Dolar zenginleri

Övünmeye bayılıyoruz. Birbirimize övgüler yağdırıp, çocuklar gibi neşeleniyoruz. Birkaç gün önceydi, şöyle bir haber çıktı: "Dünyanın en pahalı altı evinden ikisinin sahibi Türk!"

Övünmeye bayılıyoruz. Birbirimize övgüler yağdırıp, çocuklar gibi neşeleniyoruz. Birkaç gün önceydi, şöyle bir haber çıktı: "Dünyanın en pahalı altı evinden ikisinin sahibi Türk!"
Ee sevinmeyip de ne yaparsın? Evlerin boy boy fotoğrafları çekildi, öyküleri anlatıldı.
Ama evsiz barksız yaşama savaşı verenlerden pek söz eden olmadı. Sanki o evler hepimizinmiş gibi sevindik, göğsümüz kabardı!
İki-üç gün önce bir başka göğüs kabartan haber geldi. Dolar milyarderlerimizin sayısı bakımından iki yıl önce dünya sekizincisi iken, şimdi dünya altıncılığına terfi etmişiz. Basında övgü dolu yazılar çıktı: "Savul ey içi geçmiş Avrupa! Türkler geliyor! Aslında bizim size gelmemize gerek yok, dolar milyarderlerimizin sayısı arttıkça sen bana geleceksin!"
Dolar milyarderlerinin sayısı bakımından sollayıp geçtiğimiz ülkeler arasında kimler yok ki! Mesela Japonya! Japonya bir ekonomik dev, onu bile geçmişiz! Japonya'nın 2004 yılındaki gayrisafi ulusal geliri 11 trilyon dolarken, bizim 2005 yılındaki ulusal gelirimiz 290 milyar avro.
Kabaca Japonya'nın ürettiği mal ve hizmetler kabaca bizim üretimimizin 27 katı oluyor.
Zavallı Japonlar! Hem o kadar üret, hem de dolar milyarderi bakımından bu kadar fakir ol!
Japonya'nın sokaklarında gezerken birkaç şey hemen dikkatinizi çeker: Birincisi, hemen hiç dilenci yoktur. İkincisi insanların hemen hepsi düzgün giyinmiştir. Üçüncüsü, kentlerinde gecekondu bölgeleri bulunmaz.
Daha eşitlikçi bir gelir dağılımının sonucu bu olmalı: Daha az dolar milyarderi, ama daha fazla insanca yaşama olanağı!
Liste devam ediyor: 1 trilyon gelirle bizim iki buçuk katımız kadar zengin olan Kanada'daki dolar milyardelerinin sayısı bizimkinden az. Bizden dört kat daha fazla mal ve hizmet üreten Fransa'nın dolar milyarderlerinin sayısı sadece 15 (bizde 25). Bizden üç buçuk kat daha fazla üretim yapan İtalya'daki dolar milyarderlerinin sayısı ise sadece 13 tane!
Yanlış anlaşılmasın, eski moda bir sermaye ve kapital düşmanlığı yapmıyorum Sadece gelir dağılımı bakımından ne kadar kötü durumda olduğumuzu ve işin kötüsü bunun farkında bile olmadığımızı vurgulamak istiyorum. Japonya'yı, İspanya'yı, Kanada'yı, Fransa'yı yönetenlerin bizi yönetenlerden daha 'solcu' olduklarını sanmıyorum. Ama bu ülkelerdeki dolar milyarderlerinin sayısı çok daha fakir olan Türkiye gibi bir ülkeden daha azsa, oturup düşünmek gerekir. (Kişi başına düşen gelir bazında yapılacak bir karşılaştırma daha da vahim sonuçlar veecektir.)
Bir başka nokta, her geçen yıl, dolar milyarderlerimizin sayısında bir artış olmasıdır. Bunun anlamı açık: Gelir ve servet dağılımı
gittikçe bozulmaktadır. 'Gelir dağılımındaki bozulma durdu, hatta hafif bir iyileşme başladı' diye son zamanlarda yapılan açıklamaları da kuşkuyla karşılamak gerekmez mi bu durumda?