Dâhiler

Tanrı var mıdır, yok mudur, bilmiyorum. Tanrı olmasa bile, tanrısal bir gücün var olması gerekir, diye düşünüyorum. Böyle düşünmemin pek çok nedeni var.

Tanrı var mıdır, yok mudur, bilmiyorum. Tanrı olmasa bile, tanrısal bir gücün var olması gerekir, diye düşünüyorum. Böyle düşünmemin pek çok nedeni var. Bir tanesi, dâhi çocuklar. Öğrenmeden bilen çocuklar. Kafalarında, sonsuza ve gize açılmış bir pencere var sanki. Sadece onların ötelere bakmasını sağlayan gizli bir pencere.
Bilirsiniz, otistik çocuklardan bazıları matematik dâhisidir. Oliver Sacks'ın 'Karısını Şapka Sanan Adam,' adlı kitabındaydı, otistik ikizlerin öyküsü anlatılıyordu. İki küçük çocuk, birbirlerine asal sayılar söyleyerek bir oyuna dalmıştır. Dört beş basamaklı sayıları geçerler, on basamaklı asal sayıları da oyun içinde karşılıklı söylemeye devam ederler. Bizdeki âşık atışması gibi bir 'asal sayı atışması.' Bilgisayarların saptamakta zorlandığı asal sayılar, onların zihninde bir saniyede yanıp sönen ışıklı notlar gibi gelir geçer. Evrenin sırlarını birbirlerine anlatır gibi.
Matematik dâhisi olan bir baka çocuğun öyküsünü anımsıyorum. Çocuk, "Ben çok küçükken matematikle ilgilenmeye başlamıştım," diyordu. "Sekiz aylıkken annem beni çocuk arabasına koyar, kaldırımda gezmeye çıkarırdı. Hiç unutmuyorum, cadde kenarına dizilmiş olan elektrik lambalarını sayardım!"
Geçenlerde bir başka matematik dehası haber oldu. "Alman matematikçi Gert Mittring, 'kafadan hesap' rekoru kırdı. Mittring sadece 11.8 saniyede kendisine verilen 100 haneli bir rakamın 13. karekökünü almayı başardı.
38 yaşındaki Mittring, Giessen kentinde, iki uluslararası hakem denetiminde yapılan deneme sırasında problemi ellerindeki hesap makinesiyle çözmeye çalışan tüm izleyicileri geride bıraktı!"
Gene birkaç gün önce basında yer alan başka bir haber: "Dünyanın en meşhur konservatuvarlarından olan New York'taki Juliard School'da eğitim gören ve henüz 12 yaşında olmasına rağmen 5 senfonisi bulunan Jay Greenberg'in son 200 yılın en büyük müzik yeteneği olduğu ileri sürülüyor.
En yetenekli bestecilerin bile hayatları boyunca 5-6 senfoni bestelediği, buna karşın 5 senfoniyi 12 yıla sığdıran Greenberg'in görülmemiş bir deha olduğu ifade ediliyor. Greenberg'in birkaç saat içinde bestelediği 'Fırtına' isimli eseri, geçtiğimiz günlerde Connecticut'ta New Haven Symphony Orkestrası tarafından çalındı... Greenberg, nasıl olduğunu bilmediği bir şekilde müziğin yazılı olarak beynine geldiğini söyledi."
Bunlar seyrek de olsa tanık olduğumuz olaylar. 'dâhi' diye sınıflandırdığımız bu insanların kendileri de çoğu kez yaptıkları olağanüstü işleri nasıl becerdiklerini bilmiyorlar. Sanki başka bir boyutla ilişki kurma yetenekleri sayesinde bizim gibi sıradan insanları şaşırtacak beceriler sergiliyorlar. Bize zor gözüken şeyleri büyük
bir kolaylıkla gerçekleştiriyorlar.
Bu becerilerin matematik ve müzik dallarında yoğunlaşması da ilginç gözüküyor. Neden matematik ve müzik? İki nedeni olabilir:
Bu iki alan hem insanlar arasındaki ortak bir dildir, hem de sanırım Tanrı'nın dilidir.
Ve ikisi de birbirini içerir.
Hiçbir şey gözüktüğü kadar basit değil işte.