Arap'tan da Arap duranlar

Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa hanım bir yabancı dergiye konuşurken şunları söylemiş: "Ben araba kullanıyorum. Eskiden eşimi işine ben bırakırdım.

Abdullah Gül'ün eşi Hayrünnisa hanım bir yabancı dergiye konuşurken şunları söylemiş: "Ben araba kullanıyorum. Eskiden eşimi işine ben bırakırdım. Kadınların araba kullanmasının yasaklandığı bir ülkede yaşamak istemezdim!"
Yani Suudi Arabistan gibi bir ülkede yaşamak istemezdim demeye getiriyor. Yanlış anımsamıyorsam Abdullah Gül ve eşi Arabistan'da bulunmuştu. Kişisel deneylerinden yola çıkarak konuşuyor olmalı.
Geçenlerde Abdullah Gül de dikkate değer bir söz söylemişti: "İslamcı partileri sevmiyorum!"
Bay ve bayan Gül'ün tam da bu sırada bu sözleri söylemesi elbette rastlantı olamaz. Ama keşke seneler önce bunları söyleselerdi.
Bazı şeyleri soyut olarak ifade etmek çok anlamlı olmayabiliyor. 'Ben sosyalistim' demek kendi içinde fazla anlam taşımayabilir.
"Ne demek istiyorsun?"
"İnsanlar arasında eşitlik olmasını savunuyorum!"
"O eşitliği nasıl sağlayacaksın?"
İşte zurnanın zırt dediği yer!
Anket yapan genç adam, vatandaşa soruyor: "Şeriat düzeni ister misin?" Kaç kişi bu soruya "Hayır!" diyebilir ki?
Geçenlerde Kültür ve Turizm Bakanı Atilla Koç şunu söylüyordu: "Kaç kadın, erkeğin aldığı mirasın yarısına razı olur?" Yanlış mı?
"Şeriat düzeni ister misin?" diye soracağımıza kadınlara şunları sorsak:
"Bir erkeğin dördüncü eşi olmak ister misin?"
"Erkek 'boş ol!' deyince boşanmış sayılmayı?"
"Erkeğin aldığı mirasın yarısına razı olmayı?"
"Erkeğin izni olmadan evden çıkamamayı?"
"Mahkemede iki kadının şahitliğinin bir erkeğe denk olmasını?"
"Kocanın cariye sahibi olabilmesini?"
"Kocanın, serkeşlik eden karısını hafifçe dövebilmesini?"
Hemen söylemeliyim ki diğer dinlerde de kadının durumu pek parlak değildi. Örneğin Tevrat'a göre Hz. Süleyman'ın 700 eşi, 300 de cariyesi vardı!
Son mitinglerde kadınların başı çekmesi boşuna değil elbette. Afganistan'da, İran'da, Arabistan'da kadınların karşılaştığı zorlukları görüyorlar.
Gerçi AKP şeriatçı biz çizgi izlemediğini, böyle bir niyetleri olmadığını, hatta saflarında başı açık kadınlara da yer verdiğini söyleyip durdu ama, önde gelen AKP'lilerin eşlerlinin hepsini tesettürlü olması insanları ürküttü sanıyorum. Türk ve Arap liderlerin eşleri bir araya gelince bizim taraf Araplara taş çıkartacak kadar tesettürlü, Arap'tan da Arap gibi duruyordu.
Türk halkı bu görüntüyü ne kadar benimsedi, seçimde göreceğiz!