Erdal bey ve siyasetimiz

Erdal beyin niteliklerini sayıp döktüğümüz gibi, siyasal yaşamımızı belirleyen niteliklerin dökümünü yaparak tartışmaya açmanın zamanı gelmedi mi?

'Erdal bey öldü!' Partide ona hep 'Erdal bey' derdik. Gıyaben de, yüzüne karşı da. 'Sayın İnönü' diyenler de olurdu, ama çoğunluk için o 'Erdal bey'di. Sıcak ve mütevazı kişiliğinden kaynaklanıyor olmalı.
Dünkü gazetelerin bu ölüm haberini nasıl verdiğine bakmak öğretici olabilir diye düşündüm. İşte bazı gazetelerden Erdal beyi niteleyen bazı ifadeler:
'En nazik siyasetçi.'
'Türk siyasi hayatının önemli ve renkli siması.'
'Bilgelik, tevazu, ince bir mizah, hoşgörü, güler yüz, demokratlık.'
'Zekâsı, mizah gücü, zarafeti ve bilim adamı kimliğiyle...'
'Matematiksel fiziğe yaptığı katkılar nedeniyle Nobel'den sonraki en önemli ödül olan Wigner Madalyası'na layık görülen...'
'Sola katkısı büyüktü.'
'Sosyal demokrasinin, Cumhuriyet'in ve bilimin sembol isimlerinden...'
'İlkeli, nazik, zeki...'
'Büyük kayıp.'
'Türünün tek örneğiydi.'
'Herkesten farklı bir siyasiydi.'
'Mütevazı, saygın, dürüst biri...'
'Her sorunu felsefeye oturtup çözerdi.'
'Bilge adam.'
'Bilim tarihine adını yazdırdı.'
'Siyasetteki örnek davranışları, nezaketi, üslubuyla sıra dışı bir politikacı olarak tarihte yerini aldı.'
'Yeri doldurulamayacak.'
'Siyaset yaşamında mizahtan kopmadı.'
Bütün bu yazılanlar doğru mudur? Bu kadar farklı görüşte insanın Erdal bey hakkında aynı görüşte birleşmesi bir rastlantı olmaz sanırım. Erdal bey gerçekten zeki, dürüst, mütevazı bir siyasetçiydi. Yani az bulunan türden bir insandı. Bilimsel ve felsefi düşünce alışkanlığını siyasete uygulamaya çalışmıştı.
Ama siyasal yaşamını kendi isteğiyle yarıda bırakıp bilim yaşamına geri döndü.
Neden?
Erdal beyin olumlu niteliklerini sayıp dökmekle iş bitmiyor. 'Neden bu kadar olumlu nitelikleri olan bir insan siyasetten uzaklaştı' sorusunun da yanıtını aramak gerekiyor.
Bu kadar olumlu nitelikleri olan bir insanı siyaset neden kendi dışına itti?
Burada siyasal yaşamımızın niteliklerini gözden geçirmemiz gerekiyor.
Belli ki Erdal beyin nitelikleri siyasal yaşamla pek uyum içinde değildi. Belki de bunu Erdal beyin siyasete son katkısı olarak kabul edebiliriz: Erdal beyin niteliklerini sayıp döktüğümüz gibi, siyasal yaşamımızı belirleyen niteliklerin de bir dökümünü yapmanın ve tartışmaya açmanın zamanı gelmiş olamaz mı? Siyasal yaşamımızda dürüstlük, tutarlılık, açıklık, sorumluluk.. gibi nitelikler ne kadar geçerlidir dersiniz?
Allah Erdal beye rahmet eylesin. Ölümü bile bir ders gibiydi.