Aptallık kuramı

Amerika, Basra Körfezi'ne yığınak yapıyor. Uçak gemileri geliyor, İran'a </br>saldırı planları hazırlanıyor.</br>Ya bu baharda ya da kısmet olursa gelecek baharda İran'a saldıracakmış!

Amerika, Basra Körfezi'ne yığınak yapıyor. Uçak gemileri geliyor, İran'a
saldırı planları hazırlanıyor.
Ya bu baharda ya da kısmet olursa gelecek baharda İran'a saldıracakmış!
Ne için, bundan kazancı ne olacak, bilmiyorum.
Rusya Devlet Başkanı Putin'in ABD'ye yönelttiği eleştiriler doğru değil mi? Kendisini dengeleyecek bir güç olmayınca ABD çılgın gibi sağa sola saldırmaya başladı.
Tabii ki saldırılarını haklı gösterecek nedenleri her zaman bulması mümkün. Fakat saldırmaması için ileri sürülecek nedenler de aynı derecede güçlü olabilir. İşte bu noktada 'liderlik' önem kazanmaktadır.
Tarih yazımında ve toplumbilimlerde yaptığımız bir hata var: Olanı, olması mümkün olan tek seçenekmiş gibi algılıyor ve açıklıyoruz. Belki de tarihte karşılaştığımız olaylar, olabileceklerin sadece bir tanesiydi. Liderlerin tercihi (ki ille de ekonomik veya toplumsal etmenlerin bir sonucu olmayabilir, bireysel eğilimlerden kaynaklanabilir) tarihin akışını belirlemektedir.
Tarihçilere ve toplumbilimcilere düşen ise, olanlara mantıklı ve 'bilimsel' açıklamalar bulmak, uygun kuramlar geliştirmek olmaktadır. Liderler farklı bir karar alsa ve tarihin akışı bambaşka yönde olsa, muhtemeldir ki o bilim adamları gene aynı maharetle bambaşka kuramlar geliştirecekti! Ex post facto her şey yerli yerine oturuyor!
Son yıllarda olup bitenlere bakalım.
Saddam, İran'a saldırmak ve sekiz yıl süren bir savaşı başlatmak zorunda mıydı? Hayır, değildi!
Saddam, Kuveyt'i işgal etmek zorunda mıydı? Değildi. Saddam veya Irak'ın lideri her kimse daha barışçı biri olabilirdi ve Ortadoğu'nun tarihi bambaşka olurdu.
Haydi birinci Körfez savaşının anlaşılabilir nedenleri vardı, Amerika'nın müdahalesini anladık diyelim.
Irak'ta tam bir kaosa yol açan ikinci Körfez savaşını neyle açıklayacağız? Bush'un ve danışmanlarının aptallığından başka bir açıklaması var mı şu olup bitenlerin? Bu savaş için tarihçilerin ve toplumbilimcilerin ileride bulacağı mazeret ve açıklama ne olursa olsun, benim gözümde en önemli neden, aptallıktır!
Üstelik ABD'nin Vietnam'daki aptallığından ders almayan katmerli ve müseccel bir aptallık!
Ama belli ki Bush'un uslanmaya niyeti yok! Şimdi daha da büyük bir aptallığı İran'da yapmaya hazırlanıyor!
Tabii İran da aptallık yarışında ABD'den geri kalma niyetinde değil. İran Devlet Başkanı Ahmedinecad, Bush'tan geri kalmıyor. İkide bir durup durup bir cevher yumurtluyor. "İsrail'i haritadan sileceğiz" diyor. Nükleer çalışmalarını denetime ama konusunda kuşku uyandıracak tavırlar sergiliyor. "Yakında Mehdi gelecek, kâfirleri ezecek" diyor.
Bir tarafta Bush, öte yanda Ahmedinecad... Yerden göğe küp dizseler, en alttakini çekseler, seyreyle gümbürtüyü!
Başka bilimsel kurama gerek var mı?