsanız, 27 Mayıs'tan sonra yapılan ilk seçimlerde de Süleyman Demirel 'Gözlerime bakın, ne demek istediğimi anlarsınız' diye yürütmüştü seçim propagandasını!
Dünyanın başka bir yerinde böyle bir seçim propagandası yapılmış mıdır, hiç sanmıyorum.
Bu anketten ne çıkar? Bilmek pek de zor değil sanırım: 'Erdoğan Çankaya'ya!' çıkacaktır. Örgütten gelen bu isteği geri çevirmek ayıp olacağı için sayın Erdoğan bağrına taş basıp cumhurbaşkanlığını kabul edecektir.
Sonrası? Allah kerim!
Erdoğan şu ana kadar büyük bir uyum yeteneği olduğunu kanıtladı. Bundan sonra da aynı yeteneğin yeni tezahürlerini izleyebiliriz.
Eğer Erdoğan'ın adaylığına karşı reddedilemeyecek itirazlar gelirse, işte o zaman 'eşleri türbansız aday adayları' devreye girecektir. Yani Erdoğan bir anketle iki, hatta üç kuş vurmuş olacak: Hem kendi adaylığını meşru bir yöntemle belirlemiş olacak, hem kendi alternatifleri ortaya çıkacak, hem de örgütün diğer konulardaki eğilimleri saptanacak!
Ve bütün bunların aynı anda belirlenmesi Erdoğan'a çok geniş bir manevra alanı sağlayacak.
'Erdoğan cumhurbaşkanlığı için çok genç, hele biraz daha başbakanlık yapsın, sonra cumhurbaşkanı olur' diyenler var. Tamam, Erdoğan genç ve dinç, ama son bir sene içinde iki kez hastalandı. Başbakanlığın hızlı temposu artık kendisini yoruyor olabilir.
Görelim bakalım Mevlam n'eyler!