Benim önyargım!

İnsanlar istediği gibi giyinebilmeli diye düşünüyorum. Tabii bazı sınırlamaları da normal kabul etmeliyiz. Mayoyla okula veya TBMM'ye girilemeyebileceği gibi...

İnsanlar istediği gibi giyinebilmeli diye düşünüyorum. Tabii bazı sınırlamaları da normal kabul etmeliyiz. Mayoyla okula veya TBMM'ye girilemeyebileceği gibi...
Giyim kuşamın bir önyargıyla değerlendirilmesine de karşıyım. Bir sari veya türban güzel de olabilir, çirkin de, giyenin yakıştırmasına bağlı.
Ama gene de bazı durumlar var ki, 'Ee yani, bu kadar da olmaz' demeden edemiyorum. Bunlardan birisi, AKP'li politikacı eşlerinin bir arada çektirdikleri fotoğraflar. Hepsinin başında aynı biçimde bağlanmış türbanlar... Bir manifesto gibi, protesto gibi, siyasal bir eylem yapar gibi.
Bir diğer durum, Arap liderlerle bizim AKP'li liderlerin eşlerinin birlikte çetirdikleri fotoğraflar. Bizimkiler tam teşeküllü tesettürde: Türban, manto, uysa da uymasa da altta bir pantolon... Arap liderlerin eşlerinde zarif etekler, elbiseler...
Benim itirazım dini veya siyasi değil, ben salt estetik yönden bu tabloyu sevmiyorum. Bir terslik, bir yanlışlık, yerine oturmayan bir şeyler var bu tabloda diye düşünüyorum.
Dünkü Radikal'in ikinci sayfasında Amerikan Başkanı'nın eşi Laura Bush'un Arap kadınlarıyla çekilmiş bir fotoğrafı yayımlandı. Bayan Bush, Arap kadınlarını 'meme kanseri' konusunda bilinçlendirmek için Arap ülkelerini ziyaret ediyormuş. Biliyorum, 'Bayan Bush, halkı önce kocası konusunda bilinçlendirsin' diyeceksiniz, ama o ayrı bir konu.
Fotoğraf ibretlik bir şey! Bayan Bush ortaya oturmuş. Üzerinde açık renk bir ceket-pantolon var. Saçları güzelce yapılmış, gülümseyen bir ifadeyle oturuyor. Bush'un sağında ve solunda üçer Arap kadını oturmuş, ama yüzlerindeki ifadeyi görmek mümkün değil, çünkü yüzleri gözükmüyor!
Kadınlardan birinin yüzü tümüyle örtülü. İki tanesinin sadece gözleri gözüküyor. Üç tanesinin de sadece yüzleri açık.
Bence dehşet verici bir tablo. Bu kadınlar neden yüzlerini saklar ki? Utanç verici bir şey mi yaptılar? Kadın olmanın ötesinde bir suçları var mıdır?
Laura Bush'la aralarındaki zıtlık siyahla-beyaz gibi. İki ayrı dünya var ortada.
Yüzünü bile gösteremeyen kadınların ülkesinde kadının kimliği olur mu?
Kadın birey olabilir mi?
Demokrasi kurulabilir mi?
Tabii insanların giyim kuşam tercihleri vardır. Birinin beğendiğini başkası beğenmeyecektir. O klişe deyimle, renkler ve zevkler tatışılmaz diyenler olacaktır.
Bütün bunlara bir diyeceğim yok. Türbana da eyvallah.
Ama kara çarşafı anlamıyorum! Bir kadının bu giysiyi gönül rızasıyla seçebileceğine, henüz yaşarken kendisini böyle bir karanlığa gömebileceğine inanamıyorum!
Kara çarşaf benim idrakimin sınırlarını aşıyor.
Ekonomik ve teknolojik başarıları ne olursa olsun, kadınlarını kara çarşafa sokan bir toplumun 'uygar' olarak nitelenmesini de kabul edemiyorum.
Bu da benim önyargım olmalı!
Varsın olsun!