Başını açanların ve örtenlerin kısmeti

'Türban yasağı kalkarsa üniversitede başı açık kimse kalmaz' demişti Tarhan Erdem. Erdem'in yaptığı araştırmada son beş yılda türbanlı sayısının dört kat artıyor gözükmesi de bu savı destekler nitelikte olmalı.

'Türban yasağı kalkarsa üniversitede başı açık kimse kalmaz' demişti Tarhan Erdem. Erdem'in yaptığı araştırmada son beş yılda türbanlı sayısının dört kat artıyor gözükmesi de bu savı destekler nitelikte olmalı.
Fakat yeni YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan (ki kendisi sosyoloji profesörüdür) aksi kanıda: "Öyle düşünmüyorum" diyor, "serbestlik olursa liberal demokrasi olur.
Erkekler açık olana ilgi duyup farklı davranabilir!"
Özcan, serbest bırakılan türbana ilginin artmayacağını, hatta azalabileceğini söylüyor.
Bence bu konuyu siyasal bağlamdan ve ortamdan bağımsız olarak tartışmak yanıltıcı olabilir. Geçmişte türbanı serbest bırakmanın öyle pek dramatik sonuçlar doğurmayacağını düşünürdüm. Nitekim üniversitede türbanın serbest olduğu dönemler oldu ve türbanlı kızların sayısında bir artış görülmedi. Hatta belki azalma bile oldu. Ama o zaman türban konusu şimdiki gibi kangren haline gelmemişti ve ülkeyi AKP gibi dinci geçmişi olanların partisi yönetmiyordu.
Oysa şimdi farklı bir ortam var. 'Türban' artık ülkeyi yönetiyor! Cumhurbaşkanı'nın eşi türbanlı, Başbakan'ın eşi türbanlı, bakanlardan çoğunun eşi türbanlı, milletvekilleri eşlerinin çoğu türbanlı, yüksek bürokrat eşlerinin neredeyse hepsi türbanlı...
Türban artık iktidar simgesi, güç simgesi haline geldi.
Veyl türbansıza!
Bu ortamda türban takan üniversite öğrencilerinin sayısı neden azalsın? Tam tersine, alabildiğine artacaktır. Tarhan Erdem'in araştırmasının da gösterdiği gibi. Üstelik bu artış üniversite öğrencileri arasında daha da fazla olacaktır. Nedeni de çok basit: Üniversite öğrencileri genellikle toplumun orta sınıfından gelen gençlerdir. Orta sınıf, genellikle toplumsal yapıda yukarıya doğru hareket etme ve üst tabakanın simgelerini benimseme eğilimindeki insanlardan oluşur.
Yeni aristokrasimizin simgesi türban olduğuna göre, orta sınıf çocuklarının türbana yönelmesinden daha doğal bir şey olamaz, değil mi?
Böyle bir ortamda, üniversitede serbest bırakılan türbanın daha da popüler olması beklenmelidir derim.
Yeni YÖK Başkanı'nın bir saptamasını pek anlayamadım. "Erkekler açık olana ilgi duyup farklı davranabilir" diyor! Erkeklerin bir kız saçını gösterdi diye asıl hoşlandığı kızı bırakıp saçı açıkta olanın peşinden koşacağını mı ima ediyor sayın Özcan?
Olacak şey değil! YÖK Başkanı ve sosyoloji profesörü olan bir kişiden daha içerikli bir çözümleme beklerdim doğrusu!
Bu mantıkla, 'Erkekler saçını örtmeyen kızların peşinden koşturuyor, başını örten kızlar için evde kalma tehlikesi doğuyor' diye endişelenip, 'Bütün kızların başını örtmesi zorunludur' diye bir fetva çıkarmak da kabil tabii.
Malûm, yarış eşit koşullarda olmalı!