Beyaz gömlek, yağlı ip!

Biraz ayıp olmuyor mu? Apo'nun idamı konusunu ısıtıp ısıtıp gündeme taşıyorlar.

Biraz ayıp olmuyor mu? Apo’nun idamı konusunu ısıtıp ısıtıp gündeme taşıyorlar. Özellikle de MHP lideri Bahçeli ile Başbakan Erdoğan. Söz konusu olan, bir insanın öldürülüp öldürülmemesi. Ellerinden gelse Öcalan’ın yaşamasına bir dakika olsun izin vermeyecekler. Öcalan’ın hâlâ yaşıyor olmasını karşı tarafın ayıbıymış gibi gösterip puan alma yarışındalar. Hatta bir ara sayın Bahçeli adam asmaya yarayan bir iple dolaşır olmuştu. Miting meydanlarında ilmikli ipi kürsüden sallayarak bağırıyordu: ‘Alın size iip!’
Sanki Apo asılacak da bir ip eksiğimiz varmış gibi!
Benim gözümde de Apo binlerce kişinin katilidir! Bu adamı sevmem, saymam, sözlerine inanmam.
Ama gene de idamına karşıyım. Apo vesilesiyle de olsa idam cezasının kaldırılmasının doğru olduğunu düşünüyorum.
Öyle düşünüyorum, çünkü idamın insanlıkla bağdaşmadığı kanısındayım. Devletin adam öldürmesinin savunulacak bir yanı yok. İdamı istenen kişi Apo olsa da!
Fakat Apo’nun idamını savunmanın oy getireceğine inanıyor olmalılar ki, her akşam ekranda arzı endam ederken ‘Apo’ya ölüm!’ mesajları iletmeden duramıyorlar. İdama o kadar inanmış ki, Başbakan Erdoğan kendisi için bile idamı olası görüyor, “Beyaz gömleğimi de getirdim, ne olur ne olmaz diye!” sözleriyle halkı selamlıyorlar.
İdamlık gömleğiyle dolaşan bir Başbakan! Bundan daha dramatik ve oy toplayıcı ne olabilir ki?
Gerçekten idamın işe yarayacağına inanıyorlarsa neden bir yasa çıkarıp idam cezasını geri getirmiyorlar? Özellikle Başbakan Erdoğan ve MHP lideri Bahçeli için söylüyorum bunu.
Son olarak da Bahçeli, Apo’nun hâlâ hayatta oluşunun suçunu Demirel’e attı: Apo’nun idamını Devlet Bahçeli istemiş, fakat Demirel’i ikna edememiş, tam tersine Demirel onu ikna etmiş! Kandırıldığını yıllar sonra anlayan Bahçeli şimdi Apo’nun idamını istiyormuş!
Bahçeli’nin ve Erdoğan’ın meydanlarda iple dolaşacak kadar idama inandıkları, Kürt sorununun idamla çözüleceğini düşündükleri anlaşılıyor.
Eğer insan asmak sorunları çözseydi Osmanlı’nın hiç sorunu olmazdı! Osmanlı’da görev
yapan veziri azamların dörtte biri idam ve servetleri müsadere edilmiştir. Ama bunca devlet terörüne karşın Osmanlı’nın sorunları çözülmedi!
Cumhuriyet döneminde de Menderes, Polatkan, Zorlu idam edildi, 12 Eylül’e giden süreçte ve 12 Eylül’de nice genç idam sehpasına çıktı. Bütün bunlar neyi çözdü?
Başbakan Erdoğan hâlâ beyaz gömlekle dolaşıyorsa, hiçbir şeyi çözmüş değil.