Dindar bir cumhurbaşkanı!

Sayın Bülent Arınç çok önemli bir kişidir. </br>Devlet protokolünde ikinci adam. Az buz bir şey değil. Onun için de kendisini dikkatle izlemek lazım. Ciddiye alınmalıdır.

Sayın Bülent Arınç çok önemli bir kişidir.
Devlet protokolünde ikinci adam. Az buz bir şey değil. Onun için de kendisini dikkatle izlemek lazım. Ciddiye alınmalıdır.
Geçen gün esaslı bir laf etti: "Dindar bir cumhurbaşkanı seçmeye çalışıyoruz, CHP engel oluyor!" Öyledir bu CHP, din adına hayırlı bir iş mi yapacaksın, hemen karşı çıkar.
Ama sorun şurada ki, kimin dindar, kimin dinsiz olduğunu nasıl bileceğiz? Adaylar kavun değil ki koklayasınız. Bazıları belli etmeden dindar olabilir (rahmetli İsmet Paşa öyleymiş netekim), bazıları da dindar gözüküp gizli gizli içki içebilir.
Bakın komşumuz İran da dindar kişileri cumhurbaşkanı seçiyor. Onları örnek alabiliriz. İran bu işi tesadüfe bırakmıyor. Çok akıllıca kurulmuş bir düzenleri var. Cumhurbaşkanı olacak kişiler başvuruyor, ayetullahlardan oluşan bir heyet başvuruları inceliyor, binlerce başvuru arasından en dindar olanları seçiyor ve ancak ayetullahların seçtiği bu kişiler seçimlere katılıyor!
Biliyorum, şimdi CHP kalkıp oyunbozanlık yapacak: "Ama laiklik elden gider o zaman" diyecek! Desin! Siz hiç aldırmayın. Cumhurbaşkanı Sezer de 'Tehlike var!' diye alarm vermeye çalışıyor ama boşverin. Sayın Arınç olacakları çok önceden söylemedi mi? "Laikliği yeniden tanımlamalıyız" dedi. Yani ülkenin ikinci önemli adamı laikliği kaldıralım demiyor, sadece tanımını yeniden yapalım, diyor! Neden olmasın? Senelerce Refah Partisi'nin bayrağı altında şu tanımı yapmadılar mı: 'Laiklik, din ve vicdan özgürlüğüdür!' Arınç bu tanıma alışmış bir kere, ne yapsın?
Hatta şimdi cumhurbaşkanı olacakmış gibi duran Erdoğan bir zamanlar halkın istekleri doğrultusunda laikliğin kaldırılacağını söylememiş miydi?
Bir tehdit midir, yoksa teklif midir, bilemeyeceğim ama Arınç'ın niyeti ciddi: "Yeni bir Türkiye'ye hazırlanın!" diyor.
Olur, hazırlanırız. Yalnız hazırlanmamızda bize yardımcı olması için ipuçları verse iyi olacak. Nasıl bir Türkiye hedefliyorlar? Suudi Arabistan gibi mi, İran gibi mi, Afganistan gibi mi, Pakistan gibi mi, Irak gibi mi, Lübnan gibi mi, Cezayir gibi mi, Sudan gibi mi?
İslami yönetim modelleri çok. Atatürk'ün laik Türkiye modelini beğenmediklerine, değiştirmek istediklerine göre bu ülkelerden birkaçını model olarak benimseyebiliriz.
'Aman efendim, ne saçmalıyorsun, bu adamlar değiştiklerini kaç kez söylemedi mi' diye itiraz edeceksiniz, biliyorum. Ama Bülent Arınç'a bakınca ne kadar değişmiş olabilecekleri konusunda kuşkuya kapılıyorum.
Daha da kötüsü bir gün (her şeyi istedikleri kıvama getirdikleri bir gün), kalkıp da 'Biz değişmedik, sizinle şaka yapmıştık' derlerse...
Veya 'Değişmiştik, ama koşullar gereği bir kez daha değiştik, kubbeler miğferimiz, minareler süngümüz, yallah bismillah savulun bre!' derlerse...
En azından 14 Nisan mitingine katılanların temsil ettiği geniş bir kitlede bu korku var. Tövbe tövbe ama herkes Bülent Arınç gibi düşünmüyor işte!