El garaip!

AKP'nin hazırladığı referandum metnine göre '11'inci cumhurbaşkanını halk seçer!' Ama yeni Meclis Gül'ü seçti. Şimdi referandumda 'Evet' çıkarsa ne olacak?

AKP'nin hazırladığı referandum metnine göre '11'inci cumhurbaşkanını halk seçer!' Ama yeni Meclis Gül'ü seçti. Şimdi referandumda 'Evet' çıkarsa ne olacak?
Yakın geleceği bile hesaplayamayacak kadar kafası karışık politikacıların yol açtığı ve açacağı bir durum daha!
Eğer CHP iktidarda olsa da bu yanlışı yapsaydı başta Erdoğan ve basın olmak üzere herkes bağıracaktı: "Bunlar adam olmaz! Üç koyunu güdemez, akşama ikisini kaybederler!"
Ama Erdoğan ve ekibi böylesine basit konularda yanlış yapınca, çıt yok! Görmezlikten geliyoruz!
RTÜK, Kanaltürk'ü hoyratça cezalandırdı. Hem de akla ziyan bir gerekçeyle. Bu kanal, seçim haberleri sırasında Erdoğan'ın geçmiş konuşmalarından örnekler vermiş! Yalan söylememiş, iftira atmamış, politikacıların tutarsızlıklarını ve yalanlarını sergilemiş! Ve ödül olarak kapatılma cezası almış!
İyi de demokrat, İkinci Cumhuriyetçi, özgürlükçü arkadaşların tepkisi ne oldu RTÜK'ün bu tavrına? Bir teki bile "N'ayır, n'olamaz" dedi mi? Ben göremedim!
Ve içime bir korku düştü: 1950'lere geri mi dönüyoruz? Hazır Anayasa'ya da el atmışken ve itaatkâr bir kamuoyu bulmuşken!
Bu arada sayın Gül, Doğu'da ve Güneydoğu'da dert dinleme ve halkla kucaklaşama turları atıyor. 'Bakın, Sezer'den ne kadar farklıyım, ben halk adamıyım' turları bunlar.
Sorunları not ediyor, sözler veriyor.
İyi de neye dayanarak yapıyor bütün bunları? Kendisinin anlatılan dertlere çare olacak yetkisi yok. Olan yetkileri de AKP yönetimi budayacak. Gül, törensel ve simgesel bir figür olarak kalacak. Ve Gül'ün kendisi de yetkilerinin kısıtlanmasından yana.
Yetkileri olmayan ve elindeki yetkileri de yakında kaybedecek olan Gül'ün bu Anadolu gezisi ne anlama geliyor dersiniz? Propaganda ve imaj tazelemekten başka?
Cumhurbaşkanlığıyla ilgili asıl çelişki cumhurbaşkanı halkoyuyla seçilirse çıkacak. AKP bu konuda çelişkili bir politika izliyor. Bir taraftan 'Cumhurbaşkanını halk seçmelidir' diyor, bir taraftan da cumhurbaşkanının yetkilerini sınırlandırmak istiyor!
Oysa tam tersinin olması gerekir, doğrudan halktan yetki alan cumhurbaşkanının daha geniş yetkilerle donatılması beklenirdi!
Doğrudur, bizim de benimsediğimiz parlamenter sistemde cumhurbaşkanının yetkileri çok sınırlıdır, çoğu simgesel ve törensel şeylerdir. Fakat bu yönetim biçiminde cumhurbaşkanını halk seçmez, Meclis seçer.
Cumhurbaşkanını hem halka seçtirmek, hem de yetkilerini kısıtlamak olacak şey değil. Başbakan Erdoğan'ın bunu bilmemesi mümkün değil. Acaba işin içinde bir çapanoğlu mu var, diye aklımdan geçiyor.
Politika bu, oyun çoktur!