Doğumuzda bir şeyler oluyor

Doğu yakamızda bir şeyler oluyor. Doğu komşumuz İran'da Ahmedinecad iktidarda. Daha önceki ılımlı lider Hatemi'nin sağladığı liberalleşmenin izlerini silip yok etmeye kararlı gözüküyor.

Doğu yakamızda bir şeyler oluyor. Doğu komşumuz İran'da Ahmedinecad iktidarda. Daha önceki ılımlı lider Hatemi'nin sağladığı liberalleşmenin izlerini silip yok etmeye kararlı gözüküyor. Hatemi döneminde kadınlara tanınan 'perçem gösterme özgürlüğü' sona erdi. Saçının telini gösterene iki ay hapis cezası verilecek. Binlerce kadın, polisin baskısına uğradı. Erkekler de fazla dikkati çekici biçimde giyinemiyor. Üniversitelere dinci baskı uygulanıyor.
Mehmet Ali Ağca'nın nişanlısı olarak tanınan Rabia Özkan Kazan hanım merak etmiş, 'Neler olup bitiyor İran'da' diye. Gitmiş 20 gün kalmış ve bu süre bir kitap yazmasına yetmiş. Kitabında yazdığına göre hiç tanımadığı yaşlı bir adam kendisine iki günlük muta nikâhı önerince anlamış İran'ın nasıl bir yer olduğunu. "A Rabia hanımefendi" diye düşündüm bunu okuyunca, "bunun için kalkıp İran'a gitmenize ne gerek vardı? Kartelci medya senelerdir yazıp durmadı mı bütün bunları?"
Evet, doğu yakamızda bir şeyler oluyor!
İran'ın doğu komşusu olan Afganistan'da Taliban ve El Kaide hareketlendi. Son olarak oradaki Türk birliğine de saldırdılar. Şimdiye kadar Taliban'ın ve El Kaide'nin saldırılarını alkışlarla karşılayan dinci basının bundan sonra nasıl bir tavır takınacağını merak ederim.
Ve daha doğuda Pakistan. Yarı askeri Pervez Müşerref yönetiminin verdiği onca ödüne karşın köktendinci saldırılar şiddetini artırarak devam ediyor. Son Lal Cami olayı tam bir kışkırtmaydı. Dincilerin kışkırtmaya devam edecekleri anlaşılıyor. Olayların ülkeyi nereye götüreceğini şimdiden söylemek güç. Fakat önümüzdeki aylarda ve yıllarda daha fazla şiddet görürsek hiç şaşmayalım.
Daha doğuda Malezya. Erbakan'ın "Bizden daha akıllı" dediği insanların diyarı. Orada da bir şeyler oluyor. Yerel yönetimlerde başa geçen dinciler şeriat uygulama peşinde. Kadınların başı zorla örtülüyor. Müslüman olmayan kızlar bile üniversiteye gitmek için örtünmek zorundalar!
Bütün bunlara, Irak'taki iç savaşın Şii ve Sünni dincileri güçlendirme olasılığını da ekleyin!
Son yıllarda köktendinci eğilimlerin Arap olmayan Müslüman ülkelere kaydığı söylenebilir sanırım.
Bu coğrafyada Türkiye'nin kendine özgü bir devlet olduğu ortada. Serbest seçimlerin yapılabildiği laik bir ülke.
İranlı, Suudi Arabistanlı.. kadınların ulaşmak istediği medeni kanun hedeflerine (tek eşli evlilik, erkekle eşit miras..) uzun yıllar önce varmış olan bir ülke Türkiye.
Ve bir zamanlar köktendinci olan liderlerin şimdi ıslahı nefs eyleyerek ülke yönetimine geldikleri bir ülke.
Bu koşullar Türkiye'yi AB ile kökten dinci İslam ülkeleri arasında doğal bir tampon bölge haline getirmez mi?
Türkiye'yi AB'den dışlayacaklarsa bir kez daha düşünseler iyi olur.