Din kardeşliği

Taliban'ı kim bilmez? Bir dönem Afganistan'ı yönetti Taliban. Katı bir şeriat düzeni uyguladı. Kızlara okuma-yazma öğretilmesini yasakladı.

Taliban'ı kim bilmez? Bir dönem Afganistan'ı yönetti Taliban. Katı bir şeriat düzeni uyguladı. Kızlara okuma-yazma öğretilmesini yasakladı. Kadınların yüzünü göstermesini yasakladı. Sakız çiğnemeyi yasakladı. Kadınların tek başına sokağa çıkmasını yasakladı. Çocukların uçurtmasını yasakladı. Kadınların topuklu ayakkabı giymesini yasakladı. Batı müziğini, sinemasını yasakladı. Dul ve kimsesiz kadınlar çalışamadığı, hatta dilenemediği için evlerinde açlıktan öldüler. Afgan kadınlarının yarısından çoğu depresyon hastası oldu. Erkeklerin sakal tıraşı yasaklandı, köseler ve berberler zor durumda kaldı.
Amerika'da 11 Eylül bombalamalarını gerçekleştiren ve binlerce kişinin ölümüne neden olan El Kaide örgütünü barındırmasaydı, belki kimse Taliban'a dokunmayacaktı. Fakat, 11 Eylül faciasından sonra El Kaide'nin terör olayını üstlenmesi ve Taliban'ın El Kaide'ye destek çıkması bardağı taşıran damla oldu. NATO ve ABD güçleri Afganistan'ı işgal etti, Taliban dağlara çekildi. Türkiye de NATO güçlerine katkıda bulundu, oraya askeri birlik yolladı.
Yani şu anda Taliban'la resmen savaş halindeyiz.
Bütün bunları anımsatmam, dünkü Vakit gazetesinde çıkan şu haber yüzünden: "Taliban, bir bölgeyi daha ele geçirdi. Afganistan'daki işgalci ABD ve NATO güçleri panikte! ABD ve NATO güçlerine karşı Afganistan'ın özgürlüğü için mücadele veren Taliban direnişçileri dün de ülkenin güneyindeki Kandahar eyaletinde yer alan Myanişen yönetim merkezini ele geçirdi. Dünyanın en gelişmiş silahlı işgal güçlerine karşı mücadele veren Taliban direnişçilerinin bu zaferi, Afganistan'daki Müslümanları sevindirdi."
Belli ki sevinenler sadece Afgan Müslümanları değil, Vakit gazetesi de NATO güçlerinin (yani bu arada Türkiye'nin) yenilgisinden pek memnun kalmışa benziyor! Ve bu sevinçlerini saklama gereği bile duymadıkları anlaşılıyor.
Ama bazı sorular ister istemez akla geliyor.
Birincisi, Taliban'ı alkışlayan zihniyet, Taliban'ınkine benzer bir yönetim anlayışının Türkiye'de uygulanmasını, o yasakların bizde de uygulanmasını din adına da olsa ister mi acaba?
Ben buna ihtimal vermek istemiyorum.
İkinci sorum, askeriyeyle ilgili: Yarın bir gün Taliban güçleriyle Türk askerleri arasında çatışma çıksa ve Afganistan'da şehit düşen askerlerimizin cenazeleri Türkiye'ye gelse, Vakit gazetesi bu haberi nasıl verecek? 'Afgan direnişçilerin haklı zaferi Müslümanlar arasında sevinç uyandırdı' mı diyecek? Buna da ihtimal vermek istemiyorum.
Üçüncü sorum hâlâ Afganistan'da üstlendiği söylenen El Kaide örgütü ve terörle ilgili. El Kaide bir terör örgütü. Tıpkı PKK gibi. PKK'yı eleştirirken El Kaide'yi savunmanın bir mantığı var mıdır? 'El Kaide bizden' diyenler olabilir. Onu da El Kaide'nin İstanbul bombalamaları sonucunda ölen 50'den fazla kurbanın ailelerine anlatsınlar.
İdeolojiler ve sloganlar soyut ve geneldir. Bombalar ve ölümler ise somut ve özeldir.
Neden hâlâ teröre destek çıkanlar var, neden resmen savaş halinde olduğumuz güçlere bu ülkede alkış tutanlar var, anlayan beri gelsin.
Tek açıklaması 'din kardeşliği' olmalı. İyi de, Taliban zulmünün (özellikle kadınlara edilen zulmün) İslam'la bağdaştırılması aslında İslam'a bir hakaret değil midir?
Nasıl bir kardeşlikse...