Cennete gitmenin yolları

Tartışan kişi mahsus Edison gibi insanlığa pek nafi birini seçmiş ki karşı tarafı zor durumda bıraksın: "Söyle bakalım, elektriği bulan ve nice yararlı keşifler yapan Edison gibi bir Allah'ın kulu da cennete gitmeyecek mi?

Tartışan kişi mahsus Edison gibi insanlığa pek nafi birini seçmiş ki karşı tarafı zor durumda bıraksın: "Söyle bakalım, elektriği bulan ve nice yararlı keşifler yapan Edison gibi bir Allah'ın kulu da cennete gitmeyecek mi? Ha, söyle bakalım!"
Karşı taraf pek sakin ve kendinden emin, "İnsanlığa ne yararı olursa olsun, Müslüman olmayan bir kişi cennete gidemez. Allah'ın mesajı yeryüzüne indiği andan itibaren son din olan İslam'a inanmayan bir kişinin gideceği tek yer cehennemdir!"
Hani hukukta bir kural vardır: "Yasayı bilmemek mazeret sayılmaz!" Bu kuralı dine uyarlamışlar: "Kuran'ı bilmemek mazeret sayılmaz!"
Bu verimli bir konu ve İslam uleması kıran kırana bir tartışmaya girmiş durumda. Bunları dinlerken insanın aklına takılan bazı konular var. Birincisi şudur: Kimin cennete gideceği konusunda İslam uleması bile kararsızsa, okuma yazma bile bilmeyen, dünyanın bir ucunda küçük bir köyde yaşayan sıradan bir insanı dersine iyi çalışmadı diye cehenneme göndermek biraz haksızlık olmuyor mu?
İkincisi, sadece Müslümanların cennete gideceğini varsaysak bile, Müslümanlar arasında da çok günahkâr olduğuna göre, sonuçta pek az sayıda insan cennete gidecek, çoğunluk cehennemi boylayacaktır. Cennetteki bunca olanağın heba edilmesi üzücü bir durum!
Aslında buna benzer bir tartışma Katolik din adamları arasında da birkaç yıl önce yapıldı. Yanlış anlamıyorsam onlar da kesin bir sonuca varamamıştı.
Tabii ki Katolikler cennete gitmek için bizden daha şanslı durumdalar. Onlarda 'günah çıkarma' dedikleri çok elverişli bir uygulama var. Bol bol günah işledikten sonra rahip efendinin kapısına dayanıyorsunuz: "Aman rahip efendi, sormayın, çok günah işledim, sokakta gördüğüm kızlara arzu ile baktım. Şimdi ne yapacağım?"
"Olur öyle şeyler evladım. Hiç merak etme, 10 defa Bakire Meryem duasını oku, günahların silinir!"
Sonuç olarak günahları böyle silinip gittiği için Katolikler cenneti dolduracak, Müslümanlar da cehennemde yanacaklar. En azından Katolikler böyle olduğunu düşünüyor.
Gerçi bazı Müslümanlar da cennete gitmenin kolayını bulmuşa benziyor. Terör olaylarında şehit olan militanların doğru cennete gideceğini ve 75 tane huri kızının kendilerini beklediğini iddia edenler var.
Ben olsam bu tür özendiricilere pek itibar etmezdim. Onca zahmetle teröristlik yaptıktan sonra öbür dünyada, 'Adam öldürmek de, intihar etmekte günahtır, haydi doğru cehenneme' diye karşılanmak da var!
Öbür dünya ile ilgili başka bir sorun da geçenlerde aydınlandı. İnsanların çoğu, organlarını bağışladıkları takdirde öbür dünyada organsız kalmaktan korkuyor ve bu nedenle organlarını bağışlamak istemiyordu. Geçenlerde Diyanet İşleri bir fetva yayımlayarak bu konuya da açıklı getirdi: "Endişeye gerek yok. Organlarınız öbür dünyada size geri dönecektir" dendi.
Bir başka çetrefilli sorun şuydu: Diyelim organınızı bir adama verdiniz, o da gitti sizin organınızla günah işledi! Bu durumda sizin cehennemlik olma ihtimaliniz nedir? "Hiç korkmayın," diyor Diyanet, "sorumluluk organı alandadır!"
Kolay iş değil cennete gitmek. Koskoca Edison bile gidemiyorsa benim gibi sıradan insanların hiç mi hiç şansı olmaz sanırım.