DTP gerçek bir parti mi?

Apo'nun emriyle kurulduğu söylenen DTP'nin, alışılmış bir parti olmayacağı belliydi...

Apo'nun talimatıyla kurulduğu söylenen Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) alışılmış türden bir parti olmayacağı işin başından beri biliniyordu. Fakat bu kadar 'sınır ötesi' bir parti olacağı kimsenin aklına gelmemişti sanırım. Birazcık olsun, yalancıktan olsun 'parti' gibi bir şeye benzemeye çalışabilirlerdi, ama yok!
"Bölücülük suçundan 10 yıl ceza yemiş birini genel başkan seçen bir topluluğa diyecek laf kalmadı" derken, Nurettin Demirtaş'ın Avrupa Birliği'nin düzenlediği konferansta yaptığı konuşma düştü gündeme. Sayın Demirtaş, bir parti lideri olmaktan çok, militan bir öğrenci derneği başkanı gibi konuşuyor.
Ettiği en çarpıcı söz de Türk devletine yaptığı öneri: "PeKeKe ile masaya oturun!" diyor.
Allah Allah, neden Türkiye Cumhuriyeti 'PeKeKe' ile masaya oturacakmış?
"Çünkü PeKeKe Kürt halkını temsil ediyor!"
Öyle mi? PKK, Kürt halkının temsilcisi ise, DTP neyin temsilcisidir?
Demirtaş, elinde silah olmayanı, bu arada kendi partisini de adamdan saymıyor mu?
DTP seçimle Meclis'e girmiş bir partidir.
PKK ise elinde silah, senelerdir dağlarda dolaşan ve insan kesen kanlı bir örgüttür! Dünyada geçerli olan standartlara göre halkın asıl temsilcisinin DTP olması gerekmez mi?
Ama hayır, DTP'nin genel başkanı, 'Silahlı bir örgüt, halkı benden fazla temsil ediyor, sorunları benimle konuşmayın, silahlı örgütle konuşun' diyebiliyor.
Sonra da herkese demokrasi dersi veriyor.
Belli ki DTP bir parti olarak değil, PKK'nın bir uzantısı olarak kurulmuş! Misyonu, PKK'yı meşrulaştırmak ve Apo'ya af getirmek. Bu hedefleri açıkça ortada, gizledikleri de yok zaten.
Fakat şurada sorun çıkıyor: Bütün amacı bir terör örgütünü meşrulaştırmak olan bir parti mümkün müdür?
Bu arada AP konferans salonunda yapılan konuşmalarda "Türk aydınları da bizi destekliyor" dendi. Gerçi Türk aydınları 'barış istiyoruz!' diye bir bildiri yayımladılar, DTP toplantılarına katılanlar oldu, doğrudur. Ama hâlâ aynı görüşü sürdürüyorlar mı, PKK'nın bir yan kuruluşu olmaktan öteye gitmeyen, parti olarak halkı temsil etme iddiasında bile bulunamayan, halkı temsil görevini silahlara bırakan bir örgütü Türk aydınları neden desteklemeye devam etsinler ki?
DTP, Türk kamuoyunda kendisine açılan krediyi hızla yedi bitirdi, tüketti. Ve yazık etti, Gerçek bir parti olabilseydi sorunların çözümüne önemli katkılarda bulunabilirdi.